Ekologie na draka?

Přišel mi mailem úsměvný text, o který se s vámi chci podělit, neb nejen pobaví, ale je v něm i spousta pravdy a moudrosti ...


U pokladny v supermarketu si starší dáma bere igelitovou tašku na uložení nákupu. Pokladní jí vyčítá, že si nekoupila "ekologickou"nákupní tašku:

"Vaše generace nezná ekologické hnutí. My, mladí lidé, budeme muset platit za vaši generaci, která plýtvá prostředky!"

Dáma se omluví:

"Je mi líto, za našich mladých let jsme ochranu životního prostředí neměli".

Pokladní se tím víc rozhořčí:

"Lidé jako vy zničili všechny přírodní zdroje. Na náš účet půjdou náklady na jejich obnovu. Vaše generace neudělala vůbec nic na ochranu životního prostředí!"

To ovšem přehnala a dáma se dožrala.

"Děvenko, za mých časů jsme vraceli láhve od mléka do obchodu, obchod je poslal zpátky do továrny, tam je sterilizovali a znovu naplnili - jedna láhev se tak použila mnohokrát a opakovaně. V té době se láhve opravdu recyklovaly.

    Ale neznali jsme ekologické hnutí.

Za mých časů jsme chodili do schodů pěšky. Nebyly žádné pohyblivé schody ve všech obchodech, kancelářích a supermarketech. Chodili jsme pěšky do obchodu za rohem a nejezdili jsme autem o dvě ulice dál.

    Ale je pravda, že jsme neznali ekologické hnutí.

Jednorázové papírové plínky jsme neznali, každá matka prala a vyvářela látkové . Prádlo jsme sušili na šňůře za domem a nepoužívali jsme elektrickou sušičku, která spotřebuje 3000 wattů.  Systematicky jsme recyklovali oblečení z bratra nebo sestry dalšímu mladšímu sourozenci, dokud drželo pohromadě.

    Máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

Měli jsme doma jednu televizi a jedno rádio, ne jako teď, kdy je televizor a rádio v každé místnosti. A televize měla obrazovku velikosti krabice na pizzu.

V kuchyni každý připravoval potraviny ručně - neměli jsme všechny možné speciální elektrické přístroje na přípravu bez námahy, které spotřebují hafo elektřiny.

Když bylo potřeba zabalit křehké předměty a poslat je poštou, použili jsme jako výplň staré noviny nebo vatu a balili jsme je do krabic, které už dříve sloužily - nepoužívali jsme žádné bubliny z polystyrénu nebo plastu.

Trávník jsme kosili ručně - neměli jsme žádné elektrické nebo benzínové sekačky.

Pracovali jsme fyzicky a nebylo proto potřeba běhat v posilovně na pásech, které běží na elektřinu.

    Ale máš pravdu, my jsme tenkrát nevěděli nic o ekologickém hnutí.

Když jsme měli žízeň, napili jsme se z kohoutku - nepoužívali jsme plastové kelímky ani láhve,které se zahazují po jednom použití.

Měli jsme plnicí pera a plnili jsme je z kalamáře místo nákupu vždy nového pera.

Při holení jsme vždy měnili jen žiletky namísto vyhazování jednorázového holítka po každém holení.

    Ale máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

V té době jezdili lidé autobusem a vlakem a děti do školy na kole, každá rodina neměla auto a matka neměla službu jako taxi 24 hodin. V té době děti měly stejné aktovky na několik let, pastelky, gumy,ořezávátka a další příslušenství se používalo tak dlouho, jak to bylo možné, ne nové tužky a gumy s novým sloganem každý rok.

    Ale máš pravdu, neznali jsme ekologické hnutí.

Měli jsme doma jednu elektrickou zásuvku na místnost - ne vícenásobnou, která je nutná pro široký sortiment elektrického příslušenství, bez kterého vy dnes nedokážete žít.

TAK UŽ MNĚ PŘESTAŇ SRÁT S TÍM TVÝM EKOLOGICKÝM HNUTÍM !!!"


Toto povídání se mi líbí o to víc, že podle různých zpravodajských  pramenů se opět chystá další etapa "eurošílenství" - kdy se nám budou snažit diktovat jaké smíme a nesmíme používat varné konvice, fény, topinkovače ... atd. Další etapa bruselského bláznění následující po období narovnávání mrkví a okurek, zakřivování banánů, uvržení žárovek do klatby, posléze i silnějších vysavačů ... Jenže ... co to je tam v tom Bruselu za lidi, když nepochopí, že v konvici o příkonu 1000 W ohřeju litr vody za dvojnásobnou dobu než v konvici o příkonu 2000 W - protože do té vody prostě musím dodat k uvedení do varu určitou tepelnou energii, která bude při stejném množství vody nezávislá na příkonu konvice, i kdyby se pan eurokomisař třeba po***.  Jen doba ohřevu se bude prodlužovat s klesajícím příkonem. A to zanedbáváme tepelné ztráty pláštěm konvice, která rozhodně není izotermickou nádobou.

No a podobně to bude u fénů a podobných spotřebičů. Prostě fyzikální zákony platí a platit budou, i kdybyste se v tom Bruselu třeba rozkrájeli na kostičky.

Vlk Samotář


Vlk Samotář - přišlo mailem

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?