Vypadá to legračně, ale legrace to není ...

(rozpustilá úvaha na náhodné téma)

Na stránkách Agronavigátora mě poměrně pobavil článek, který začíná těmito slovy:
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal souhlas k tomu, aby celá zrna ječmene a ječné produkty (vločky, krupice, mouka), resp. výrobky ječmen obsahující mohly být označovány zdravotním tvrzením. Od začátku ledna 2006 mohou výrobci označovat své ječné výrobky tvrzením, že snižují riziko srdečních koronárních onemocnění.

Pak se tam píše něco o tom, že aby se výrobek směl označit tvrzením o prospěšnosti zdraví, musí obsahovat alespoň 0,75 g rozpustné beta-glukanové vlákniny z ječmene. Pokud byste měli zájem, můžete si to celé přečíst na stránkách FDA v článku s názvem dlouhým jako Lovosice - FDA Allows Barley Products to Claim Reduction in Risk of Coronary Heart Disease.

Komu toto sdělení může připadat komické, ať se s chutí a od plic zasměje. My už to známe a o zdraví svých bližních se naše dobrotivá republika starala již v době prvních pětiletek - stěny hospod tehdy zdobily nápisy Důsledným dopíjením piv za úsporu ječmene!.
Oni tehdy asi věděli, že my, Češi, jsme dubové palice. Kdyby nám tam psali, že pití piva (vyrobeného z ječného sladu) znamená předcházení kardiovaskulárním onemocněním, stali bychom se národem abstinentů. A vyhrožovat někomu v hospodě beta-glukanem ... hrůza domyslet! Ale takhle, když se zadrnkalo na strunu uvědomění, to bylo jiný kafe! No a pro ty, kdo by byli ještě na pochybách, se přidaly nápisy jako Imperialistům nenaléváme!
Pak ovšem každý věděl, na které straně barikády (rozuměj: pípy ...) stojí.

Jen ta vláknina mi tam nějak chybí. Pokud se něco takového na dně půllitru vyskytuje, zatváří se přítel Jarda, uznávaný znalec piva, velmi vážně a praví, že tam jsou baďapky. A baďapky do piva nepatří, to je fakt. Natož pušapky, jak si to občas překřtíme. Ale ono zase je fakt, že dívčiny holdující pivu pušapky nepotřebují, natož aby jim plavaly v pivu. No tak ale co s tou vlákninou?
No co, jsme malá zemička, nemůžeme si vyskakovat a nemusíme mít všechno. Jen si zkuste představit, kdyby nějaký pivovar dal na trh müsli - pivo nebo pivo ochucené cereáliemi ... Češi jsou národ trpělivý, hodně vydrží (viz politické scény), ale co je moc, to je příliš ...

Proto na závěr vzpomeňme ještě jeden nápis, který možná byl vyvěšen a možná ne:

Kdo pil - umřel.
Kdo nepil - umřel taky.
Kdo ale pije náš Májový ležák -
tomu se umřít nechce!


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?