Čtrnáct tipů pro ekologicky šetrnější život

Před časem jste mohli na stránkách Mostu do Říše snů číst článeček Desatero domácí ekologie převzatého ze stejnojmenného článku zveřejněného na stránkách serveru DIFFERENT LIFE. Nyní je  na stránkách Greenpeace k dispozici podobný článek - ale ne o deseti, ale hned o čtrnácti bodech. Můžete je všechny najednou posoudit v následujících kapitplách, kde najdete všech 14 bodů najednou. A protože v době, kdy je tento článek zveřejňován, zbývá necelý měsíc do Silvestra, jsem si nemohl odpustit tu a tam nějaký ten komentář v ne zcela vážném duchu. Nechci tím samozřejmě článek znevažovat, je myšlen v upřímné snaze pomoci nám všem a také naší Zemi. Ale přesto některé myšlenky i přeložené formulace působí v našich podmínkách trochu komicky. A protože smích je kořením života, proč si ho trochu nedopřát... (JL)


My všichni jsme součástí životního prostředí a to, jak s ním zacházíme, má zpětně vliv na nás samotné.

To představuje hlavní myšlenkový pilíř všech hnutí pro ochranu životního prostředí. Stejně jako stále postupují různé formy devastace životního prostředí, postupuje také snaha o jeho nápravu a obnovu. Protože jsme všichni součástí jednoho světa, záleží řešení ekologických problémů právě na nás.

Následují některé myšlenky, jak se můžeme jako jednotlivci pohybovat po světě lehčím krokem (a s lehčí myslí).


1. "Reduce, Reuse, Recycle ..."

Reduce - omezte spotřebu
To opravdu nejlepší, co pro naši planetu Zemi můžeme udělat, je více ji šetřit, využívat méně z jejích zdrojů. Jádrem problému naší ekologické krize je právě naše společnost založená na spotřebě. Předtím, než si něco koupíme, bychom si měli položit otázku: "Opravdu tento výrobek potřebuji, nebo jej potřebuje ten, pro koho jej kupuji? Neexistuje nějaký jiný výrobek stejného druhu, ale šetrnější k životnímu prostředí? Jak dlouho mi vydrží? Vím něco o jeho výrobě, použití, nebo o tom, jak se v přírodě rozkládá? Kde byl tento produkt vyroben a za jakých podmínek? Je možné tento produkt recyklovat a byly suroviny použité k jeho výrobě získány za šetrných podmínek?

Reuse - používejte opakovaně
Bohužel žijeme v době, kdy je skoro vše "na jedno použití" a my jsme neustále ponoukáni k nákupu nových a vylepšených výrobků. Přehlížíme přitom fakt, že ty staré výrobky, které už máme, se dají mnohdy snadno opravit. Při nákupu bychom se měli snažit koupit výrobek, který má dlouhou trvanlivost, měli bychom o něj dobře pečovat a v případě poruchy bychom se měli snažit jej opravit. Pokud se budeme řídit těmito radami, pak nás nepřekvapí, že mnoho našich věcí vydrží celou jednu generaci, nebo nás i přežijí. V případě výrobků, které jsou vzhledem ke svému původnímu účelu znovu nepoužitelné, zapojte svou vynalézavost a snažte se pro ně najít nové uplatnění. Pokud máte pocit, že už pro ně nenajdete žádné uplatnění, přemýšlejte o tom, jestli by je nepoužil někdo jiný.

Recycle - recyklujte
Raději než byste nějakou věc vyhodili jenom proto, že už vám ani nikomu jinému nepřináší žádný užitek, pokuste se ji raději recyklovat. Přesto, že recyklace není dokonalá, protože potřebuje energii a proces přeměny z jedné věci na druhou má často za následek výrobu vedlejších zplodin, je recyklování přesto lepší než skladování přebytečného odpadu na odkrytých skládkách nebo jeho pálení. Informujte se o tom, jaké výrobky se ve vaší oblasti recyklují. Ještě před vynesením odpadků k popelnicím vše roztřiďte a očistěte, protože popeláři často odmítnou odvézt smíšený odpad či odpad, který obsahuje nerecyklovatelné věci.


2.   Tipy pro každodenní život

Šetřete vodou
Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody. Zvolte přírodní cestu pro mytí vašeho auta - počkejte si na další déšť. Nechte si nainstalovat šetřící kohoutky. (Pozn. - co to je?)

Neplýtvejte energií
Šetřete tepelnou energií tak, že v noci a v době vaší nepřítomnosti topení vypnete - nebo si nechte nainstalovat termostat s časoměrem. Používejte kompaktní, fluorescentní úsporné žárovky. Nechte si váš byt izolovat proti úniku tepla a pravidelně kontrolujte kvalitu izolace.
Opravte místa, kudy uniká teplý vzduch, odpovídající izolací.
Během zimního období měňte filtry u topení každý měsíc. Topení spotřebuje mnohem více energie, jsou-li filtry zanešeny prachem. (Pozn. Hmmmm, filtry u topení nemám. Jen na vstupu vody do kotle, ale tohle asi budou nějaký filtry na klimatizaci čičo...)
Izolujte svůj elektrický ohřívač vody a potrubí, avšak vyvarujte se izolace plynových ohřívačů a začněte izolovat jeho potrubí ve vzdálenosti min. 15 cm od samotného ohřívače.   (Pozn. Tohle bych raději nebral moc vážně, to smrdí úrazem.)
Nejezděte autem - choďte pěšky, jezděte na kole či používejte veřejnou dopravu kdykoli máte příležitost.
Nepoužívejte přístroje na baterky. Pokud nemáte na výběr, tak si aspoň zvolte znovunabíjecí baterie nebo znovunabíjecí baterie na sluneční energii.
Nakupujte místní výrobky - podpoříte tím nejen místní ekonomiku, ale ušetříte tím i energii spotřebovanou na dovoz výrobků z jiných částí světa.

Minimalizujte užití toxických látek
Ve své domácnosti používejte alternativní čistící prostředky, které neobsahují žádné toxické látky.
Zařiďte si svůj domov nábytkem vyrobeným z přírodních surovin jako jsou např. přírodní vlákno, dřevo, kov či sklo. (Pozn. být ekologem a být bohatý, to většinou není slučitelné ... hmmm, alespoň ne u "řadových ekologů...)
Vyvarujte se ve své domácnosti použití polyvinyl chloridu též známého pod názvem PVC či věcí z vinyul. Mezi časté produkty vyrobené z PVC patří sprchové závěsy, podlahové materiály a dokonce i některé dětské hračky. Vyvarujte se použití aerosolů.
Namísto lubrikantů, které obsahují ředidla, používejte pro mazání spínačů či pantů ricinový olej či oleje minerální.
K vymalování svého bytu použijte raději latexové barvy ředitelné vodou než ty, které se ředí ředidlem. V žádném případě nepoužívejte barvy obsahující olovo.  (Pozn. - nevím jak vy, ale já maluji normální hlinkou, což je v podstatě kaolín a ředí se samozřejmě vodou. Obývák bych tedy latexem nemaloval, natož pak suříkovou základní barvou. Ale titanová běloba také moc zdravá není...)
V případě, že doma máte pec, krb či plynový kotel, nechte je z bezpečnostních důvodů pravidelně podrobit důkladné prohlídce, vyvarujete se tak nebezpečí úniku smrtelně škodlivých výparů. Nechte si nainstalovat detektor úniku oxidu uhelnatého.  (Pozn. - hmmmmm...)
Ujistěte se o dobré ventilaci a vyvážené vlhkosti svého domova. Vlhkost a nedostatek vzduchu jsou ideálním prostředím pro růst plísní, které mohou být pro lidský organismus velmi škodlivé.

Vytvářejte co nejméně odpadů
V žádném případě nevylévejte domácí toxický odpad jako jsou např. barvy, ředidla či odpadové tekutiny z auta, do svých zbytků (Pozn. - já jsem ještě pohromadě, nejsou ze mě žádné zbytky...)  či do výlevky. Informujte se na místním úřadu o spravném odstranění těchto látek a v budoucnu se jim pokud možno vyvarujte. (Pozn. - bývají svozové dny speciálně na tyto látky)
Nekupujte stále další a další nákupní tašky. Noste si na nákup svou vlastní tašku a pokud je vyrobena z plastu, tak jí používejte až do úplného opotřebování. (Pozn. - úplné opotřebování poznáte snadno. Taška rupne a všechny láhve vína v ní uložené se s veslým cinkotem rozbijou u pokladny.)  Zbytky jídla odkládejte na kompost, které pak využijete jako bohaté hnojivo pro své záhony.
Vyvarujte se nadbytečného balení. (Pozn. - ... a falešných proroků)
Používejte takové hrnky, nádobky na svačiny, baterky, pera, žiletky a další předměty, které se dají znovu použít. (Pozn. - to je snad u věcí tohoto typu samozřejmé, ne?)
Místo výrobků z papíru používejte výrobky na více použití. (V případě použití papíru, používejte recyklovatelný, chlórem nebělený papír).


3.   Vyberte si vhodné mycí a čisticí prostředky

Průmysl je jednoznačně jedním z největších zdrojů rizikového a toxického chemického znečištění. Avšak mnozí z nás k tomuto chemickému znečištění přispívají výběrem čistících prostředků a chemikálií, které používají k zahradničení, nebo nadměrnou spotřebou energie.
Ochrana a zachování životního prostředí začíná právě v našich domovech. Tady vám nabízíme pár nápadů a rad, se kterými ušetříte peníze a zároveň ochráníte sebe, lidi, na kterých vám záleží, i své životního prostředí.
Všechny složky, které jsou tu zmíněny, můžete koupit v běžném obchodě s potravinami či v obchodě se zdravou výživou.

Přírodní mýdlo
Již po dlouhé generace lidé používají při čištění oblečení, svých domovů a vlastnímu mytí přírodní mýdlo. Dnes toto mýdlo tvoří základní složku mnoha alternativních způsobů čištění. Přírodní mýdlo se zcela bezpečně rozpouští ve vodě a navíc neobsahuje žádné toxické látky. Dejte pozor, abyste nepoužívali mýdlo obsahující syntetické vůně, barviva či jiné chemické přísady. I prací prášek, který je v přírodě zcela rozložitelný a neobsahuje žádné fosfáty, způsobuje znečištění vody. (Pozn. - tady chybí napsat, co je to přírodní mýdlo. Běžně se mýdlo dělalo zmýdelněním tuku louhem sodným (na tolaletní mýdlo) nebo draselným (na "mazlák" na podlahy) - myslí se tím to???)

Ocet
Ocet je jemným druhem dezinfekce, který odmašťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje i usazenin vápníku, skvrn a nánosů vosku.

Kukuřičný škrob
Kukuřičný škrob je prášek bez zápachu, ideální pro čištění koberců a mastných skvrn.

Eukalyptový olej
Eukalyptový olej je výbornou dezinfekcí a osvěžovačem vzduchu. Odstraňuje inkoustové a mastné skvrny, ničí a odpuzuje některé druhy hmyzu a dokonce zbavuje i rzi.

Soda na praní
Důležitou složkou při praní prádla je soda na praní, která rozpouští tuk, zbaví vás skvrn, dezinfikuje a navíc změkčuje vodu. Soda na praní by neměla přijít do styku s hliníkem (Pozn. -  zvláště ne v Humpolci).

Jedlá soda
Jedlá soda je dobrým brusným práškem v řadě alternativních receptur. Stejně tak je i osvěžovačem vzduchu, zbavuje skvrn, brousí a změkčuje tkaniny. (Pozn. - rozdíl v tom je ten, že soda na praní je uhličitan sodný Na2CO3, zatímco jedla soda je hydrogenuhličitan sodný NaHCO3).

Poznámka
Někteří lidé se domnívají, že amoniak a borax patří mezi důležité složky alternativních čistících prostředků. Je sice pravda, že obě složky jsou velmi efektivní při čištění, odstraňování zápachu a pro dezinfekci, ale také platí, že patří mezi velmi silné chemikálie. Amoniak a borax mohou podráždit vaše oči, nos, krk a pokožku a také mohou způsobit bolesti hlavy, nevolnost a bolesti hrudníku. Navíc, smícháme-li amoniak s některými druhy čistících prostředků, hlavně s těmi, které obsahují chlór, může vzniknout jedovatý plyn. Z těchto důvodů jsme amoniak a borax vynechali ze seznamu základních složek a receptů šetrného čištění. (Pozn. - pochybuji ale, že by někoho z nás napadlo pucovat něco doma čpavkem a sypat na to borax.)


4.   Čistěte ekologicky

Mnohoúčelový čisticí prostředek
Má toto složení:

Tímto roztokem můžete čistit všechny druhy povrchů, nezapomeňte je však po aplikaci opláchnout vodou. Prostředek je určen pro mnoho druhů čištění a je velmi účinný. Pro silnější roztok zdvojnásobte dávku mýdla a citronové štávy.
(Pozn. - jednotka duté míry "hrnek" zde mívá různé objemy, pozor na to - není hrnek jako hrnek.)

Dezinfekce
Smíchejte 50-100 ml eukalyptového oleje s jedním litrem vody. Tento roztok můžete nalít do rozprašovače, před použitím jím ale nezapomeňte pořádně zatřepat.
(Pozn. - dobré je nakapat pár kapek oleje (třeba toho, co je do aromalampy) do výstupního filtru vysavače.)

Prášek na mytí
Smíchejte přírodní mýdlo a sůl nebo jedlou sodu a za pomoci kartáče s pevnými štětinami drhněte nečistoty. Nasypte trochu jedlé sody na vlhkou houbičku, je to též velmi účinný čistící prostředek pro mnoho typů povrchů. Prášek na mytí si můžete upravit podle své potřeby např. přidáním aromatických bylinek nebo květin. Smíchejte všechny přísady tak, aby byl prášek provoněn aromatem květin. (Pozn. - a za stálého míchání ...)
Špíny a nánosů v troubě se zbavíte drhnutím jedlou sodou nebo směsí jedlé sody a silnějšího mnohoúčelového čistícího prostředku. Nezapomeňte si před drhnutím navléknout gumové rukavice.

Osvěžovač vzduchu
Prodávané osvěžovače vzduchu fungují na základě maskování pachů. Chemikálie vytvoří na povrchu vaší nosní dutiny povlak a umrtví tak vaše nervy a potlačí tak váš smysl pro čich. (Pozn. - Jooooo???) Takovým výrobkům se tedy vyhněte. Raději vyzkoušejte přírodní osvěžovače vzduchu, jakými jsou pokojové rostliny. Nebo se nechte inspirovat některými ze zde nabídnutých přírodních receptů, jak zbavit váš domov pachu a nechat jej krásně provonět.

Prostředek na mytí nádobí
Nastrouhejte tabulku přírodního mýdla do pánve. Pokryjte (???) vodou a povařte na mírném ohni, dokud se mýdlo nerozpustí. Proti mastnotám a k odstranění skvrn nalijte do směsi ocet. Přelijte do láhve a používejte jako normální prostředek k mytí nádobí. (Pozn. - Ještě lépe to funguje, když na láhev napíšete Mr. Propper.)

Čištění zrcadel, skel a oken
Myjte je přírodním mýdlem a vodou. Opláchněte roztokem z 1 dílu octa na 4 dílů vody. Namísto papírových ubrousků použijte hadřík na více použití.

Čištění koberců
Pro kompletní vyčištění a osvěžení vašeho koberce jej nejprve vyluxujte, pak jej posypte kukuřičným škrobem nebo jedlou sodou, po dobu jedné hodiny nechte působit a pak znovu koberec vyluxujte. V případě nepoddajných skvrn vyzkoušejte chlazenou sodovku nebo opakovaně čistěte mýdlovou vodou s octem.

Ošetření lakovaných povrchů
Většina laků, které najdete v obchodech, obsahují rozpouštědla škodlivá pro životní prostředí.Aerosoly ve spreji jsou nehospodárné a obsahují škodlivé plyny. (Pozn. - asi myslí prostředky na ošetření laků, ne laky jako takové...)


5.   Ekologie v kuchyni

Vaše kuchyň je místem, kde se setkává mnoho ekologických problémů dneška, jako jsou např. spotřeba energie, odpad, toxické látky a genetické inženýrství. (Pozn. - to snad néééé, proboha ... nojo, jestli ono to nemyslí tak, se v kuchyni taky někdy vyměňují genetické informace ... hmmm. ) Zde vám nabízíme několik rad pro zdravější život a čistší životní prostředí.

Energii můžete ušetřit správnou obsluhou ledničky
Lednička spotřebuje více energie než kterýkoli jiný přístroj (???) ve vaší domácnosti. Tady je několik rad, jak můžete snížit energetickou spotřebu vaší ledničky na minimum:

Jak můžete uspořit další energii

Před zakoupením velkého nového elektrozařízení zkontrolovat a porovnat hodnoty na svém elektroměru. Tato čísla vám napoví, kolik KW hodin energie bylo spotřebováno za měsíc.
(Tohle nějak nechápu, co má odečet spotřeby společného s plánovanou koupí nového spotřebiče? Možná jde spíš o to, zda jsou elektroměr i vaše jističe a proudové okruhy dostatečně dimenzované na novou troubu, ohřívač vody a podobně. Příkon trouby nebo grilu je klidně kolem 2 400 W, což je něco malinko přes 10 A. A běžné zásuvkové okruhy bývají jištěny právě desetiampérovými jističi. Takže když dáte do jedné zásuvky třeba gril a rychlovarnou konev a obojí zapnete, příslušný jistič zřejmě zareaguje radostným cvaknutím ...)

Potraviny ve vaší kuchyni

Snižte množství odpadu

Neplýtvejte v kuchyni vodou

Pozn. formulace "trváte na použití myčky" mi přijde trochu zcestná. Současné myčky spotřebují na umytí celé náplně minimum vody - tak kolem 15 litrů Myslím, že pokud člověk není šmudla, tak by těžko stejnou dávku nádobí umyl stejně kvalitně v témže množství vody ve dřezu.


6.   Přejdeme z kuchyně do koupelny

Udržujte čistý odtok
Vaše výlevka může být neucpaná, čistá a bez zápachu i bez použití ničivých čističů. Řiďte se dvěma pravidly: nikdy nevylévejte mastnou tekutinu do výlevky a vždy používejte sítko k pokrytí výlevky.

(Pozn.: Ještě k té mastné tekutině - není jasné, zda ji tedy vylévat do WC nebo ji vůbec do odpadu nevylévat. Copak o to, když mám zahradu, tak si nějak poradím, ale co by měli v tom případě dělat lidé v panelácích? Zde rada chybí...)

Čistá vana i obklady na stěnách
Většina prodávaných čistících prostředků na dlaždičky jim i vám spíše škodí než prospívá, protože většinou obsahují chlór, který silně dráždí oči, nos a pokožku. Chlór je považován za jednu z nejnebezpečnějších chemikálií z těch, které můžete nalézt ve svém odpadu. (Pozn. já čisticí prostředky kupuji - nehledám je v odpadu.)

Tipy do koupelny


7.   Jak ekologicky prát prádlo

Pokud přecházíte od čistících pracích prostředků k mýdlovým pracím prostředkům, vyperte své prádlo nejprve s 1/3 hrnkem (80 ml) jedlé sody. Jedlá soda pomůže zbavit zbytků pracího prášku ve vašem prádle, který by jinak mohl reagovat s mýdlem a způsobit zežloutnutí látky. Pokud máte jakékoli obavy z látek, které pouští barvu, nejprve je otestujte. (Pozn. - ustříhněte rukáv, vyperte ho samostatně - a uvidíte ...)

V průběhu praní  ...
V průběhu plnění pračky přidejte do vody 1/3 hrnku (80ml) sody na praní. Pak pračku naplňte špinavým prádlem. Poté přidejte 1 a 1/2 hrnku (375 ml) mýdla. Pokud je voda tvrdá, tak během prvního vypláchnutí nalijte do pračky 1 hrnku (60 ml) sody nebo 1/4 hrnku (60 ml) octa. Velmi špinavé prádlo nechte předem namočit na 30 minut v teplé vodě, ve které je rozpuštěno 1 hrnku (125 ml) sody na praní. Velmi špinavé oblasti drhněte s pomocí tekutého mýdla nebo roztoku 1 hrnku (250ml) teplé vody a 2 polévkových lžící (30ml) sody na praní.

(Pozn. - nechávám v původním znění, ale zřejmě se tu hovoří o klasické pračce, ne o automatické - ta by asi nebyla moc ráda za takové laborování  - nehledě k tomu, že by se jen těžko v průběhu praní přidávaly dotyčné ingradience... )

Změkčování látek, včetně vlny - přidejte 1 hrnku (60 ml) bílého octa do máchání.

Natahování sražené vlny - rozpusťte 2 hrnky (500 ml) soli v horké vodě a počkejte, než voda zchladne. Po 3 hodiny nechte namáčet látku v roztoku.

Praní hedvábí - namočte do roztoku z 1 hrnku (250 ml) přírodního mýdla a 2-3 polévkových lžic (30-45 ml) jedlé sody. Jemně pak látku vyždímejte a důkladně propláchněte.

Bělení - pro to, aby byla bílá bělejší a barvy zářivější (Pozn. - jůůů, jde to i bez nového Arielu???), přidejte do každé várky praní 1 hrnku (125ml) sody na praní nebo do programu máchání přidejte citronovou štávu. Pak, pokud je to možné, nechte prádlo volně usušit na vzduchu. Nejenže tak šetříte energií, ale slunce také působí jako přírodní bělící prostřerek pro vaše prádlo.

Chemické čištění
Většina roztoků použitá během chemického čištění jsou toxického charakteru, stejně jako chlór a formaldehyd, které jsou vysoce toxické a karcinogenní. (Pozn. - kruci, já neperu ve formalínu, tam je naložená myš!) Tyto toxické látky mohou zůstat ve vašem oblečení po dlouhou dobu. Proto doporučujeme nakupovat oblečení, které se nemusí chemicky čistit. Avšak většina oblečení určená pouze k chemickému ošetření se dá velmi dobře prát ručně ve studené vodě s mýdlem, pak stačí oblečení vyžehlit. Pokud určitý kus oblečení nelze vyprat ručně, zeptejte se ve svém okolí, která čistírna nabízí metodu čištění na mokro. Mokré čištění používá k čištění oblečení teplo, páru, vakuum, vodu a přírodní mýdlo. Tento druh čištění vyžaduje schopné odborníky, kteří ošetří každý kus oblečení zvlášť.
(Pozn. - ve vakuu perou odborníci - kosmonauti. Vytáhnou necky na oběžnou dráhu a už tam čvachtají trenýrky v sodě.)

Tipy do prádelny

(Pozn. - hospodyňky, nekamenujte mě. Jasně, nejekologičtější by bylo prát prádlo v potoce v ledové tříšti - nebo ještě lépe v Labi pod Spolanou - a sušit pak na Starém Bělidle, ale vždyť si z téch rad můžete vybrat jen některé ...)

Skvrny vystříhejte nůžkami
(Pozn. touto radou jsem se zbavoval dotěrných dotazů typu - "Heleď, ty jsi vyštudoval tu chemii, jak mám vyčistit ten flek od ...?" Odpověď je jednoznačná - nůžky a vystříhnout!)
První pravidlo týkající se skvrn je, že čím dříve je ošetříte, tím vyšší je šance, že se jich zbavíte. Dalším pravidlem je vyzkoušet si nejprve na malém kousku látky všechny druhy odstraňovačů skvrn. Začne-li se testované místo odbarvovat, mužete to zastavit tím, že čistící prostředek zneutralizujete. Například působení octa či citronové šťávy zneutralizujete přidáním zásady, jakou je např. jedlá soda, a naopak. Nezapomeňte po testu oděv vyprat.

Špinavé plenky (ne ty papírové, probůh)
Předem je nechte namočit ve vaně či pračce v roztoku 3 polévkové lžíce (45ml) jedlé sody a teplé vody.

Ovoce a víno
Na skvrnu ihned nasypte sůl nebo na ni nalijte studenou sodovku a před praním ji ještě namočte na nějakou dobu v mléce. Je užitečné mít pro urgentní případy v ledničce chlazenou sodovku.

Mastnota
Přelijte vařící vodu přes bílou bavlněnou látku, poté posypte suchou jedlou sodou či promněte v sodě na praní, rozpuštěné ve vodě. U jiných druhů látek překryjte ručníkem,navlhčete skvrnu vodou a třete mýdlem a jedlou sodou. Poté vyperte v co nejteplejší vodě s mýdlem. Před použitím vařící či horké vody si ale pečlivě přečtěte návod na praní.
(Pozn. - jo, ta poslední věta je z toho nejrozumější.)

Inkoust
Namočte v mléce nebo odstraňte peroxidem vodíku.

Krev
Okamžitě skvrnu posypte solí nebo namočte ve studené sodovce. Před praním vymáchejte ve studené vodě. Pro zažranější skvrny namočte do roztoku kukuřičného škrobu s kosmetickým zásypem rozpuštěným ve vodě. Nechte zaschnout a oprašte.


Jak na hmyz v domácnosti


Ekologie na dvoře

Každý malý kousek zeleně na naší planetě Zemi pomáhá čistit vzduch, je naším zdrojem kyslíku, pomáhá zabránit erozi půdy a zlepšuje kvalitu našeho života. Nezáleží na tom, jestli vlastníte pouze pár metrů čtverečních zeleně nebo jestli za vaším domem roste hustý les. Ochrana a podpora diversity a netoxičnosti vaší oblasti zvýší hodnotu vašeho života a ochrání vás, vaši rodinu a zvířata ve vašem okolí před nebezpečnými chemikáliemi.

Údržba trávníku

Ekologické zahradničení

Základem biozahradničení je vaše půda. (Pozn. - Pozor - nikdy ne sklep!!!) Pouze ze zdravé půdy vyrostou silné rostliny, které i bez chemického ošetření budou odolné vůči plevelům, škudcům a nemocem. Na začátku jara si nechte půdu otestovat, testovací sadu si můžete zakoupit ve většině zahradnictví. Testování vám pomůže určit, kde a o co je vaše půda ochuzena a které biosložky jsou pro váš trávník nezbytné.

Kompost z rozložených organických látek je vůbec jedním z nejlepších balzámů pro vaši půdu. Zlepšuje jak fyzikální, tak i biologické vlastnosti půdy, obohacuje ji o mikroorganismy, zajišťuje vynikající odvodňování a mikro a makro složky výživy rostlin.
Lopatou nebo motykou prohrábněte a rozhrňte půdu. Rytí je pro vaší půdu velmi důležité:

Společné pěstování více druhů rostlin současně tvoří základ ekologického pěstování. Existuje mnoho rostlin, které odpuzují hmyz a nabízí tak přirozenou ochranu citlivějším rostlinám.

Ne všechny rostlin jsou si vzájemně prospěšné. Vyhněte se zasazení příbuzných druhů rostlin na stejném místě, např. brokolice a květáku.

Tipy do zahrady


Škůdci v zahradě

Slovo pesticidy v sobě obsahuje příponu -cid, která znamená "zabiják". (Pozn. - Anacid je tedy "Andulkovrah?) Přírodní pesticidy jsou mnohem levnější, pro vaši rodinu bezpečnější a většinou účinkují na konkrétní škůdce. Téma bio-zahradničení bez použití jakýchkoliv chemikálií je celkem obsáhlé. Na toto téma již bylo napsáno mnoho knih a článků. Rádi bychom vás podnítili k tomu, abyste následující informace obohatili o poznatky ze svých vlastních zkušeností a výzkumů.
Jak už to v přírodě chodí, zdravá zahrada je ta, ve které roste a žije mnoho různých druhů. Je tedy velmi důležité určit, které druhy škůdců jsou pro vaši zahradu opravdu zhoubné a které z nich jsou vlastně užitečné. Měli byste být rádi, když ve vaší zahradě žijí např. slunéčko sedmitečné, larvy much, kudlanka nábožná (???), roztoči, pavouci, ropuchy a ptáci.
(Pozn. - podivná kombinace v Polabí ... preferuji žirafy.)

Přirozené způsoby hubení škůdců

Biopesticidy

Zábrany proti škůdcům

(Pozn. - nevíte co je to prášek pyrethrum? Nestyďte se, já také nevěděl. Ale hledal jsem - a zřejmě se jedná o prášek ze sušené natě kopretin, který má pdpuzovat hmyz.)


Kompost

Založení vlastního kompostu je báječný způsob, jak napomoci ochraně životního prostředí. Baktérie a plísně přirozenou cestou rozkládají organické látky. Kompostování nabízí optimální podmínky pro zrychlení procesu rozkladu mezi stádiem organického odpadu a stádiem humusu, bohatého na živiny. Tento proces rozkládání může trvat od několika týdnů až po měsíce, to závisí na samotném složení kompostu. Kompost dodá vaší půdě vlhkost a nutné živiny.

Jak začít

Kompost si můžete založit na dobře odvodněném místě v rohu vašeho dvorka či zahrady. Můžete si též zakoupit bednu na kompost nebo si na něj sami vyrobit dřevěnou ohrádku. Hlavně v ní však nezapomeňte nechat otvory mezi jednotlivými prkny (pro lepší cirkulaci vzduchu).
Střídejte jednu vrstvu směsi zahradního odpadu a zbytků jídla s jednou tenkou vrstvou půdy. Udržujte vlhkost kompostu a každý jeden až tři týdny kompost lopatou prohrábněte.
Čím menší jsou kousky jídla a zahradního odpadu, o to rychleji se rozloží.
Během zimního období se proces rozkladu zpomalí, přesto můžete stále přihazovat organické látky na hromadu kompostu. Pokud hromádka zamrzne, nic se neděje. Pokud ale chcete, aby přes zimu rozkládání pokračovalo, pokryjte hromadu izolační vrstvou z umělé hmoty.
Pokud váš kompost ztmavnul a místo hrudek se spíše drolí, zasypte jej půdou. Kompostem můžete hnojit zahradu a trávník během celého roku.

Kompost ve městě?
Kompost si můžete založit kdekoliv v obyčejném pytli na odpadky. Kompost v igelitové tašce je mnohem vlhčí, proto se rozloží daleko rychleji než kompost venkovní.
Dejte malé kousky kuchyňského odpadu spolu se sedlinou od kávy a několika hrnky půdy do černé igelitové tašky. Tašku zavažte a vyneste na slunné místo. Obsah tašky by se měl zcela rozložit za dva až tři týdny. Tašku nechte otevřenou, přisypte trochu půdy a nechte dalších pár dní působit. Tímto kompostem pak můžete pohnojit vaše pokojové rostliny, vaší zahradu nebo květiny v květináčích na dvorku.
Můžete též prozkoumat metodu vermikompostu. Hlavní přísadou této metody jsou červení červi. Tito červi jsou uchováváni v krabičce, jejíž dno kryje seno, tráva nebo papír roztrhaný na kousky. Po několika měsících tak můžete sklidit tmavý, výživný kompost pro vaše pokojové rostliny a zahradu. (Pozn. - není nad klasické české žížaly. Ale to se tím nejspíš stejně myslí.)

Co do kompostu přidat a čemu se vyhnout?
Zahradní odpad a zbytky jídla jsou obecně ideální: zbytky trávy, suché listí, rozpadlé větve, plevel, zbytky květin, ovoce, zelenina, vaječné skořápky, pečivo, sáčky od čaje, kávová sedlina, seno, sláma.
Vyhnout se je třeba kořenům ztvrdlého plevele, psím a kočičím výkalům, nemocným rostlinám, masu, drůbeži, rybám, tuku nebo oleji, mléčným výrobkům, kostem, vysoce tučným výrobkům, jako je salátový dresink, papírovému odpadu, velkému množství popele ze dřeva a všem toxickým látkám jako jsou např. čistící prostředky. To vše do vašeho kompostu nepřidávejte.


Ekologickyi v práci...

Ochrana životního prostředí by měla být součástí vašeho každodenního života, měla by tedy přesahovat hranice vašeho domova.
Pracujete-li v továrně, která možná dramaticky znečišťuje naše životní prostředí, nebo na úřadě, kterému by jistě neuškodilo snížit svou spotřebu papíru, přesto se pokuste prozkoumat každý aspekt vašeho pracovního života a ujistěte se o tom, že je toto pracovní prostředí ve všech ohledech bezpečné jak pro vás, tak i pro naší planetu.

Papír
Zde nabízíme několik rad, jak šetřit papírem a našimi lesy:

Zásoby

Několik tipů

(Pozn. - suma sumárum - dík za tyhle poslední rady. Kdo se jimi bude řídit, toho jistě Ježíšek odmění.)


Rady školákům - po škole

Každý z nás by se měl podílet na ochraně životního prostředí .Na této straně nalezneš řadu nápadů, jak na to, stačí jen požádat někoho dospělého o pomoc. Existuje ale řada věcí, které můžeš každý den udělat sám/sama a pomoci tak ochránit planetu.
Tady ti nabízíme několik nápadů.

Šetři vodou

Šetři energií

Vyvarujte se odpadu a toxických látek

Pomozte planetě Zemi

A co ve škole?

životního prostředí by se měla stát i nezbytnou součástí života ve škole. Zde je několik praktických rad, jak zapojit své přátele a učitele do boje o záchranu naší planety.


14.   Ekologie v komunitě


JL podle stránek Greenpeace

zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?