Olivový olej

(Převzato ze stránek WM magazínu)

Olivy obsahují vitamíny K, A, E, D, u nichž je prokázáno, že podporují průchodnost žil a cév.

Užitek olivového oleje pro naše zdraví

Obyvatelé Kréty jedí více tuků, než všichni ostatní lidé na Zemi. Asi 45 % energetické hodnoty jejich stravy tvoří tuk, z toho 33 % olivový olej. Podle toho by Kréťané měli více trpět srdečními chorobami a dříve umírat. Omyl. Je známou skutečnosti, že obyvatelé Kréty mají ve světovém měřítku jeden z nejnižších výskytů srdečně-cévních onemocnění a rakovin. Olivový olej na Krétě proudí skoro jako víno, a tak není zázrak, že ho tam spotřebují na osobu více, než v kterékoli jiné oblasti.

 

 

„Kdo požívá hodně olivoveho oleje, žije déle.“

Kréťané se podle všeho drží těchto pravidel: polévková lžíce olivového oleje zruší účinek cholesterolu dvou vajec; 4–5 polévkových lžic olivového oleje denně výrazně zlepšuje krevní obraz pacientů po srdečním infarktu; 2/3 polévkové lžíce olivového oleje denně působí na snížení krevního tlaku.

Jak lze zesílit účinek snižující cholesterol? Omezte nasycené tuky (v mase zvířat a mléčných výrobcích) a konzumujte více olivového oleje. Zvyšuje to aktivitu receptorů HDL a vyplavuje více škodlivého krevního tuku. Když ale ke stravě bohaté na nasycené kyseliny pouze přidáváte velká množství olivového oleje, silný pokles cholesterolu to nevyvolá. Olivový olej je také známým prostředkem proti stárnutí a rakovině. Olivový olej přiváděný tělesným buňkám dělá buněčné membrány stabilnějšími a méně náchylnými k narušení volnými radikály poškozujícími organizmus. Vědci se domnívají, že pokud jsou antioxidanty v olivovém oleji absorbovány lidskými buňkami v dostatečném množství, mohou přispívat ke zpomalení stárnutí. Lékaři se domnívají, že tyto látky mohou ochránit buňky proti útokům vyvolávajícím vznik rakoviny. Olivový olej patří mezi pět zdraví nejprospěšnějších surovin na světě. Tak bychom jej také měli chápat, proto bychom s ním měli umět zacházet, správně jej užívat a vykonávat tím tu nejmenší, ale zároveň důležitou službu pro naše zdraví.

Víte že:


Vlk Samotář - převzato z WM magazínu

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?