Odkaz doktora Kittla

7. prosince 2003 uplynulo 300 let od narození známého lékaře působícího na úpatí Jizerských hor - Jana Josefa Antonína Eleazara Kittla. Jeho životem a pověstmi obklopujícími jeho osobnost se podrobněji zabývám v článku Doktor Kittel v legendách i jako skutečný člověk. Pokud jste článek četli, možná vás zaujala Kittlova mast, jejíž recept je přiložen. Není snad náhodou, že přibližně v době třístých Kittlových narozenin se v nabídce knihkupectví Hledající tato mast objevila.

Mast nejen pro zámečníky

Mast podle dochovaného popisu příznivě působí na klouby, páteř a pokožku. Není ani divu, původně byla nazývána "zámečnická mast" - a člověk pracující s železem asi klouby a páteř musel pořádně namáhat, chtěl-li se uživit. A že při tom dostávala zabrat i pokožka, to není třeba zdůrazňovat. Nyní mast distribuuje Zentrichova apatyka - Parma ve spolupráci s EPAM - Přírodní produkty od B. Tichanovského. V návodu se píše:
Účinně regeneruje, posiluje, ochrňuje vazy, chrupavky kloubů, páteře  kloubní spojení. Velmi dobře také působí na problematickou a poškozenou pleť, například akné.

Mast se má aplikovat jednou až třikrát za den; nanášení je vhodné spojit s důkladnou masáží celé partie příslušného pohybového aparátu. 

O Kittlově masti píše na serveru Prameny zdraví v článku Alergie a přírodní léčba... Josef A. Zentrich. Ten článek je zajímavý sám o sobě, protože se zabývá metlou dnešní doby - alergiemi - a probírá způsoby, jak se s nimi vypořádat aniž by se tělo muselo sužovat chemickými "dryáky". Pan Zentrich píše:
Na alergické ekzémy mám osvědčenou tzv. Kittlovu mast, podle receptury severočeského bylináře Kittla, působícího v XVII. Století. Tam, kde nezabere tato mast, doporučuji zkusit mast ze žindavy evropské, případně mast VERMIO, z kalifornských žížal, jejichž zvláštní sliz má výrazné léčivé účinky.

Kittlovu mast jsem koupil v knihkupectví Hledající v Praze. Nabízejí (i na objednávku) kelímek s 95 g masti za 143 Kč. Pokud ji tam nemají nebo jste z míst vzdálených, můžete si ji objednat na stránkách serveru Bylinářství, v sekci zabývající se kosmetickými preparáty. Balení 50 ml tu můžete získat za 140 Kč.

Tradovaný omyl ve složení

Na víčku kelímku s mastí je verbálně popsáno její složení: včelí vosk, rostlinný olej, síra, kafr terpentinový olej.

Podívejme se však na původní recepturu převedenou do "dnešní" srozumitelnější řeči a jednotek.

Ingredience:

Oleum arborum (čistý olivový olej) 512 gr
sulphuris praecipui rubri (suřík) 192 gr
přírodní žlutý vosk 256 gr
terpentýn 384 gr
kafr 96 gr

K tomu je připojen návod na přípravu:
Jednotlivé složky se pomalu rozpustí v pocínovaném kotlíku nad mírným ohněm a důkladně promíchají. V tekutém stavu se vlijí do předem připravených látkových váčků nebo trubiček a ve studené vodě se nechají zchladnout. Recept končí slovy: Probatum est (vyzkoušeno jest).

Člověka znalého trochu věd (nejen) chemických na první pohled zarazí slovo suřík. "Již staří Římané natírali lokomotivy suříkem ..." praví se v jedné úsměvné knize o študácích a kantorech z dílny osvědčené dvojice Rada-Žák. Ano, suřík (minium) neboli oxid olovnato-olovičitý - Pb3O4 (2PbO.PbO2) se používal především jako inhibitor koroze do základních nátěrů na železné konstrukce. Jistě si je pamatujete, ty pomerančové plechy na autech i jinde. Tohle ale nějak moc nejde dohromady s léčivou mastí, nemyslíte? Ono je to také jinak. Sulphur je latinsky síra a v našem případě je to síra srážená, tedy jemná natolik, aby mohla být součástí té masti.

Naštěstí pro nás pan Zentrich recepturu pochopil správně. A nám po doktoru Kittlovi zůstal odkaz, který léčí a pomáhá i přes propast staletí. Díky za něj.


Doplněno 15.12. 2003
Na stránkách Bylinářství byl zpřístupněn odkaz na článek Severočeský Faust? V něm se lze o masti, jejích složkách a léčivých účincích dozvědět více. Mast má skutečně komplexní a pozoruhodné účinky - ale nesmí se to, jako ostatně s ničím přehánět, jak se lze dočíst v jednom úsměvném (no... jak pro koho) odstavci:
Ale pozor, netrpělivá paní , která nechtěla čekat, až si síra poradí s jejími vlasy, se rozhodla, že přírodě poněkud pomůže. Kittlovu mast namazala přímo do vlasů a teď nevím, jestli se lupy netvoří a vlasy nešedivějí, protože milá paní se musela ostříhat dohola.

Já mohu potvrdit, že síra v masti obsažená je skutečně distribuována do celého těla. Zkoušel jsem si mastí ošetřovat  rameno namožené přenášením pórobetonových bloků; potíže se skutečně zmírnily. Po čase mne zarazilo černání prstenu - věc, jaká se mi ještě nikdy nestala. V článku jsem se tedy dozvěděl důvod - síra se dostala z ramene až k prstům a tím kov začal černat.


Zpět k Mostu ?

JL