Proč je kočka, která je chována již několik tisíciletí, tak oblíbená? Hlavním důvodem už není jen využití jejího prastarého pudu lovce myší a jiných hlodavců. Tuto účinnou pomoc člověk ocení i dnes, ale už sama existence kočky v nejednom lidském životě je důležitá. Přináší totiž člověku radost svou krásou, elegancí pohybu i graciézností a poskytuje mu nádherné uspokojení z přátelství, kterého jsou kočky schopny i přes svoji svéráznou a poněkud nezkrotnou povahu.
![]() |
Kočka dokáže ocenit starostlivost majitele, potřebuje však kromě základní péče slyšet také laskavý hlas svého pána, pohladit a pochovat. Velmi brzo vycítí jistotu zabezpečení a zůstává pak věrna místu, kde našla svůj domov. Tato věrnost patří k dalším dobrým vlastnostem kočky, která je ideálním domácím mazlíčkem, něžným a věrným společníkem pro všechny členy rodiny, jak v městském bytě, tak i v domě se zahradou.
Většina lidí, než si domů donese kočku, kocoura či koťátko, ať již čistokrevné nebo třeba z kočičího útulku, zakoupí nějakou příručku, aby se dověděla, jak se o kočku starat. Ale nejspíš se v ní nedozví o vžitých a zlidovělých omylech týkajících se života koček.
Začněme tím, že je všeobecně známé a praktikované, dávat kočkám mléko, neboť jej mají rády. Ale zdaleka ne všechny kočky mléko milují, většina raději pije vodu. Mnohé kočky totiž mléko špatně tráví, protože jim chybí potřebný enzym a každý doušek jim přináší značné trávicí obtíže. Pouze když nemají nic jiného vezmou zavděk i mlékem.
(Poznámka: toto není problém jen koček, ale i některých pejsků.)
Rovněž je nesprávná domněnka, že si kočky rády smlsnou na myši. Kočka ale myš loví především proto, aby si s nimi pohrály - a také jen zabily. To však neznamená, že je pak nesežerou, zvláště jsou-li hladové, což platí především o kočičích bezdomovcích. Mnohem raději žerou, mají-li k tomu příležitost zajíce, cvrčky a žížaly, zakousnuté myši však syté kočky často nechávají ležet nebo je donesou domů, aby se pochlubily jak jsou šikovné...
![]() |
Některé druhy koček velmi rády plavou. Například turecké kočky Van jsou neobyčejně temperamentní a kromě toho, že nádherně mňoukají, mají k vodě velice kladný vztah a lehce se naučí plavat a některé mají i zálibu v lovení rybek pod vodou.
Ani obyčejným domácím kočkám voda nenahání strach, jak si mnozí myslí. Jenom nemají rády, když je lidé do vody ponořují, koupají a sprchují.
Kočky předou také tehdy, když se něčeho obávají nebo cítí bolest – předení znamená jediné: tady je kočka! A podle tohoto zvuku také kočičí máma pozná, kam se zaběhla její čerstvě narozená a ještě slepá koťata.
Kočky vidí za šera lépe než například lidé, ale v absolutní tmě nevidí nic, stejně jako my. Za své vynikající zrakové schopnosti v přítmí kočka vděčí velikosti svého oka a především struktuře očního pozadí. Za sítnicí má vrstvu citlivé tkáně – tapetum lucidum – v níž se světlo odráží jako v zrcadle. Takto dopadá světlo na sítnici hned dvakrát, zepředu i zezadu a tím efektivnější jsou jeho účinky. Také sítnice sama je odpovídajícím způsobem vybavena - nachází se tam mnohem více tyčinek odpovědných za vnímání světla než čípků majících na starost barevné vidění.
![]() |
Kočka domácí – Felis catus patří do řádu šelem - Carnivora, čeledi kočkovitých – Felidae a rodu koček – Felis. Byla domestikována především z obou poddruhů kočky plavé – Felis silvestris lybica a Felis silvestris ocreata. Předpokládá se, že na vzniku některých jejích plemen nebo místních variet se podílely také indická kočka stepní – Felis silvestris ornata a evropská kočka divoká – Felis silvetris silvestris a není vyloučeno, že i některé další druhy divokých koček.
Odborníci se shodují na tom, že k domestikaci kočky došlo v údolí Nilu v Egyptě asi čtyři tisíce let před naším letopočtem z kočky plavé. Zda přišla kočka za člověkem nebo člověk za kočkou to nevíme, ale dá se předpokládat, že to byla spíše potřeba člověka než kočky.
V Egyptě byla kočka posvátným zvířetem, byla symbolem bohyně noci, plodnosti, ochránkyně porodu a lovu – Basty, která je zobrazována s kočičí hlavou.
Také v Heliopolisu – Slunečním městě - měl bůh podobu kočky, jejíž oči se s pohybem slunce zužovaly a rozšiřovaly, jako zornice kočky. Za zabití kočky se trestalo smrtí ukamenováním. Mrtvé kočky se balzamovaly a ukládaly do hrobek.
Teprve krátce před počátkem našeho letopočtu se dostala kočka jako domácí zvíře do Říše římské a v prvém století pak dále do Evropy.
V Anglii měla kočka v desátém století takovou hodnotu, že její krádež nebo zabití se trestaly i smrtí, ale v jiných zemích – například ve Francii – byla ve stejné době považována za zvíře strašidelné a čarovné.
V jedenáctém století byla kočka již rozšířena po Evropě a stala se zvířetem užitkovým, používaným především k hubení škodlivých hlodavců, kde nahradila do té doby používanou lasičku a fretku.
Do našich zemí se dostala kočka domácí s příchodem Slovanů na Moravu a jižní Slovensko, odkud se rozšířila do Čech. Zde docházelo k jejímu křížení s evropskou kočkou divokou, která byla celkově zcela odlišná (tvarem lebky, velikostí mozku a kostry, velikostí těla, délkou trávicího ústrojí a říjovým cyklem).
Ještě dříve, než se kočka domácí dostala do Evropy rozšířila se do Asie, kde požívala posvátné úcty, poněvadž byla miláčkem Mohamedovým, o němž se dochovala pověst, že když chtěl odejít z místa na kterém seděl, raději si uřízl část svého pláště na kterém spala jeho oblíbená kočka, než aby ji vzbudil.
Do Asie byla kočka domácí dovezena z Egypta. Zde se překřížila s indickou kočkou stepní nebo i s maloasijskou kočkou, které měli delší srst a tak vznikl základ dlouhosrstých plemen koček.
V Číně se kočky domácí chovaly již asi šest set let před naším letopočtem a v jedenáctém století našeho letopočtu se tam chovaly kočky dlouhosrsté. Z Číny se dostaly kočky domácím v šestém až devátém století našeho letopočtu do Japonska, kde se už asi v desátém století chovaly krátkoocasé krátkosrsté kočky, známé dnes jako japonský bobtail.
Na americký kontinent se dostala kočka domácí z Evropy – staré americké civilizace ji neznaly.
V druhé polovině devatenáctého století a zvláště pak ve století dvacátém se kočka stává středem zájmu chovatelů a křížením vybraných jedinců je vyšlechtěna řada plemen, která se od sebe velice liší. Někdy pomohla i sama příroda a náhodné mutace daly základ řadě plemen jako jsou například rexi, bezsrstá, krátkoocasá, bezocasá či klapouchá.
V druhé polovině dvacátého století se z kočky coby hospodářského zvířete stává blízký společník člověka a mnohdy jeho důvěrný přítel. Přitom si však kočka zachovává v bytě svého majitele, na rozdíl od psa, svoji samostatnost a nepokořenost – je přítelkyní člověka, ale nestává se jeho služkou. A tento fakt je třeba si při jejím chovu uvědomit, chceme-li, aby přátelství s kočkou bylo opravdové a bezproblémové.
Zpět na Stránky našich zvířecích přátel
VEZA