Pozor na IBALGIN ?

Zpráva z tisku:
U více než sedmdesáti procent pacientů, kteří déle než tři měsíce užívají léky proti bolesti, mezi něž patří například i Ibuprofen, podle amerických výzkumů vzniká poškození tenkého střeva. (Zdroj: Novinky)

Ten článek je ovšem dost na dvě věci. Autor odsuzuje Ibuprofen, ale neporadí, jak a čím jej mohou lidé nahradit - a že jich není málo, kdo jsou na něm doslova závislí. Nežádoucí účinky jsou uvedeny na příbalovém letáku, k tomu nejsou potřeba "výzkumy amerických vědců". Když mě bolel čerstvě "odnervený" zub, prodali mi v lékárně čtyřstovku Ibalgin s radou - nejíst tabletky nalačno, vždy předem pojíst alespoň kousek rohlíku. No a jak napovídá selský rozum - připravuje se trh zavést něco "zdravějšího" (a patřičně dražšího)? No, o tom se jistě brzy dozvíme s patřičným halasem z televizních reklam. Pokud je to tak, jistě již je vše patřčně načasováno na období předjarních respiračních onemocnění. A že článek skutečně zabral, o tom nemůže být pochyb, jak o tom svědčí četné maily přicházející známým od známých (... už jsi to slyšela(a) ??? ... hrůza, hrůza, hrůza !!!).

No a největší šok zažijete, když zadáte do vyhledávače stránek Novinky.cz heslo Ibuprofen; vypadnou vám dva výsledné odkazy - můžete se podívat::

Račte si vybrat ... Tak nevím, jestli se smát nebo brečet ... kdyby nešlo o zdraví ...! Já vím, že se již opakuji na mnoha místech podobně - ale musím se hrozně smát, i když hořce, jak se ve takovýchto článcích odvolávají na "americké odborníky (vědce)". Není to tak dávno, kdy bychom tam četli o sovětských  "odbornících" (vědcích). Autority asi uznáváme jen z jiných částí světa, tedy těch, které právě "frčí".

Bohužel ještě pamatuji doby, kdy si lidé trpící neutišitelnými bolestmi nechávali za drahé peníze posílat (dovážet známými apod.) již legendární Brufen ze "Švajcu". Jo, licitace s lidským zdravím, to je kšeft lepší než auta s ropou doromady!!! Škoda, že "přírodní Brufen" - kapsle s extraktem z pepřovníku opojného - Kava Kava - byly u nás promptně zakázány (proč asi???); nyní se ale ve světě již opět běžně užívají.

A to bychom mohli dále pokračovat, jak přípravky obsahující paracetamol (třeba Paralen, Coldrex, atd...) mají mutagenní vlastnosti (u nás testováno na krysách). Jak kyselina acetylsalycilová (Aspirin, Acylpyrin ...) sice může chránit srdce před infarktem, ale způsobí krvácení do žaludku ... Prostě ty syntetický léky stojí za ... (nebo, kulantněji řečeno, vytlouká se jimi čert ďáblem).

Já nejsem lékař, ale původním vzděláním chemický technolog, takže k lékům mám spíše vztah toho typu "jak TO vyrobit" než co jiného. Proto prosím případné čtenáře vybavené odbornými znalostmi, aby je dali "do placu", abychom se všichni poučili, jak je to doopravdy. Děkuji předem.

No a když je řeč o Ibuprofenu, Brufenu, Ibalginu a dalších lécích na stejném základě, tak jsem si vzpomněl na jednu "příhodu" ze života. Moje starší dcera byla před několika lety jako au-pair v Londýně. Začátkem jara se nachladila a ne a ne se zbavit úporného kašle. Její chlebodárce ji tedy, ač nerad, vzal k lékaři. V ordinaci se jí doktorka na celo délku místnosti (aby se nenakazila) zeptala na příznaky a aniž ji jakkoliv prohlížela, předepsala "Ibík" dvoustovku  a inkasovala asi 30 nebo 40 £ za návštěvu (nepamatuji si již částku přesně). Dcera ovšem tehdy skutečně přechodila zápal plic, jak se ukázalo později doma.

Co o Ibuprofenu říká odborník?

Specialista na nemoci zažívacího ústrojí Václav Chytil upozorňuje: "Léky tlumící bolest se staly součástí terapie čehokoli, lidé tím ovšem překrývají přirozený signál těla, že něco není v pořádku. Pak dělají něco, co by jinak nemohli, a tím si problém zhoršují. Takzvaná nesteroidní antirevmatika, kam patří ibuprofen či diklofenak, mohou způsobit krvácení do zažívacího traktu v oblasti žaludku. Je to sice jen ve čtyřech procentech případů, ale když se to vezme obráceně, léky jsou nejčastější příčinou těchto potíží. Z dvaceti lidí, které přivezou na jednotky intenzivní péče, protože zvrací krev, to má osmnáct z léků."
Václav Chytil příliš nevěří tvrzením, že některé modernější medikamenty této řady jsou šetrnější: "Lidé jen platí víc za to samé, to je byznys.

Jak mohou léky škodit?
Ibuprofen je čtvrtý nejčastěji předepisovaný lék. Takzvaná nesteroidní antirevmatika, mezi něž patří léky s látkou Ibuprofen, jsou určena k tlumení bolestí. K nejvážnějším vedlejším účinkům patří krvácení do zažívacího traktu. Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje za necelých šestnáct let více než 17 600 hlášení nežádoucích účinků u Ibuprofenu. V ČR je jich ročně oznámeno zhruba třicet - nejčastěji bolesti břicha, alergické reakce a kožní projevy. Všechna si vyžádala pobyt v nemocnici nebo specifickou ambulantní léčbu.
(Zdroj: Aloe-vera - Léky pomáhají, ale také ubližují)

Na závěr jeden citát ze stejného zdroje, který mě tedy dostal (ono tedy stojí za to přečíst si celý článek):
Kdyby k nám přiletěli obyvatelé z cizí planety a zeptali se lékařů, čím léčí zdejší obyvatele, mnozí z nich by museli odpovědět, že hlavně jedy. Na otázku, zda to funguje, by byli nuceni říci, že nefunguje, a třetí otázka, co tedy potom dělají, když to nefunguje, by měla tuto odpověď: Vyřízneme jim ty nejdůležitější orgány!
dr. Greg Henderson  na své přednášce v Praze v květnu 1996:


JL

zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?