Co možná nevíte o citrusech

Mnohé citrusové plody se kromě klasického způsobu využití jako jsou šťávy, sirupy, limonády či kompoty dají použít i jako oleje. Olej totiž obsahují droboučké vonné bobulky v kůře.

Citron (Citrus limonum)

Za nejjemnější citronový éterický olej se pokládá olej pocházející z citronů pěstovaných na Sicílii, ikdyž se tyto plody pěstují i v Kalifornii, na Floridě či v Izraeli. Stálezelený strom je trnitý a má zářivě tmavozelené aromatické listy, z nichž se vyrábí olej nazývaný petitgrain citronnier. Z voňavých květů se vyvinou plody, které jsou po dozrání teple zlatožluté. Éterický citronový olej se lisuje nebo vytlačuje z kůry plodu. Pomáhá při vytváření imunity proti nachlazení, chřipce a jiným virózám, detoxikuje organizmus a podporuje lymfatickou drenáž, duševně osvěžuje a pomáhá zlepšit schopnost soustředění.

Na posílení imunity s desinfekci vzduchu v místnosti dáme odpařovat 3 kapky citronového a 2 kapky Tea Tree. Stejnou kombinaci olejů lze přidat do 10ml neutrálního oleje a dvakrát denně masírovat hrudník. Citronový olej je mírně fototoxický, takže po aplikaci oleje na kůži se vyhýbejte aspoň 12 hodin slunečnímu záření.

na podporu schopnosti soustředit se  a zlepšit bystrost nechejte odpařovat 3 kapky citronového a 3 kapky rozmarýnového oleje.

Pomeranč sladký (Citrus sinensis)

Většina éterického oleje, který lze koupit, pochází ze stromu sladkého pomeranče, původem z Číny. Olej se lisuje nebo vytlačuje z kůry plodu.

Strom horkého pomeranče (Citrus aurantium) dodává éterické oleje petitgrain a neroli. Jeho vůně je citrusově sladká , teplá, osvěžující.

Olej použijeme na uklidnění žaludečních křečí a při zažívacích poruchách, při depresivních stavech a na vyrovnání výkyvů nálad a při emoční stresu.

Doporučená směs při žaludečních těžkostech: do 20 ml olejového nosiče - což je neutrální rostlinný olej, například ze sladkých mandlí nebo hroznových jadérek - přidejte 4 kapky pomerančového, 2 kapky mátového a 4 kapky zázvorového oleje a dvakrát až třikrát denně masírujte břicho.

Pro děti se doporučuje přidat do 20 ml jen polovinu kapek.

Doporučená směs na zmírnění úzkostných stavů: do koupele přidejte 2 kapky pomerančového, 1 kapka růžového a 2 kapky santalového oleje.

Stejnou směs naředěnou 10ml olejového nosiče je možno použít jako masáž po koupeli.

Olej lze použít na potírání pokožky, kterou omlazuje, ale protože je velmi mírně fototoxický doporučuje se alespoň 12 hodin po jeho použití na pokožku nevystavovat se slunečnímu záření.

Doporučená směs na unavenou kůži: přidejte 4 kapky pomerančového, 4 kapky kadidlového a 2 kapky cypřišového oleje do 20ml jojobového.

Mandarinka (Citrus reticulata)

Je to malý stále zelený strom, jehož plody a éterický olej produkují především Brazílie, Španělsko a Itálie. Olej je tak jemný a příjemné vůně, že se ho používá na ochucení různých cukrovinek, likérů a limonád. Přidává se i do parfémů, do parfémovaných mýdel a dalších toaletních potřeb.

Jeho vůně je velmi pronikavá, pikantně citrusově sladká a svěží. později se stává jemnější a připomíná spíše vůni květin.

Olej se používá na čištění mastné pokožky, na uklidnění žaludečních těžkostí a při nervových poruchách, zejména u dětí. Zmírňuje nespavost, neklidný spánek a těžké sny.

Doporučená směs na večerní ošetření mastné pokožky: do 20 ml jojobového oleje přidáme 4 kapky mandarinkového, 3 kapky cypřišového a 3 kapky jalovcového oleje.

Mandarinkový olej je velmi mírně fototoxický a tak se 12 hodin po použití na pokožku vyvarujte slunečního záření.

Doporučená směs na zmírnění zažívacích potíží: přidáme 4 kapky mandarinkového oleje, 2 kapky oleje z římského heřmánku a 4 kapky levandulového oleje do 20ml olejového nosiče a dvakrát denně jemně masírujeme břicho. Dětem opět dáme poloviční porci kapek do 20ml olejového nosiče.

Více informací, včetně pěkných fotek, najdete například v knize „Přírodní léčiva“, kterou vydalo nakladatelství Slovart a jež doporučuji vaší pozornosti.

 


VEZA

Zpět do sekce Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?