Převzato z WM magazínu č. 88
Omezení týkající se energetických nápojů, jejichž nadměrné požívání je spojováno s řadou úmrtí bezprostředně po požití už uzákonili v mnoha zemích.
Prodávané „energetické nápoje“ se v posledních letech stávají stále populárnějšími u dospívajících dětí a studentů. Staly se symbolem extrémních sportů, zábavy a sexuality. Tyto nápoje mohou obsahovat až 10-krát více kofeinu než běžné kofeinové nápoje bez alkoholu. Současně s dalšími přísadami, jako jsou aminotaurinové kyseliny, vitamíny a rostlinné výtažky tak mohou vznikat v nekontrolovatelných chemických reakcích zdraví škodlivé sloučeniny. Výzkumníci z Johns Hopikins Univerzity tvrdí, že by tyto nápoje měly nést viditelné upozornění na vysoký obsah kofeinu a varování před dalšími potenciálními riziky.
Omezení týkající se energetických nápojů, jejichž nadměrné požívání je spojováno s řadou úmrtí bezprostředně po požití už uzákonili v mnoha zemích. V Kanadě jsou vyžadovány viditelné varovné nápisy. Ve Francii, Turecku, Dánsku, Norsku, Uruguayi a na Islandu je už prodej nápojů s vysokým obsahem kofeinu úplně zakázán.
Přestože vědci před přílišnou konzumací energetických nápojů varují, jejich obliba, a tím i nadměrná spotřeba, vzrůstá zejména u mladých lidí, kteří si neuvědomují potencionální zdravotní riziko. A reklama na energetické nápoje je stále agresivnější ...
Odkazy:
Výzkum říká, že univerzitní studenti často míchají alkohol s energetickými nápoji, mohou tak pít více a déle. Tato strategie však může vést k vyšší míře zranění spojených s konzumací alkoholu.
Fox News 5. listopadu sdělila, že výzkumníci z Wake Forest University School of Medicine zjistili, že studenti, kteří míchají alkohol s nápoji jako je Red Bull, měli dvojnásobné riziko zranění, potřeby lékařské péče, jízdy s opilým řidičem, sexuálního obtěžování nebo že budou sexuálně obtěžovat jiného.
Vedoucí výzkumu, Mary Claire O'Brianová, řekla, že ona i její kolegové "byli překvapeni, jak vysoké je riziko vážných a potencionálně smrtelných následků pro toho, kdo míchá alkohol s energetickými nápoji." "Studenti, jejichž motorika, doba reakcí a úsudek jsou ovlivněny alkoholem, nemusí vnímat svoji opilost, pokud užívají i nějaký stimulant.", říká O'Brianová. "Omezeny jsou pouze symptomy opilosti, nikoliv opilost sama. Nedokáží říci, zdali jsou opilí, ani jestli je opilý někdo jiný. Mohou tak přijít k úrazu, nebo zranit druhého."
Tato zjištění vycházela z internetového průzkumu, jehož se zúčastnilo více jak 4 000 studentů z 10 univerzit. Čtvrtina těch, kteří v průběhu posledního měsíce pili alkohol, ho míchala s energy drinky. Míchání alkoholu s energetickými nápoji bylo více časté mezi muži, bělochy, staršími studenty, rekreačními sportovci a členy studentských spolků / bratrstev.
Výsledky výzkumu byly předneseny na výroční schůzi Americké asociace veřejného zdraví (American Public Health Association) ve Washingtonu.
Článek v anglickém jazyce nalezenete na www.jointogether.org
Shrnutí výzkumu v anglickém jazyce naleznete na www.apha.org .
JL, převzato ze stránek WM magazínu
Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí