Mezi námi malými - spotřebiteli -
panuje nezájem a lhostejnost. Nějaká genetika, nějaké
chemikálie, co je nám po tom? Kdo jsi, ty co mluvíš o
tom, že ty krásné potraviny opatřené vkysnými obaly s
barevnými obrázky šťastných a usměvavých dětí,
maminek, psů, kočiček a servírované v prostředí
Velechrámu Hypermarketu, v tom chladivém prostředí
klimatizace podmalovaném nevtíravou hudbou, ty že jsou škodlivé
a mohou být nebezpečné? Neber nám naše iluze, chceme být
klamáni, věříme a chceme věřit, že trh pracuje v náš
prospěch!
Bohužel, tak to vypadá při většině pokusů seznámit
lidi ze svého okolí s fakty nepříliš známými a nepříliš
zveřejňovanými.
A co vy "větší" - pěstitelé, zemědělci, chovatelé... Nepřizpůsobíte se, nebudete vysévat geneticky manipulovaná osiva, nebudete chovat zkonstruovaná zvířata - či spíše už jen chodící kusy masa? Nevadí, jiní to udělají a vy budete mít smůlu. Jako kdysi ti, kdo nevstoupili do JZD. Soudruzi zemědělci, vaši Velcí Bratři to přece s vámi myslí dobře - vidíte přece, že vše je nezávadné. Tady je papír a tady razítko, tak soudruhu, zařaď se do šiku a s písní na rtech vysej kukuřici zítřka!!! Překonej vize z knih Neználek ve Slunečním městě! Vidíš, to je razítko na potvrzení o tom, že všechno je v pořádku... Ale že to razítko se i dnes dá koupit, tak jako dříve a tak jako v budoucnu ... ? Ale, ale - co to povídáš za podivná slova...
Schůdek po schůdku stoupáme po schůdcích na vrchol pyramidy Spotřebitelského Štěstí. Až budeme na vrcholu, čeká nás .......... pád do hlubiny?
Přečtěte si následující článeček. Postoupili jsme o další schůdek na cestě k vrcholu...?
BRUSEL 23. července (ČTK) - Evropská komise rozhodla, že vlády jednotlivých členských zemí nesmějí bránit zemědělcům v pěstování geneticky modifikovaných plodin. Podpořila tak ty, kteří se rozhodnou pro tuto kontroverzní technologii.
Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler řekl, že Komise schválila doporučení, které jasně definuje, jak se mohou v EU geneticky modifikované plodiny pěstovat zároveň s organickými a konvenčními plodinami. "Tuto otázku nelze využívat jako záminku pro budování nových bariér při schvalování geneticky upravených plodin," řekl Fischler.
Nové směrnice jsou součástí snah o odstranění pětiletého moratoria na geneticky modifikované plodiny v EU, proti kterému protestují hlavně Spojené státy. Minulý týden zdroje EU oznámily, že Komise schválí směrnice ohledně pěstování těchto plodin, které budou zahrnuty do zákona a zaručí farmářům svobodnou volbu.
Lokální vláda Horního Rakouska již dříve zakázala geneticky modifikované organismy, ale agentura Evropské unie pro bezpečnost potravin neshledala pro tento zákaz žádné odůvodnění. Rakousko nepředložilo žádné vědecké důkazy, které by ho opravňovaly zakázat na svém území pěstování geneticky modifikovaných organismů a vytvořit zónu bez nich, uvedla agentura. Komise přijme finální rozhodnutí v tomto případu na podzim, napsala agentura Reuters.