Tak nám zakázali ...

V polovině roku 2003  vydalo Ministerstvo zdravotnictví zákaz prodeje jakýchkoliv přípravků léčiv i potravních doplňků obsahující bylinu Kava–kava, tj. výtažek z pepřovníku opojného (Piper methysticum). Tuto zprávu jsem nalezl na stránkách serveru Bylinářství, internetového portálu o zdravém životním stylu.

Co je Kava-kava?

Kava-kava je vytrvalý dosti velký keř s lesklými sytě zelenými listy srdcovitého tvaru, patřící do čeledi Piperaceae, česky pepřovníkovité, do které je zařazováno více jak dva tisíce rostlinných druhů rostoucích v Africe, Indii, jihovýchodní Asii a Indonesii. Několik druhů rodu Piper se pěstuje jako koření nebo léčivé rostliny, patří mezi ně i Piper nigrum, z jehož červených plodů se sušením připravuje černý a bílý pepř. Listy rostliny s botanickým jménem Piper betle společně s oříšky palmy Areca catechu, které obsahují stimulující látku arekolin, se běžně nazývají betel a lidé v celé jihovýchodní Asii je žvýkají ve směsi s vápnem.

Byrokrat máchl kyjem nad vatrou ...

A tady to máte v celé kráse:


M i n i s t e r s t v o   z d r a v o t n i c t v í   n a ř i z u j e t o t o   o p a t ř e n í :

S účinností ode dne vyhlášení (tj. dnem vyhlášení na úředních deskách příslušných okresů a obcí)

s e   z a k a z u j e

všem výrobcům, dovozcům, distributorům a prodejcům uvádět do oběhu potraviny, které obsahují nebo u kterých je v údajích o složení na obale určeném pro spotřebitele uvedeno: kava-kava, kavapyrones, kavain nebo extrakt z pepřovníku opojného – piper methysticum.

O d ů v o d n ě n í

Česká republika obdržela dne 26. 6. 2002 od Světové zdravotnické organizace varování (WHO Rapid alert), že
K a v a - K a v a, tj. výtažek z pepřovníku opojného –  Piper methysticum nebo Kavain - substance z tohoto výtažku, jsou v příčinné souvislosti s prokázanými poškozeními jater, zjištěnými zejména ve Švýcarsku a Německu u spotřebitelů přípravků – léčiv, které tyto účinné látky obsahují a že v evropských státech, zejména v Německu a ve Velké Británii nařídili stažení z oběhu všech přípravků obsahujících účinné látky z Kava-Kava. Při hodnocení rizika pro zdraví lidí je vyjádřena ADI, tj. přijatelná denní dávka účinných látek výtažku (kavapyrones) hodnotou 1,5 mg.

Přípravky obsahující účinné látky z extraktu Kava-Kava jsou v České republice uváděny do oběhu jako potraviny pro zvláštní výživu vhodné jako doplňky stravy při zvýšeném psychickém vypětí. Jelikož obsah účinných látek v používaných množstvích těchto doplňků stravy převyšuje při deklarovaném účelu uvedenou přijatelnou dávku, je nutno tyto potraviny považovat za nebezpečné pro zdraví spotřebitelů (zdravotně závadné) a ke konzumaci je nelze připustit.


Je to ale pravda?

Takže - kava-kava je prý nebezpečná a poškozuje játra. Ale ruku na srdce - kolik jste za svůj život snědli extraktu z pepřovníku opojného? A kolik vypijete alkoholu včetně piva? A alkohol snad játra nelikviduje? Jak píše komentář pod článkem - je to hloupost, jedná se o lobby farmaceutických firem, které dostaly z této rostlinky strach, protože by v mnoha případech dokázala nahradit jejich drahé a mnohem více nebezpečné léky. Co kdyby byl zakázán prodej mnohem škodlivějšího alkoholu (nebo cigaret...že...). To si člověk ani nedovede představit, kdo všechno by přišel o kšefty a příliv blýskavých penízků. Podobně jak kdybyste přišli celí rozzáření, že jste přišli na alternativní pohon automobilů, který nepotřebuje ropné produkty. Schválně, myslíte že byste dožili příštího rána?

Kdysi jsem si schoval etiketu z přípravku Kava Kava od fy Proenzi, těch 60 tablet stálo tuším kolem 400 Kč, ale možná se mýlím. Psalo se tu - Standardizovaný extrakt ve formě tablet s okamžitou absorpcí organismem, který je výstižně nazýván přírodním Brufenem. výborný pro uklidnění, relaxaci a proti mírné bolesti. Jedna tableta obsahovala 125 mg extraktu s obsahem 30 % kavalaktonů. Doporučená denní dávka - právě ta jedna tableta.
Tak přírodní Brufen... hmmm. Kdyby si lidi přestali kupovat Ibalgin a podobné přípravky a začali se léčit sami a zdravěji přírodními produkty, to by byla pro farmaceutické koncerny rána, že. Vezměte si léky na bázi paracetamolu. Stačí tabletu trochu navonět, přidat do ní tu trochu kofeinu, tam trochu vitamínu a rozběsnit mediální kampaň. Vezměte si "naši" tabletu a matička Příroda nestačí zírat. Rýma, nachlazení, bolest, vše v deseti minutách pryč a usměvavý štěstím zářící biorobot kráčí za svým posláním - starat se o příjemný pocit plnosti peněženek svých Pánů. Navíc je paracetamol svinstvo všech svinstv, s výrazně mutagenními účinky. To nemám ze své hlavy, ale od bývalé kolegyně z práce, která přímo tohle zkoumala na laboratorních krysách.

O účincích se píše: Pocit pohody a vyrovnanosti. Kava zvedá hladinu emocí. Ulevuje únavě a lehce stimuluje duševní činnost. V menších dávkách kava uvolňuje svaly. Ve větších dávkách působí kava jako uspávadlo, aniž by přitom zatemňovala vědomí. Půl kokosové skořápky silné kavy uspí toho, kdo ji vypije během půlhodinky. V literatuře se dočtete, že požívání kavy je spojeno s obřadem, kdy mladé dívky, pokud možno panny, žvýkají kořeny pepřovníku a takto získané mléko vyplivují do kokosových nádobek; ty pak dostávají návštěvníci obřadu ke konzumaci.

Mentalitě středoevropana by asi příliš nevyhovoval takový "přírodní" způsob distribuce; byť ústy svůdné panny. Lisovaný kořen měl sice slabší účinky a už vůbec ne přídech exotiky, ale účinný byl. Tak ten nám teď vzaly. Stejně jako se nám snaží vzít zdravotnická zařízení (pro nerentabilnost - jak zrůdná myšlenka), porodní asistentky pro případ, že se žena rozhodne rodit doma, a ještě ... a pak ... prostě všechno, z čeho nekoukají prachy. Pod pláštíkem dojemné péče o naše zdraví ... ale kdo to může vyvrátit, nikdo nebo skoro nikdo nemáme natolik fundované vědomosti a vzdělání, abychom mohli zodpovědně a neochvějně říci: VY lžete.


Zpět k Mostu ?

JL