Trpaslík se silou obra

Každé semínko je vlastně malý zázrak. Skrývá v sobě, ukrytou v genech, budoucí podobu celé rostliny, ať již je to kopretina, mrkev nebo třeba stometrová sekvoj. Dalo by se s trochou nadsázky říci, že semínko vlastně obsahuje koncentrát síly budoucí rostliny. V současnosti začínají budit zaslouženou pozornost semínka, která nejsou sice z těch nejmenších, ale přesto se vám jich na dlaň vejde nespočet - semínka grapefruitů.

V Evropě není grapefruit znám až tak dlouho. Krásné, stále zelené stromy objevili botanikové až v sedmnáctém století na ostrově Barbados ležícím v Karibském moři. Že se jednalo o citrus, bylo jasné na první pohled. Byl v tom snad kus intuice, že se strom od té doby pyšní celým latinským názvem citrus paradisi - rajský citrus? Tehdy sotva kdo mohl tušit, že se v těch zdánlivě nevzhledných jadérkách grapefruitových plodů skrývá rajský poklad. Vlastnosti ukryté v jádrech dřímaly a čekaly na svou dobu.

Grapefruity mezi lidmi nepatří k příliš oblíbenému ovoci. Špatně se loupou, dílky nejdou dobře od sebe, jsou relativně hořké… Rady, jako "To sníš, jsou v tom vitamíny a bylo to drahý…" určitě grapefruitům popularitu nepřidávaly, zvláště mezi dětmi. Grepy čekaly na svou velkou chvíli. Ta nadešla roku 1980 na velmi prozaickém místě - v hromadě "obyčejného" zahradního kompostu.

Doktor Jacob Harich byl totiž nejen lékař, nositel Einsteinovy ceny, fyzik, imunolog a specialista na výzkum přírodních léčebných prostředků, ale zároveň ve volných chvílích náruživý zahrádkář. A také se uměl dívat - díky tomu si všiml, že grapefruitová jadérka vyhozená do kompostu se nerozložila tak, jak by se od nich očekávalo, ale zůstala beze změny. Zahrádkář se díky tomu opět stal vědcem; nešlo mu na rozum, proč se jadérka v kompostu nezachovala tak, jak se od nich očekávalo. A jaký byl výsledek? Překvapující i pro zkušeného vědce; zjistil totiž, že v jadérkách grapefruitu je obsažena látka se silnými antibiotickými účinky. Spolu s vysokým obsahem přírodních flavonoidů se tak zabraňuje bakteriím, virům i plísním v jejich množení. To bylo prokázáno jak v laboratoři, tak pomocí testů na živých organismech. Mechanismus působení je tedy dvojí, přičemž obě složky se doplňují a působí blahodárně na organismus. Především je tu základní látka s antibiotickými účinky; ta zabraňuje množení bakterií, virů a plísní. A dále jsou obsaženy přírodní flavonoidy, které například ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu, čímž napomáhají v prevenci proti nachlazení, infekcím a zápalům. Mají též antioxidační účinky spočívající v zachytávání volných kyslíkových radikálů. Zlepšují krevní oběh; posilují stěny cév a zvláště kapilár, čímž brání jejich křehnutí. V neposlední řadě zabraňují shlukování krevních destiček a tím vzniku krevních sraženin; také zvyšují odolnost sliznic.

Grapefruit

Grapegruit vám jistě nemusím představovat.

Semena

Je až s podivem, že v tomto vyšlechtěném plodu byla jen dvě jadérka.

Podíváme-li se na právě vypsaný souhrn vlastností jader, není divu, že lékaři hodnotí extrakty z nich pořízené pozitivně. Oceňují jej pro jeho až neuvěřitelně široké spektrum využití bez vedlejších účinků. Americký lékař a pedagog dr. Allan Sachs s několika kolegy sestavil seznam kritérií pro ideální antimikrobiální látku. A nevycházeli z údivu - extrakt z grapefruitových jader vyhověl každému kritériu.

Jaká to byla kritéria?

Uživatelé grepového extraktu bývají překvapeni, jak rychle mizí příznaky jejich onemocnění. Extrakt z grapefruitových jader má tak šanci se stát nepostradatelnou součástí domácích lékárniček i spolehlivým průvodcem na cestách.

Olej v kapátku
Olej je hustý a k dávkování je vhodné kapátko.

Dentální krém Citrogrep
Dentální krém CitroGrep.

Co vlastně extrakty z grapefruitu konkrétně dovedou?

Zaujaly vás skryté vlastnosti grapefruitu? Podívejme se tedy, jak prostředky z něj připravené můžete získat. V lékárnách, zejména těch "zelených" se můžete setkat s prostředky prodávanými pod názvem CitroGrep. Dodává je jako svou novinku firma Coral s.r.o. Najdete tu kapky, tablety, kosmetické krémy pro děti i dospělé, dentální prostředky a další. Popisy jednotlivých výrobků najdete přímo na stránce CitroGrep.

Nepsal bych takový příspěvek, kdybych s grepovým extraktem neměl osobní zkušenost. Na loňském Veletrhu záhad jsem se dostal ke stánku Alterna Medica a s jeho velmi ochotnou a sympatickou majitelkou strávil delší čas ve velice poučném (tedy pro mne) rozhovoru. Tam jsem se seznámil s grapefruitovým olejem. Jeho vlastnosti mne natolik zaujaly, že jsem si lahvičku odnesl domů. Tento olej je šedesátiprocentní koncentrát v glycerinu. Jeho výhradním distributorem je právě Alterna Medica , takže vyobrazenou lahvičku například mezi výrobky CitroGrep nenajdete. A jak mi tento olej pomohl? Nevím, kolik prvoků ze mě dokázal vyhnat, nejsem s nimi až tak kamarád a nemám je spočítané. Ale jednu věc vím jistě. Mám asi půl roku čerstvou kovovou korunku na stoličce. Dáseň se s ní nechtěla nějak smířit, okolí stále otékalo, hnisalo a bolelo, což podmiňovalo vyšší spotřebu léků, jako je například Fernet :-). Po deseti dnech aplikace oleje (3x denně tři kapky do trochy čaje) potíže vymizely a zatím (klep-klep-klep na dřevo) se nevrací.

Aroma-medica
Prodejna Alterna Medica je ve vchodu běžného sídlištního paneláku.

Zboží
Krámek je malý, ale nabídka ohromující. Výrobky z grepu jsou přibližně uprostřed.

Pokud byste olej chtěli získat, můžete si o něj napsat prostřednictvím webových stránek Alterna Medica. Jste-li v dosahu pražského metra, poradím vám jinak. Pojedete trasou C do stanice Opatov. Vyjdete nahoru do vestibulu a otočíte se tím směrem, kde byl strojvedoucí soupravy, kterou jste přijeli z vnitřní Prahy. Půjdete pořád rovně tím směrem a vystoupáte po schodech na sráz, pod kterým je stanice. Před sebou vidíte kraj sídliště tvořený vééélikým panelákem Když k němu dojdete, vidíte, že jste v ulici Křejpského. Půjdete podél té strany domu, která je do sídliště; asi tak čtvrtý vchod (č. 1507) je prodejna Alterna Medica. Mívají nominálně otevřeno od 14:00 (snad kromě pondělka???), ale bývají tam i dříve. Prodejna je malinká vzrůstem, ale najdete tam co si jen budete přát - například produkty ajurvédské medicíny, které se běžně špatně shánějí, zelený francouzský jíl a spoustu dalšího. Byl jsem upozorněn na změnu telefonního čísla - to je nyní 72 93 18 54.

Co dodat na závěr. Extrakt z grepu je přírodní produkt. Zkusíte-li ho, určitě vám neuškodí.

JL