Ministr Tošovský navrhuje velké škrty v zákonech, které chrání naše zdraví

(Společná tisková zpráva Arniky, Ateliéru pro životní prostředí, Hnutí DUHA, Ekologického právního servisu a Zeleného kruhu)

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský připravuje razantní seškrtání klíčových ekologických zákonů, jež chrání zdraví veřejnosti. Dnes končí lhůta, ve které se k jeho návrhům mohly vyjádřit ostatní ministerstva.

Ekologické organizace varovaly, že hlavním terčem ministrových návrhů je důležitý zákon o ochraně ovzduší. Tošovský navrhuje, aby velcí znečišťovatelé – jako jsou hutě nebo uhelné elektrárny – v místech se silným smogem napříště nemuseli dodržovat zpřísněné limity na exhalace škodlivého prachu. Byly by také zmírněny povinnosti monitorovat vypouštěné škodliviny nebo při povolování nového zdroje znečištění prozkoumat, zda a jak přispěje ke koncentraci nebezpečných látek ve vzduchu.

Přitom ještě v lednu předseda vlády ve Sněmovně slíbil, že vláda naopak bude pracovat na nové legislativě, která by snížila znečištění. Řekl to poslancům během debaty o katastrofální smogové situaci na Ostravsku. Znečištění v některých městech Moravskoslezského kraje letos v zimě čtyř- až osminásobně překračovalo zákonné limity a výrazně tak ohrožovalo zdraví místních obyvatel.

Co také ministr Tošovský požaduje?

Ekologické organizace podotkly, že ministrův program obsahuje i řadu smysluplných návrhů, jak zároveň zajistit ochranu zdraví a přitom ubrat administrativy a ulehčit tak život podnikatelům. Doplněním extrémních a kontroverzních bodů však ministerstvo samo zbytečně komplikuje schválení bezproblémových a užitečných klauzulí.

Vladimír Tošovský požaduje celkem 96 změn v osmi různých ekologických zákonech.

„Tošovského návrh doslova bere dech. Že ministr otevřeně požaduje utajovat před lidmi produkci toxických odpadů z továren, je prostě skandální. Premiér ve Sněmovně slíbil, že vláda bude rychle pracovat na změnách zákona o ovzduší, které by pomohly Ostravsku těžce postiženému katastrofálním smogem. Ale uplynuly pouhé dva měsíce a je tu oficiální návrh na rázné škrty dokonce i ve stávajícím, už tak slabém zákoně,“ komentovala návrh ministra Tošovského Kateřina Ptáčková, ředitelka Zeleného kruhu.

Kontakty

Kateřina Ptáčková, Zelený kruh

    Tel: +420 742 112 782, e-mail: katerina.ptackova@zelenykruh.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA

    Tel.: +420 604 202 470, e-mail: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Jan Šrytr, Ekologický právní servis

    Tel: +420 775 154 087, e-mail: jan.srytr@eps.cz

Pavel Černohous, Ateliér pro životní prostředí

    Tel: +420 608 901 291, e-mail: pavel@cernohous.cz

Jindřich Petrlík, program Toxické látky a odpady, Arnika

    Tel.: +420.603 582 984, e-mail: jindrich.petrlik@arnika.org

Tisková mluvčí: Mgr. Zora Kasiková

    E-mail: zora.kasikova@arnika.org, Tel.: 222 781 471, Mobil: 606 727 942


Tedy, já se divím, že to tomu pánovi, co už bude ministrem jen pár dnů, stojí za to.  Vždyť lidem nebývá tak úplně jedno, jakou nenávistnou odezvu okolí svými činy způsobí. Jenže ... napadá mě ... kolik lidí se tohle vůbec dozví .... a z těch, kdo se to dozví, tak kolik to zajímá ... a z těch, které to zajímá, kolik to opravdu odsoudí.. A možná také, že to stojí za to ...


JL - zveřejňuje Arnika, Ateliér pro životní prostředí, hnutí DUHA, Ekologický právní servis, Zelený kruh

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?