Kojením za lepší svět….

Poslední květnový týden bývá nazýván "týdnem kojení". V našem květnovém zpravodaji Telegraf, noviny pro Brandýs n/L - Starou Boleslav, jsem našel moc hezký a pohodový článek Kojením za lepší svět s podporou Laktační poradny při Brandýském mateřském centru. Proto bych se o něj s vámi rád poděli s přáním, aby takovéto aktivity nepostihlo běsnění tržní ekonomiky a aby lidé zůstali lidmi i přesto, že se nám ze všech stran snaží vnutit, že všechno se dá měřit penězi. Není to pravda ...    
JL


Když jsem čekala svoje první miminko, byla jsem velmi šťastná a vůbec mě nenapadlo přemýšlet o tom, jestli jej budu kojit nebo ne. Bylo pro mě naprostou samozřejmostí, že moje dítě bude kojeno.

Věra Müllerová, laktační poradkyně, B.M.C.

Dnes je Danovi 5 let a věřte-nevěřte, kojila jsem ho do 4 let! Spousta lidí si ze mne dělala legraci, že za ním budu chodit i do školy, ale mně to nevadilo a vždycky jsem říkala, že už to mám domluvené a o velké přestávce budu syna "přikojovat". Alespoň ušetříme za svačiny. A navíc - řekněte sami - napadá vás zdravější varianta školní svačinky?

Přes některé nesnáze během kojení jsem přesvědčena, že 90 procent všech potíží s kojením je předem vyloučeno jenom tím, že důvěřujete sobě i dítěti. A také přírodě, která kojením vytváří mezi matkou a dítětem jedinečné a kouzelné spojení dvou bytostí, které se rodí na celý život. A je pouze na nás, zda na tuto cestu dobrovolně přistoupíme. Dokonce si myslím, že to svým dětem dlužíme, vzhledem k tomu, do jakého prostředí jsme se je rozhodli přivést.

V našem přetechnizovaném světě, kde vládne automatizace, globalizace, kde hrozí nebezpečí atomové zkázy a ekologických katastrof, na kterých se úspěšně podílíme svým bezohledným přístupem k přírodě, ve světě, kde pomalu ztrácí svůj význam slova jako je soucit, víra a láska, je kojení prostředkem, kterým my matky můžeme možná i změnit svět budoucích generací. My můžeme dát svým dětem lásku, pocit bezpečí a důvěry, které dnes pomalu ztrácejí. protože kojení není jenom prostředkem k uspokojení výživových nároků dítěte, ale je především způsobem jak mu sdělit, že je milováno a v bezpečí.protože dítě, které je milováno se naučí milovat a dítě které je v bezpečí, se naučí důvěře. Věřím, že děti, které jsou vychovávány s láskou, nemají potřebu ubližovat sobě, svým přátelům i nepřátelům, zvířatům či přírodě a myslím, že jim jednou nebude lhostejný ani osud třeba opuštěných dětí, handicapovaných osob nebo starých lidí.

A tak čím víc takových dětí se nám podaří vychovat, tím lepší svět jednou může být! možná se to zdá neuvěřitelné nebo přehnané, ale ženy přece odnepaměti hýbaly světem a jeho dějinami, tak proč bychom my, dnešní matky, v tomto odvěkém údělu nedokázaly pokračovat stejně dobře jako všechny ty úspěšné dámy před námi?! Všechno je to opět otázka sebevědomí a důvěry ve vlastní schopnosti.

Na závěr mého malého povídání mi dovolte vyzvat všechny maminky: věřte sobě i miminku a pokuste se spolu se mnou kojením změnit svět k lepšímu! A já nám všem ze srdce přeji, aby kojících maminek a spokojených miminek bylo mezi námi čím dál víc a aby se ten náš svět měnil k lepšímu stále rychleji!


Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?