Kšefty s naším zdravím

Na televizi alias blbobednu jsem se v poslední době díval jen tu chvilku večer, když dávali MASH. Ne že bych nějak hltal válečnou tématiku, ale byla to alespoň trochu legrace a tu a tam i nějaké zrnko moudra. A trvalo to akorát tak na moje šlapání na domácím rotopedu, které jsem si naordinoval coby novoroční předsevzetí. No a teď když to Prima z nějakých prapodivných důvodů utnula, pouštím si ke šlapání něco z DVD. Ale ještě když MASH běžel, byl jsem nucen vždy na začátku vytrpět pár minut reklam, neb začátek nikdy nebyl v deklarovaných 19:25. ale o hezkých pár minut později. A člověk by nevěřil, co se dá do 4, 5 i více minut nacpat za zhovadilosti. Tak jsem vždycky alespoň vypnul zvuk a tiše ty hrůzy proklínal ... Moje žena by asi se mnou polemizovala, že to vůbec nebylo tiše ... no to je ale věc názoru.

Za největší pitomosti, co lze shlédnout, považuji ty reklamy na chřipku ... Schválně píšu reklamy NA a ne proti. Protože nechápu, jak lze něco takového vůbec povolit, aby šlo ven. Člověk sedí na zastávce nebo někde jinde, heká a sténá, že nikdo neví, jak mu je, neb má chřipku. Na následujícím záběru  přijde dobrotivý zázračný dědeček (blbeček) či asistentka, nabídne "trpiteli" zázračnou tabletku s magickým jménem Nurofen, Modafen nebo tak nějak ... a chřipka jde z kola ven ... Jak prostě ... a jak stupidní.

Nejsem lékař a medicíně rozumím jak koza petrželi -- tedy jen tu a tam, z hlediska chemismu léků, co nás učili na VŠCHT. Budu tedy psát selským rozumem ... a ten praví, že chřipku prostě tabletkou čehokoliv nevyléčím. Musí zapracovat imunitní systém a tomu prokážu medvědí službu, když budu srážet teplotu, která je vlastně důkazem toho, že organismus s nemocí bojuje. Přemaskovat teploty, bolení hlavy ... atd, to mi přijde stejné, jako kdybych v autě po rozsvícení červeného světla signalizujícího nízký tlak oleje prostě místo dolití oleje odstřihl kontrolku. Ještě chvilku by to asi jelo, ale už ne moc dlouho.

No a tak si lidé zblblí reklamou vezmou tabletky, na oko jim nic není, ale pod "odstřiženými senzory" všechno skřípe, hrká, zadírá se a nadměrně opotřebovává .Navíc jde takový "vyléčený" člověk do práce, kde se radostně dělí s ostatními o své viry bacily ... No a pak si i ten, kdo byl "jen" nachlazen tu chřipku, doopravdickou, užene na to šup. Teď by se dalo dalekosáhle debatovat o těch zrůdných "reformách" zdravotnictví, které díky nemocenské ... atd ... atd ... ženou lidi k tomu, aby přecházeli, co se dá. To ale glosovat nehodlám, neb nechci skončit někde na koronárce v důsledku fatálního rozčílení nad důsledky deformací myšlení lidí, co jim byla svěřena moc pečovat o jiné lidi ...

Pozastavím se tu ale nad jednou věcí, která mě tak napadla ... podívat se, co vlastně ty Nurofeny a jiné-feny obsahují ... A hleďme ...

Vezměme si přípravek Nurofen forte (hned uvidíte proč...). Balení 12 tablet, cena 70 Kč. Výrobce ... Boots Healthcare International, Nottingham, Velká Británie.

Účinná látka ... ibuprofenum 400 mg.

A hele ... nepřipomíná vám to něco ??? Jojo, ony staré známé růžové bonbónky, jimiž spousta lidí začíná preventivně den ještě před snídaní ... co kdyby je mělo něco bolet ... Ano -- mám na mysli Ibalgin.

A to máme ... Ibalgin 400 - 30 tablet za 39 Kč, výrobce Zentiva a.s.

Účinná látka ... ibuprofenum 400 mg.

V obou medikamentech je samozřejmě ještě pár dalších složek, ale ty jsou asi z hlediska účinku ne tak zcela podstatné. Pokud se mýlím, omlouvám se hluboce.

Za důležité proto pokládám následující porovnání ... V případě Nurofenu vychází cena jedné tablety na 5,80 Kč. Jeden růžový prášek -- Ibalgin -- vás přijde na  1,30 Kč. Ještě to můžeme vydělit a vyjde nám, že srovnatelná dávka stejné účinné látky vyjde v Nurofenu zhruba čtyři a půlkrát dráže. No však se také dováží z Velké Británie ... tak proč dělat reklamu tuzemskému výrobku, že. A jak se tak dívám, britský přípravek se vyrábí v Nottinghamu -- že by byl účinnější díky homeopatickému působení ducha Robina Hooda ???

Pro informaci -- údaje o složení a cenách jsem si našel na stránkách Lékárna.cz.

A pro úplnost -- ještě ten Modafen. Ten sice vyrábí tuzemská Zentiva, ale malinko se liší od těch dvou - ibuprofenu obsahuje v jedné tbl. "jen" 200 mg, ale zato má navíc efedrinoidní látku -- a to Pseudoephedrini hydrochloridum 30 mg/tbl. Prý je to dělané tak, aby si z toho ten efedrin nemohli feťáci extrahovat. Cena je srovnatelná s Nurofenem - 63 Kč za 12 tbl (převzato ze stejného zdroje).

Tož tak se věci mají .... obrázek si udělejte sami. Pozlátko televizních reklam. A musím objektivně poznamenat, že už se mi v lékárně několikrát stalo, že mi poradili, abych koupil místo drahého zahraničního, reklamami opentleného preparátu český ekvivalent - s velmi významně nižší cenou. Teď si tak nahonem nevzpomenu na více příkladů; ale jeden přece -- blíží se doba pylových alergií - takže existuje dovozové antialeggikum -- přípravek Zyrtec známý z reklam -- balení obsahuje 7 tablet s účinnou látkou cetirizin po 10 mg. Stejný počet tablet se stejným množstvím téže látky obsahuje tuzemský Zodac -- ten ale stojí  64 Kč.

A tak bychom mohli pokračovat dlouho ... Bohužel, zůstává v nás zakořeněné z dob minulých takové maloměšťácké myšlenkové schémátko .... že to, co je "z ciziny" najmě "ze západu", to je lepší než věc tuzemská ... Ale jak se říká -- kdo chce kam ...  (pomožme mu z peněženky ven) ...


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?