Šišák bajkalský

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalens) je léčivka pocházející z Dálného východu, patřící k rostlinným adaptogenům. Má velmi výrazné ochranné účinky na játra, dokonce výraznější, než u nás dobře známý Ostropestřec mariánský.

Botanicky patří šišák bajkalský k rostlinám hluchavkovitým (Lamiaceae). Roste v lesostepních oblastech Zabajkalí a Dálného Východu. Dává přednost otevřeným, suchým a kamenitým stanovištím. Řidčeji se s ním můžeme setkat na písčitých stepích a podél řek. Tato rostlina se dá bez problému pěstovat i u nás jako okrasná trvalka nevyžadující zvláštní péči a v našich podmínkách snadno přezimující.

Rostliny šišáku bajkalského  dorůstají do výšky 15 až 30 cm. Lodyhy se bohatě větví a jsou vystoupavé až poléhavé. Listy má křižmostojné, jednoduché, celokrajné a kopinaté. Koruna je zřetelně dvoupyská. Kalich má nahoře dutý štítkovitý přívěsek, který je dobře patrný za plodu. Šišák kvete koncem léta a na podzim nápadně modrými květy, které jsou uspořádány do koncových jednostranných hroznů.

Šišák bajkalský patří v oblasti svého původu patří mezi od pradávna známé a využívané léčivé rostliny. Zmiňuje se o něm již Shen Nongův kánon léčivých rostlin, pocházející z období čínské dynastie Han (25 – 220 po Kristu). V tradiční čínské medicíně je šišák bajkalský součástí tzv. san chuang zhe she ye – směsi “tří žlutých bylin”, kde se kombinuje s Coptis chinensisPhellodendron amurense.

Účinné látky pro fytoterapeutické využití obsahuje kořen (Scutellariae baicalensis radix), který se sklízí na jaře nebo na podzim z tříletých až čtyřletých rostlin. Ze sušeného kořene se pak připravuje odvar. Kořen šišáku bajkalského obsahuje flavonidy bajkalinvogonin. Listy a lodyhy obsahují skutellarin. Šišák dále obsahuje steroly, kyselinu benzoovou a další látky.

Šišák bajkalský má široké využití. Aplikuje se jako prostředek snižující vysoký krevní tlak. Tlumí arytmie a srdeční fibrilace. Lze jej užívat při poruchách  nervové soustavy, depresích a při nespavosti jako sedativum. Významné je jeho využití při potlačování subjektivních symptomů - bolesti hlavy, šumu v uších, bolesti v oblasti srdce a dalších. Napomáhá při léčbě alkoholismu, odstraňovat z těla jedovaté látky.

V tradiční čínská medicíně se šišák podává jako prostředek proti krvácení z nosu i vnitřnímu krvácení. Dále pak k léčbě zánětů v krku, onemocnění ledvin, záškrtu, spály a hepatitidy. Používá se také při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.

Pokud je šišák bajkalský podáván ve formě odvaru, je denní dávka drogy 6 až 15 g.  Odvar působí rychle a vyvolává značné pocení.  Užívá-li se jako lihový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 litr 40 % lihu), pak se bere čtyřikrát denně jedna polévková lžíce po dobu šesti týdnů. Po této kúře by měla před jejím případným opakováním následovat desetidenní přestávka. Nejsou známy nežádoucí účinky a kontraindikace, přesto se nedoporučuje překračovat dávkování.

Šišák bajkalský lze koupit například u paní Dariny Datlové v Alterna-Medice na Opatově. Lze jej ale objednat tam i leckde jinde, zvláště pak na stránkách výrobce - firmy MedinTerra, která nabízí práškový extrakt v e formě tablet.


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?