Mýval – problematický kamarád

Kdo by neznal slavný výrok Hrabalova strýce Pepina: "Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!"  Pokud byste toto doporučení chtěli realizovat, je třeba se na mývala informovat a možná dojdete k názoru, že toto není zrovna ta nejlepší rada! Je pravda, že nudit se v žádném případě nebudete, naopak, mýval vám bude zakrátko na obtíž!

Mýval severní - Procyon lotor - (to je onen Pepinův) patří do čeledi medvídkovitých spolu s dalšími sedmi druhy, z nichž většina je chráněna. Mýval severní chráněn není a to proto, že se dovede o sebe dobře postarat sám a je paradoxem, že se musí lidé (v Americe) chránit proti němu! Pro chov v bytě se rozhodně nehodí. On však sám k lidem a jejich obydlí lne přímo vášnivě a proto se snaží vybudovat si v blízkosti člověka své teritorium. Znamená to, že by chtěl s člověkem kamarádit, přátelit se? Ani náhodou!

Mývalův americký domov

Ve své domovině – Severní, Střední a Jižní Americe - je mýval považován za nepřítele. Farmáři ho pronásledují kvůli značným škodám v kukuřičných polích, ovoci a zelenině a proto je jejich ideou: Všechny mývaly postřílet! Tomu se ovšem ochránci přírody právem brání, protože zlikvidovat nějaký živočišný druh jde snadno, horší už je vrátit zvíře do přírody. A tak se staví mnohakilometrové „protimývalí“ zátarasy, jejich budování je obtížné z toho důvodu, že protivníkem je zvířátko velmi rafinované a šikovné. O tom ví svoje obyvatelé měst, kam se mývalové houfně stahují! Proč? Mají zde potravu přímo naservírovanou - popelnice, spíže, sklepy a další prostory domů jim poskytují výběr jídel všeho druhu. A co mývalům chutná nejvíce? Skoro všechno – maso, vejce, ovoce, zelenina, hmyz, natě zelených rostlin – ovšem největší lahůdka jsou zbytky po lidech! Mývalové nadělají nejen spoustu škod, ale obtěžují navíc povykem (zejména v době námluv), a tak obyvatelé domu, kde se zalíbilo mývalům, jsou časem zralí na nervové sanatorium… Nic jim není platné kladení pastí, pobíjení budov kluzkým povrchem (po němž není možno šplhat) či pouštění velmi hlasité hudby. Jeho nepřáteli ve volné přírodě (kromě člověka, jež ho loví pro kožešinu) jsou puma, rys a kojot.

Jak se dostal mýval do Evropy

V 30 letech 20.století byl dovážen do Evropy jako zvíře určené pro kuchyňskou úpravu. Mývalové utíkali z farem, ale byli také hromadně vypouštěni na svobodu. V 50 - 60letech tak díky tomu v Německu vznikla divoká populace, která se rozmnožila a migrovala do okolních zemí. Od 80 let objevují se čím dál častěji informace o výskytu stop například v západních oblastech Polska. Tento mýval je okolo 65 cm dlouhý, jeho ohon má délku 45cm. Přebývá nejčastěji nad břehy jezer a řek. Výborně plave a šplhá, na lov vychází za noci. Rád lidem vybírá kurníky a králíkárny. Stává se tak součástí polské fauny. V oblibu přichází i jako domácí mazlíček.

Co od něj můžete doma očekávat?

Nepodléhejte iluzi, že vám může nahradit pejska nebo kočičku. Malý medvídek je samozřejmě roztomilý a mazlivý jako každé mládě, může tedy vzbudit touhu mít ho doma. Ale fáze „plyšového mazlíka“ velmi brzo končí. Už dospívající mýval je divoký, nezkrotný, kousavý, škrábavý a neuznává žádný řád a pravidla. Dospělí jedinec je vysloveně nevrlý a samotářský – od lidí chce jen jídlo, jinak o ně nestojí.

 

Dospělý mýval může být dlouhý 60 - 90 cm a těžký od 6 do 10 kg. Celkové zbarvení je šedavé, obličejová část světlejší s výraznými tmavými pruhy pod očima. Ve volné přírodě sameček žije ve skupině s několika samičkami, které jsou 60 - 65 dní březí a rodí 3 až 5 mláďat. Mývalové jsou aktivní převážně za soumraku, velmi dobře plavou a lezou po stromech. S oblibou vyhledávají vykotlané stromy. Jako jiní medvídkové i oni upadají na zimu do zimního spánku. Jsou čistotní a nezapáchají, ale chodit na WC na jedno místo - jako kočičku - ho nenaučíte! To že mýval vše omývá, není až tak docela pravda. Mývalové ve volné přírodě s oblibou hledají potravu při březích potoků a jezer. A protože tlapkami vytáhnou nepřehlednou hrst všeho možného a potřebují vidět, zda obsahuje něco k snědku musí svůj úlovek propláchnout – použijí tedy styl jako při rýžování zlata. Lidé tuto jeho činnost (vlastnost) vnímají jako omývání – odtud pak jeho pojmenování.

Novinová zpráva z 21.5.2005

„V Krčském lese je divné zvíře“, volali lidé ve čtvrtek večer strážníkům. Krátce poté pozoroval odchytovou službu z patnáctimetrové výšky stromu vyděšený medvídek mýval. O kus dál ležela špinavá přepravka. "Mýválek s obojkem na krku se nakonec umoudřil a sám slezl dolů. Snažil se ale kousat." Vyhublé a stresované zvířátko hledá znovu důvěru k lidem v útulku pro kočky a exoty v Dolních Měcholupech. Co nalezence čeká? Dostanou ho lidé, kteří se o něj do konce jeho života dobře postarají… …Zatoulaný mýval, kterého odchytli strážníci v květnu v pražském krčském lese, už našel nový domov.

Chovatel doporučuje

Toužíte-li vlastnit medvídka mývala existuje jen jediný způsob - chovat jej na zahradě ve voliéře. Ta musí být dostatečně velká a velmi dobře zajištěná, protože mýval udělá vše pro to, aby unikl, což se mu vzhledem k jeho šikovnosti dosti daří. Hračky likviduje rychlostí blesku. Pokud se nehlídá při vypuštění dokáže byt náležitě převrátit vzhůru nohama. Pro skupinku 1 až 2 (samec, samice) je vhodná venkovní voliéra rozměrů malé místnosti, např. 4x3x3 m, s malou vodní nádrží, dostatkem kmenů pro šplhání a úkrytů (vykotlaný kmen stromu, větší boudička). Pro jednoho mazlíka postačí v bytě vyhrazený třeba kout v místnosti, kde bude mít svoje kmeny, boudu i vaničku, nebo rovnou půlka místnosti. Za předpokladu, že se bude mýval pouštět a bude se s ním chodit na procházky mu postačí rozměr zhruba jako skříň: 130x160x100 cm, s kmenem, úkrytem a lavorem.

Mývalové jsou všežravci, ale dávají přednost masíčku. Aby byli zdraví, tak potřebují dostatečně pestrou stravu. V přírodě požírají malé ptáky, plazy, drobné savce, hmyz, vejce, ovoce. V domácím chovu asi těžko budete mývalovi nosit ještěrky a ptáčata, takže krmte syrovým masem kuřecím, hovězím, rybím, králičím, krůtím. Dále svému medvídkovi nabídněte vařená i syrová vejce, cvrčky, zophobasy (velké krmné červy), sarančata, jablka, maliny, švestky, rajčata, vařené nesolené brambory, mrkev, sladkou kukuřici. Chutnají mu také masové konzervy, granule a nepohrdne ani rohlíkem či piškoty.

Zacházení s ním je podobné jako z hodně velkou přerostlou kočkou. Nebojte se brát mývala vzadu na krku za kůži podobně jako se zvedají králíci. Mýval se sice dá ochočit, ale sáhnout na něj není žádná legrace. Je moc hravý, ale když jej chytíte v okamžiku, kdy se mu to nelíbí, stane se z veselého zvířátka rychlá a kousavá koule!

Jak vidno, toužíte-li se pokochat medvídkem mývalem uděláte nejlépe, když se na něj zajdete podívat do ZOO. Je u nás stále častěji k vidění i v minizoo koutcích. Kuriózní místo, kde můžete vidět mývala (a také psíka mývalovitého alias mývalovce kuního) je "minizoo" v osadě Lone Star v bývalém vojenském pásmu v Hradčanech u Mimoně.


Zpět na Stránky našich zvířecích přátel

 

Zpět k Mostu ?

VEZA