Tulsí - bylinka zasvěcena bohům Krišnovi a Višnovi

V poslední době se mezi nabídkou různých zelených lékáren a obchodů s ezoterickým zaměřením objevily "čaje" obsahující tulsí - buď v čisté formě nebo ve směsi s jinými bylinkami. Ke svému vlastnímu překvapení mám momentálně čtyři různé krabičky "čajů" s touto bylinkou. Nálevy jsou opravdu velmi chutné a musím se přiznat, že jsem si tulsí velmi oblíbil. Proto jsem se začal zajímat, co je ta bylinka s exoticky znějícím jménem, vlastně zač.

Tulsí - bazalka posvátná - okem botanika

Do dnešní doby již bylo popsáno a zdokumentováno ohromné množství informací o bylině Tulsi, která se již po tisíce let používá na podporu zdraví, k prevenci chorob a prodloužení života. Vposlední době bylo mnoho z jejích příznivých vlastností zkoumáno a potvrzeno i "oficiální vědou". 

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) pochází pravděpodobně z Indie, kde se pěstuje již více než 3000 let. V současné době se s ní setkáme od Arábie, přes Indonésii až po Polynésii. Robustní bylina rodu Vana Tulsi divoce roste v mnoha oblastech Asie a Afriky. Vyskytuje se v celé Indii až do nadmořské výšky 1 800 metrů, v Himalájích a na ostrovech Andaman a Nicobar.

Rostlina patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to jednoletá až víceletá bylina dorůstající výšky až jednoho metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité, jejich barva je rozmanitá: od světle zelené (Vana) po tmavě červenou (Krishna). Drobné kvítky jsou zbarveny od bílé po načervenale nachovou. Jejich kalich je chlupatý, koruna purpurová. Plody jsou hnědočervené a vejcovité tvrdky .

Bazalka posvátná se obvykle pěstuje jako letnička ze semen, lze ji ale množit také pomocí horních nebo kořenových řízků. V dobré půdě a za teplého slunečního počasí je možné listy sklízet již za několik měsíců. 

Rod bazalka (Ocimum) má celou řadu druhů. Z našich zahrádek nejspíš znáte bazalkou pravou (Ocimum basilicum), užívanou hlavně jako listové zelené koření.

Drogou je nať (Basilici sancti herba) obsahující světle žlutý éterický olej. Jeho hlavním obsahem je silice s výrazným zastoupením citralu a eugenolu. Méně je obsažen methylcugenol, ve stopách potom methylchavicol, linalool a chavibetol. Rostlina obsahuje též alkaloidy, glykosidy, saponiny a taniny. Listy také obsahují kyselinu askorbovou a karoten.

Podle výsledků výzkumu provedeného na univerzitě v Michiganu, obsahuje tulsí dvě dosud nepodchycené látky - isotymusin a isotymonin. Ty patří k šesti nejúčinnějším fenolovým fytochemikáliím z hlediska antioxidačního a protizánětlivého účinku.

Tulsí v domácí léčbě

Tulsí je bylinka, která je uznávána jako obecný posilující a vitalizační prostředek a je již po dlouhý čas tradičně používána pro léčbu širokého spektra poruch, včetně nemocí dutiny ústní a krku, plic, srdce, krve, jater, ledvin a zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, metabolismu a nervového systému.. Pro tyto své vlastnosti se proto často se nazývá i "Elixír života", 

Tulsí se běžně používá pro léčbu kašle, chřipky a nachlazení, bolesti hlavy a uší, revmatismu a artritidy, malárie, při vysokých teplotách, alergických reakcích a různých kožních chorobách, pro snížení toxických účinků různých jedů, včetně případů bodnutí hmyzem nebo uštknutí hadem a pro vypuzení střevních parazitů, proti hmyzu a na vyčištění vzduchu. V poslední době se prokázala i určitá účinnost při léčbě rakoviny, kardiovaskulárních a ledvinových chorob.

Tulsí se obvykle připravuje k užívání ve formě "čaje" - nálevu. 

Pití nálevu z Tulsí snižuje hladinu krevního cukru. Byla provedena studie na 40 dobrovolnících trpících diabetem; ta účinek Tulsi na snížení hladiny krevního cukru dokázala. Ve čtyřtýdenní studii pili dobrovolníci nejdříve dva týdny tulsi čaj (2.5 g) a následně dva týdny dostávali placebo (neúčinnou látku). Při užívání Tulsi se snížila hladina krevního cukru nalačno o 17.6 % a hladina krevního cukru po jídle o 7.3%, placebo naproti tomu bylo neúčinné.

Bazalka se používá i v kuchyni - k dochucování pokrmů. Bazalková silice “pročišťuje” vzduch, zbavuje okolí bakterií i jiných mikroorganismů a hmyzu. Týká se to i moskytů, čímž působí preventivně proti malárii.

Bylina Tulsí v historii

Tulsi je botaniky označována jako Ocimum sanctum nebo nověji jako Ocimum tenuiflorum (jedná se o variety Rama a Krishna Tulsi) a Ocimum gratissimum (varieta Vana Tulsi). Jedná se ale o bylinku, kterou u nás dobře známe a užíváme ji zhusta jako koření - bazalku.

Tulsi je jednou z nejposvátnějších a nejoblíbenějších bylin mezi mnoha hojivými a léčivými bylinami Orientu. Je ceněna pro svou religiózní a spirituální posvátnost, jakož i díky svému ústřednímu postavení, které zaujímá v tradičních ayurvedických a unanských systémech holistické přírodní medicíny Východu. Bylina je zasvěcena bohům Krišnovi a Višnovi, protože se považuje za převtělení Lakšmí - bohyně prosperity, štěstí a dlouhověkosti.

V Indii má tulsí i náboženský význam, neboť ve starých textech Bhagavaty se píše, že bůh Višnu má nejraději její vůni. Nazývá se také “tulsi” či “tulasi”, což znamená “nejlepší ze všech”. V našich klimatických podmínkách dobře roste, podobně jako ostatní druhy bazalek.

Již v prvním století př.Kr. popsal u Tulsí římský léčitel Pliny protinadýmavé účinky. Tulsi se dostala na západ do Evropy po historických obchodních trasách z Orientu. Na dálném Východě se tato bylina používala proti kašli a v Africe proti hmyzu. Známé byly i účinky proti bolestem hlavy. Tulsi byla ve Francii nazývána královskou bylinou, v Itálii znamením lásky. Po určitém období kulturní asimilace se tato rostlina stala Evropanům známou jako "posvátné" nebo "svaté basilicum" a byla uctívána evropskými bylinkáři a lékaři i kuchaři jako "královská bylina".

Název bazalky zněl původně Basil a pravděpodobně je odvozen od řeckých slov, která označují "královskou moc" nebo "krále". Svaté basilicum se velmi často dostávalo do různých legend, obětních rituálů a klanění u mnoha křesťanských církví Evropy - zřejmě nejvíce za zmínku stojí v tomto ohledu Řecká pravoslavná církev. Této posvátné bylině se dostalo slavnostní ústřední role zejména při výročním slavení narození Svatého Vasila. Tato rostlina, která je v určitých částech Evropy známá též jako St. Josephwort, je mnoha lidmi považována za Kristův dar.

Čaje z himalájských bylin

Himálajským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdavotních potížích. jejich základním účinkem je uklidňovat, harmonizovat, posilovat a pročisťovat náš systém. Himalájské ajurvédské bylinné čaje se skládají z určité kombinace rostlin, které výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil- harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnum přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání, příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Mezi známými modrými krabičkami od výrobce Everest Ayurveda (P) Ltd. z Nepálu najdete i tu, na které je název TULSI. Balení obsahuje 100g sypané směsi bylin: bazalka svatá, pepřovník dlouhý, zázvorník lékařský, lékořice lysá, skořicovník tamala, kardamovník šípový, hřebíčkovec vonný.

Směs TULSI příznivě působí na celkové posílení imunitního systému organismu. Pomáhá proti únavě, nachlazení, kašli a bolestiv krku. Snižuje horečku a je vhodný při podráždění průdušek.


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?