V poslední době se mezi nabídkou různých zelených lékáren a obchodů s ezoterickým zaměřením objevily "čaje" obsahující tulsí - buď v čisté formě nebo ve směsi s jinými bylinkami. Ke svému vlastnímu překvapení mám momentálně čtyři různé krabičky "čajů" s touto bylinkou. Nálevy jsou opravdu velmi chutné a musím se přiznat, že jsem si tulsí velmi oblíbil. Proto jsem se začal zajímat, co je ta bylinka s exoticky znějícím jménem, vlastně zač.
Do dnešní doby již bylo popsáno a zdokumentováno ohromné množství informací o bylině Tulsi, která se již po tisíce let používá na podporu zdraví, k prevenci chorob a prodloužení života. Vposlední době bylo mnoho z jejích příznivých vlastností zkoumáno a potvrzeno i "oficiální vědou".
Bazalka
posvátná (Ocimum sanctum) pochází pravděpodobně z Indie, kde
se pěstuje již více než 3000 let. V současné době se s ní setkáme od Arábie,
přes Indonésii až po Polynésii. Robustní bylina rodu Vana Tulsi
divoce roste v mnoha oblastech Asie a Afriky. Vyskytuje se v celé Indii až do
nadmořské výšky 1 800 metrů, v Himalájích a na ostrovech Andaman a
Nicobar.
Rostlina patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to jednoletá až víceletá bylina dorůstající výšky až jednoho metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité, jejich barva je rozmanitá: od světle zelené (Vana) po tmavě červenou (Krishna). Drobné kvítky jsou zbarveny od bílé po načervenale nachovou. Jejich kalich je chlupatý, koruna purpurová. Plody jsou hnědočervené a vejcovité tvrdky .
Bazalka posvátná se obvykle pěstuje jako letnička ze semen, lze ji ale množit také pomocí horních nebo kořenových řízků. V dobré půdě a za teplého slunečního počasí je možné listy sklízet již za několik měsíců.
Rod bazalka (Ocimum) má celou řadu druhů. Z našich zahrádek nejspíš znáte bazalkou pravou (Ocimum basilicum), užívanou hlavně jako listové zelené koření.
Drogou je nať (Basilici sancti herba) obsahující světle žlutý éterický olej. Jeho hlavním obsahem je silice s výrazným zastoupením citralu a eugenolu. Méně je obsažen methylcugenol, ve stopách potom methylchavicol, linalool a chavibetol. Rostlina obsahuje též alkaloidy, glykosidy, saponiny a taniny. Listy také obsahují kyselinu askorbovou a karoten.
Podle výsledků výzkumu provedeného na univerzitě v Michiganu, obsahuje tulsí dvě dosud nepodchycené látky - isotymusin a isotymonin. Ty patří k šesti nejúčinnějším fenolovým fytochemikáliím z hlediska antioxidačního a protizánětlivého účinku.
Tulsí je bylinka, která je uznávána jako obecný posilující a vitalizační prostředek a je již po dlouhý čas tradičně používána pro léčbu širokého spektra poruch, včetně nemocí dutiny ústní a krku, plic, srdce, krve, jater, ledvin a zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, metabolismu a nervového systému.. Pro tyto své vlastnosti se proto často se nazývá i "Elixír života",
Tulsí se běžně používá pro léčbu kašle, chřipky a nachlazení, bolesti hlavy a uší, revmatismu a artritidy, malárie, při vysokých teplotách, alergických reakcích a různých kožních chorobách, pro snížení toxických účinků různých jedů, včetně případů bodnutí hmyzem nebo uštknutí hadem a pro vypuzení střevních parazitů, proti hmyzu a na vyčištění vzduchu. V poslední době se prokázala i určitá účinnost při léčbě rakoviny, kardiovaskulárních a ledvinových chorob.
Tulsí se obvykle připravuje k užívání ve formě "čaje" - nálevu.
Pití nálevu z Tulsí snižuje hladinu krevního cukru. Byla provedena studie na 40 dobrovolnících trpících diabetem; ta účinek Tulsi na snížení hladiny krevního cukru dokázala. Ve čtyřtýdenní studii pili dobrovolníci nejdříve dva týdny tulsi čaj (2.5 g) a následně dva týdny dostávali placebo (neúčinnou látku). Při užívání Tulsi se snížila hladina krevního cukru nalačno o 17.6 % a hladina krevního cukru po jídle o 7.3%, placebo naproti tomu bylo neúčinné.
Bazalka se používá i v kuchyni - k dochucování pokrmů. Bazalková silice “pročišťuje” vzduch, zbavuje okolí bakterií i jiných mikroorganismů a hmyzu. Týká se to i moskytů, čímž působí preventivně proti malárii.
Tulsi je botaniky označována jako Ocimum sanctum nebo nověji jako Ocimum tenuiflorum (jedná se o variety Rama a Krishna Tulsi) a Ocimum gratissimum (varieta Vana Tulsi). Jedná se ale o bylinku, kterou u nás dobře známe a užíváme ji zhusta jako koření - bazalku.
Tulsi je jednou z nejposvátnějších a nejoblíbenějších bylin mezi mnoha hojivými a léčivými bylinami Orientu. Je ceněna pro svou religiózní a spirituální posvátnost, jakož i díky svému ústřednímu postavení, které zaujímá v tradičních ayurvedických a unanských systémech holistické přírodní medicíny Východu. Bylina je zasvěcena bohům Krišnovi a Višnovi, protože se považuje za převtělení Lakšmí - bohyně prosperity, štěstí a dlouhověkosti.
V Indii má tulsí i náboženský význam, neboť ve starých textech Bhagavaty se píše, že bůh Višnu má nejraději její vůni. Nazývá se také “tulsi” či “tulasi”, což znamená “nejlepší ze všech”. V našich klimatických podmínkách dobře roste, podobně jako ostatní druhy bazalek.
Již v prvním století př.Kr. popsal u Tulsí římský léčitel Pliny protinadýmavé účinky. Tulsi se dostala na západ do Evropy po historických obchodních trasách z Orientu. Na dálném Východě se tato bylina používala proti kašli a v Africe proti hmyzu. Známé byly i účinky proti bolestem hlavy. Tulsi byla ve Francii nazývána královskou bylinou, v Itálii znamením lásky. Po určitém období kulturní asimilace se tato rostlina stala Evropanům známou jako "posvátné" nebo "svaté basilicum" a byla uctívána evropskými bylinkáři a lékaři i kuchaři jako "královská bylina".
Název bazalky zněl původně Basil a pravděpodobně je odvozen od řeckých slov, která označují "královskou moc" nebo "krále". Svaté basilicum se velmi často dostávalo do různých legend, obětních rituálů a klanění u mnoha křesťanských církví Evropy - zřejmě nejvíce za zmínku stojí v tomto ohledu Řecká pravoslavná církev. Této posvátné bylině se dostalo slavnostní ústřední role zejména při výročním slavení narození Svatého Vasila. Tato rostlina, která je v určitých částech Evropy známá též jako St. Josephwort, je mnoha lidmi považována za Kristův dar.
Himálajským
bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdavotních
potížích. jejich základním účinkem je uklidňovat, harmonizovat,
posilovat a pročisťovat náš systém. Himalájské ajurvédské bylinné čaje
se skládají z určité kombinace rostlin, které výrazně přispívají k
obnovení tělesných a duševních sil- harmonizují tělesné funkce, podporují
látkovou výměnum přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a
regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání,
příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.
Mezi známými modrými krabičkami od výrobce Everest Ayurveda (P) Ltd. z Nepálu najdete i tu, na které je název TULSI. Balení obsahuje 100g sypané směsi bylin: bazalka svatá, pepřovník dlouhý, zázvorník lékařský, lékořice lysá, skořicovník tamala, kardamovník šípový, hřebíčkovec vonný.
Směs TULSI příznivě působí na celkové posílení imunitního systému organismu. Pomáhá proti únavě, nachlazení, kašli a bolestiv krku. Snižuje horečku a je vhodný při podráždění průdušek.
JL
Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí