Nepochopená homeopatie

Převzato ze stránek WM magazínu

Faktem samozřejmě je, že homeopatie vyléčila mnoho lidí, ale jako u každého alternativního přístupu jsou i zde vyzdvihovány výhradně neúspěšné případy.

Nepochopená alternativní medicína

Homeopatie je dnes zařazována do takzvané alternativní medicíny a různí vědci a lékaři ji považují za neúčinnou. Podle jejich vědy totiž účinná být nemůže, protože se v ní mnohdy nevyskytuje ani atom léčivé látky (většinou to je skoro jen voda). Opakem homeopatie (homo- podobný, pathos- nemoc bolest), je alopatie (allos- jiný, pathos- nemoc, bolest). To znamená, že homeopatie je stavěna na principu podobnosti (podobné léčí podobné) a alopatie používá jiný přístup. Dává léky, které vyvolají přesný opak té nemoci, která nás sužuje. Ale o tom až dále.

Vyzdvihovány jsou jen neúspěšné případy

Faktem samozřejmě je, že homeopatie vyléčila mnoho lidí, ale jako u každého alternativního přístupu jsou i zde vyzdvihovány výhradně neúspěšné případy. Ale jakmile pacient prostě umře „normálním“ doktorům, což se běžně stává nikdo to neřeší. V roce 2006 vyšel článek, že v českých nemocnicích umírá 20% lidí, a víte na co? Na rýmu? Kéž by. Umírají z vyhladovění! A proč se o tom nemluví? Ví to mnohem méně lidí, zato všichni „vědí“, že homeopatie „je jen placebo“. Umře-li pacient homeopatovi, může za to homeopat a objeví se takový zlý strýček, a říká: „Neříkali jsme vám, že homeopatie je jen placebo?“ Že věda účinky homeopatie nechápe, neznamená, že neexistují.

A navíc. Kdyby homeopatie byla placebo, bylo by prapodivné, že homeopati tolik vydělávají. Čekat na volný termín u homeopata může zabrat klidně tři měsíce. Teď budu citovat Thorwalda Dethlefsena (německý okultista a autor několik knih): „Podezírat lékaře-homeopata, který po třicet let vede čistě homeopatickou praxi, že se spoléhá výlučně na fantazii svých pacientů, je projev naivní hlouposti. Pokud by tomu tak bylo, musela by se akademická medicína stydět, že se jí s efektem placeba nepodařilo docílit stejných úspěchů. Proč se jsou schopna postarat svou obrazotvorností o homeopatův úspěch i zvířata, je úkaz, který čeká na vědecké zdůvodnění.“

Neptejte se mne, jak to funguje

Paní Jana Mihovičová se ptala několika homeopatických veterinářů pracujících na pražské veterinární klinice AA VET. Je to velké a velmi kvalitní veterinární zařízení patřící v Praze jednoznačně mezi špičku. Všichni lékaři, kterých se ptala, řekli v podstatě totéž: Ano, z praxe víme, že homeopatie u zvířat funguje. Jeden z veterinářů řekl: „Není to sice samospasitelná metoda, ale na některé diagnózy u zvířat zabírá velmi dobře. A neptejte se mě, jak to funguje. Nevím. Mám sice nějakou teorii, ale jediné, co můžu říct opravdu s jistotou je, že homeopatie dokáže zvířatům pomáhat.“ Že by blábolilo i několik důvěryhodných veterinářů, ptá se Mihovičová ve svém článku a dodává, že se homeopatie údajně užívá i ve velkochovech. Zemědělci by asi nevyhazovali peníze jen tak, nebo ano?

Mám známého, homeopata. Chodí k němu hodně lidí, účtuje si 600 korun za hodinu a léčí dokonce i věci, které „normální medicína“ považuje za nevyléčitelné. Dokázal vyléčit například zánět mozku, těžké záněty, roztroušenou sklerózu či ekzém, s nímž si alopatická medicína nevěděla rady. Myslíte- li si stále, že homeopatie je jen placebo, mám pro vás jednu otázku. Představte si, že máte člověka, který silně věří v alopatickou léčbu. Takže to znamená, že ho vyléčí ten lék, plus „placebo efekt“ toho léku? Protože když tomu věří, pak tam nějaký takový efekt musí být a přidružit se k účinku toho léku.

Jak to tedy funguje?

Jak už jsem zmínil, homeopatie účinkuje na principu podobnosti. Co to je? Znamená to, že podobné léčí podobné. Bolí-li vás například hlava, vezmete si třeba rostlinu, jejíž vůně by u vás tu bolest vyvolala. Velmi silně zředěný výtažek z této rostliny vás vyléčí. Existuje tzv. Avogadrův limit. To je hranice, za níž se již v ředícím médiu nemůže vyskytovat žádná částice původní látky. Ředění totiž probíhá tak, že se nakape pár kapek rostlinného extraktu do vody (nejlépe destilované, protože ta je zbavena všech nečistot). Pak se silně zatřepe lahvičkou a pár kapek takto zředěného extraktu se z ní opět nakape do destilované vody. Obsah se opět protřepe a celý proces se několikrát opakuje, až je rostlinný extrakt (nebo také nerostný) silně zředěný. Látka je často zředěna za zmíněný Avogadrův limit, takže tam není vůbec žádná látka, která by měla léčit (a přesto to účinkuje; zvláštní, ne?).

Nejspíš budete chtít vysvětlení, proč tedy homeopatie funguje. Mám dvě vysvětlení, jedno duchovní, a druhé, které už je skoro kvantová fyzika.

duchovní:

Uvnitř každého člověka je duch. Okolo něj jsou obaly, které se nazývají duše. Úplně poslední obal ducha je hmotné tělo (samozřejmě jsou obaly ještě kolem něj, ale to možná někdy jindy). Představte si to jako žárovku (ducha) obalenou několika dekami (vrstvami) a když je postupně snímáte, dostanete se až k žárovce (duchu).

fyzikální:

Cituji Maxe Plancka: „Hmota, jako taková, neexistuje. Je to ta neviditelná, ale vším prostupující matérie ducha, která vše proniká a spojuje.“ To tedy znamená, že za veškerou hmotu zodpovídají frekvence. To pak rovněž znamená, že když změníte frekvenci, změníte i strukturu hmoty. Podle kvantové fyziky celý tento „systém" sestává z myšlenek. A také, že realitu tvoří naše vědomí. Když tedy každá věc vibruje na určité frekvenci, znamená to, že na určité frekvenci, stejně jako nemoc vibruje i léčivá látka. A právě frekvence zředěné látky vyléčí nemoc vibrující na „nevhodné“ frekvenci. Nemoc je velmi pomalý hutný stav vibrace.

S léky v homeopatii to samozřejmě není stejné, jako v alopatii. V homeopatii existují tzv. konstituční léky specifické pro různé povahy. Když například máte nějaké dlouhodobé potíže, je to zrcadlení vaší osoby a povahy. Konstituční lék zahrnuje většinu pacientových symptomů, odpovídá vlastnostem, chutím, averzím, prostě typu a osobnosti pacienta. Přijdete k homeopatovi a povíte mu o svých potížích. Homeopat sleduje vaše chování a problémy, a podle toho určí konstituční lék. Přijde například sympatický člověk, je relativně hodný a má rád lidi, ale trpí akutními nebo chronickými intoxikacemi způsobujícími léze. Homeopat tedy zjistí, že konstitučním lékem je phosphorus (fosfor). To proto, že fosfor je prvek, který se velmi rád váže a tvoří sloučeniny, nikdy nevydrží dlouho jako samostatný prvek.

Možná si někdo řekne, proč kupovat homeopatika, když mě vyléčí i alopatická medicína. Protože jedním z velkých plus homeopatik je, že nemají žádné vedlejší účinky. Zatímco na medicíně učí, že KAŽDÝ! alopatický lék má nepříjemné vedlejší účinky.

Z internetových zdrojů Dr. Dochtor


Já bych k tomu chtěl dodat jednu poznámku z praxe. Jak mi vysvětlí odpůrci homeopatie,ohánějící se tím, že jde "tak leda" o placebo efekt fakt, že homeopatické přípravky prokazatelně fungují na zvířatech, což mohu potvrdit komukoliv a kdykoliv. Náš Benýsek je sice chytrý retrívr, ale myslím, že o placebo efektu toho moc neví ...

Vlk Samotář


Vlk Samotář - převzato ze stránek WM magazínu

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?