Cordyceps - tip na vánoční dárek

Povíme si o jednom velmi zajímavém zástupci flóry i fauny - zajímavém již jen tím, že se dá zařadit do obou skupin najednou. Jedná se o Cordyceps čínský (Cordyceps sinensis).

Cordyceps se chová jako podivuhodný  dvojjediný organismus - je to zároveň houba a je to také hmyz. Tak to alespoň tvrdí staré čínské lékařské knihy. Biologicky vzato, cordyceps v zimním období žije v zemi jako houba ve formě kokonu. Jako u jiných hub dochází k růstu podhoubí, které s příchodem letního období vyrůstá ze země ven a chová se jako jakákoliv jiná houba. Jak houba v průběhu léta dozrává, vystřeluje z dceřiné cysty spory, které se usazují na housence motýla a na ní parazitují. Nakažená housenka se na zimu zahrabává do země, ale cordyceps stále pokračuje ve svém ničivém díle - postupně ničí vnitřní orgány housenky. Přitom neporuší vnější chitinový obal housenky; houba jej jen postupně vyplňuje. A celý cyklus se může opakovat.

Sama housenka, na které cordyceps parazituje, má extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky vysokohorských rostlin a během svého dvouletého vývoje v zemí snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Tělo houby je díky tomu bohaté na živiny a specifické enzymy a další látky, vlastní pro rostliny vysokohorských biotopů.

Cordyceps se vyskytuje ve vysokohorské Číně: v provincích Sečuán, Juňnan, Cinchaj a v Tibetu - v nadmořských výškách kolem 3500 m. Pěstuje se také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Vzhledem k jejímu izolovanému, řídkému růstu, je sklizeň houby obtížnou a nákladnou procedurou. Cordyceps se připravuje z podhoubí) přírodního cordycepsu. To se nechá zkvasit a získaná hmota se práškuje a balí do kapslí.

V Číně je cordyceps tradiční lék. Stojí na stejné úrovni s takovými všeobecně známými prostředky pro upevnění zdraví a zvýšení odolnosti organizmu jako jsou ženšen a jelení parůžky. Historie použití cordycepsu v Číně jako prostředku k upevnění zdraví a prevence se počítá na tisíciletí. Používá se již více jak 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako" prodlužovač života". Dávní činané označovali cordyceps jako ”zázračné boží dílo”, jako talisman. Čínští lidoví léčitelé věděli, že cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Ale na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pro ženy, cordyceps je určen pro obě pohlaví.

Cordyceps má velmi široké spektrum použití. Uplatňuje se v prevenci i při doplňkové léčbě různých nemocí. Nemá známé toxické a jiné nežádoucí účinky. V prevenci se cordyceps uplatní zejména v těchto oblastech:

Jako podpůrný prostředek při léčení se Cordyceps uplatní v řadě případů:

Zatím jsme se zaměřili na funkce, o kterých by se dalo říci, že souvisejí s chorobami a předcházení onemocněním. Ovšem Cordyceps má i další využití, pro které ho lze doporučit jako vánoční či jiný dárek pro kohokoliv, zejména zabývá-li se aktivně sportem. Jak se například píše na serveru CelostniMedicina.cz: Na světovém šampionátu v atletice ve Stuttgartu dominovaly čínské atletky, které získaly zlaté medaile na 1500, 3000 a 10 000 m. Následující měsíc v Pekingu, tyto atletky překonaly tři světové rekordy. Všechny protidrogové testy provedené u tohoto čínského, rekordy lámajícího týmu byly negativní a Mezinárodní atletická federace potvrdila jejich světové rekordy. A tajemství je aktivní složka Cordyceps bez škodlivých účinků.

Cordyceps jsme osobně vyzkoušeli já i má mladší dcera, která závodně vesluje, a můžeme jej doporučit. Dá se získat na dobírku na Internetu (zadejte název do vyhledávače a jistě se doberete výsledků). Já jsem ho koupil u paní Dariny Datlové ve své oblíbené prodejně Alterna Medica na pražském Opatově. Nevýhodou je snad jen trochu vyšší cena - něco přes 1 100 Kč ... ale jako dárek to může být vítaná a milá pozornost.


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?