Mrtvá řeka

Mrtvá řeka - tak by se dal nazvat pohled na Labe v Brandýse nad Labem po poledni 15.ledna 2006. Desítky a stovky mrtvých a umírajících ryb a tisíce ptáků rvoucích jejich otrávené maso. Kolem chodí lidé bruslit, dívají se na umírající ryby a nevědí, co se děje.

Důvod je prý již známý - otrava kyanidem. Někde nad  Nymburkem - údajně snad v Kolíně - unikl do řeky kyanid. Ve večerním zpravodajství televize Prima a Nova je jako zdroj této informace uváděna poděbradská radnice, která nechala provést laboratorní testy.

V Poděbradech jsou lidé varováni, aby ryby z vody nelovili, protože to může být nebezpečné. Břehy bude pro jistotu kontrolovat městská policie. V Brandýse se nic nedělo - přímo na mostě si poklidně dělala policie zátah na řidiče, ale aby alespoň někdo vyvěsil cedule - pozor, ryby jsou otrávené, nedotýkejte se jich - to samozřejmě ne. Asi by se toho mohla chytit opozice a strany momentálně jsoucí u koryta obvinit z šíření paniky - jako tomu bylo, když unikal v Neratovické Spolaně chlór a jiné sajrajty. Tak raději budiž ticho - ono to svinstvo odplave ...

Když se podíváte na ty obrázky - rád bych připomenul, že v těchto místech je již otrávené Labe rozředěno nezanedbatelným množstvím čisté vody z Jizery, která se vlévá asi 3 km od tohoto místa proti proudu. A ty mrtvé ryby sem nepřiplavaly mrtvé z Nymburka či Poděbrad - umírají vám tu před očima. Naprosto bezmocně, protože tady se nikdo ani nesnažil je nějak zachraňovat jako výše proti proudu.

Sdělovací prostředky si hrají na mrtvého brouka. Trapnými žabomyšími hrátkami našich politiků se zabývají první stránky periodik, ale že byla otrávena jedna z největších řek Evropy, o tom se téměř mlčí. Koncem víkendu bylo zamořeno přes 60 km řeky. Otrávená voda míří k Mělníku a dále do Německa.

Vedoucí oddělení ochrany vod královéhradecké pobočky Česká inspekce životního prostředí Petr Makovský v pátek ČTK řekl, že bude těžké viníka usvědčit, protože toxická látka unikla do Labe už před několika dny. Viníka by měla pomoci odhalit zjištěná látka, podle níž se dá zjistit, při jaké výrobě se používá.

No prokristapána, tolik kyanidu, aby to zabilo život v řece, přece nemůže mít někdo doma v šuplíku a omylem to spláchnout do záchodu. Copak je tak těžké zjistit, kdo s kyanidy pracuje a nechat příslušné provozy doložit bilanci o spotřebě této látky? Když jsem začínal studovat VŠCHT, byla první zkouška z  toxikologie - protože se bezpečnosti práce s chemickými látkami přikládala samozřejmě velká důležitost. A bez jejího absolvování vás nepustili do laborek. Kyanidy patří do kategorie "zvláště nebezpečných jedů" - a jako s takovými se s nimi musí zacházet. Nejde přece jen tak si zajít do obchodu a koupit 10 kilo cyankáli .... Tak proč proboha ty rozpaky nad určením pachatele? Bude se zase něco tutlat?

Ten, kdo to má na svědomí, by měl být zavěšen jako ve středověku do koše nad hladinu řeky, ve které ryby umírají. Aby hezky zblízka viděl, co způsobil. A čas od času hezky spustit až do té ledové chemické lázně a hezky vyšplouchat ...

Labe se v posledních letech změnilo k nepoznání. Po desetiletích se v něm zase dalo koupat a voda byla čistá natolik, že pod hladinou byly vidět i ryby. Co tam bude vidět teď? Bojím se, že přes všechny řeči o ekologii a životním prostředí se pán tvorstva stále ještě nezbavil středověkého náhledu na vodu - hlavně řeky a potoky. Považuje je stále do značné míry za stoku, do které když něco hodí nebo tam něco vyleje, tak to odplave. A co oči nevidí, to srdce nebolí, nebo jak se to říká ....


Zpět na Stránky našich zvířecích přátel

 

Zpět k Mostu ?

JL