Návrhy ve věci prasečí chřipky

(Převzato ze stránek WM magazínu)

Úvahy a návrhy ve věci "prasečí chřipky"

Teresa Forcades i Vila, MUDr. (ABIM 1995, 2005), PhD v oboru veřejného zdraví (UB 2004)

1. PODSTATNÉ A OVĚŘENÉ VĚDECKÉ INFORMACE

2. NEZVYKLÉ UDÁLOSTI KTERÉ BY MĚLY BÝT OBJASNĚNY

Použitá kombinace živých virů představuje potenciálně vražednou směs, jelikož slučuje virus s nízkým stupněm nakažlivosti ( virus ptačí chřipky), na nějž však 60% postižených umírá, s virem, který má sice nízký stupeň úmrtnosti, ale zato je vysoce infekční (virus sezónní chřipky) [10].

Vyhlášení pandemie navzdory uvedeným okolnostem bylo možné jen proto, jelikož WHO počátkem května změnila svou definici pandemie. Před květnem 2009 brala definice pandemie v úvahu vážnost a nebezpečnost infekce, což byl ten nejvýznamnější aspekt s ohledem na klinické a politické zacházení s pandemiemi. Tento aspekt byl v květnu 2009 nicméně z původní definice vyřazen [12]. Ke změně došlo krátce poté, kdy Spojené státy deklarovaly stav „národní zdravotní nouze“, přestože tam měli jen 20 lidí infikovaných virem prasečí chřipky a vůbec žádná úmrtí [13].

3. POLITICKÉ DŮSLEDKY VYHLÁŠENÍ PANDEMIE

První novinkou je to, že většina farmaceutických společností navrhla vakcínu tak, že nebude stačit jedna injekce – všichni si budou muset přijít pro dvě dávky. WHO navíc doporučuje přijmout ještě i vakcínu proti sezónní chřipce. V důsledku toho každý, kdo uposlechne letošní doporučení WHO, vystaví sebe nebo své děti účinku tří injekcí. To je nové, jde o postup, který teoreticky ztrojnásobí případnou toxicitu. V praxi neexistuje žádný způsob, jak odhadnout dlouhodobé účinky tohoto trojího očkování, protože se to takto ještě nikdy nedělalo.

Druhou novinkou je, že se někteří producenti vakcín proti prasečí chřipce rozhodli kvůli zvýšení účinku antigenu použít látku mnohem potentnější, než ta ve vakcínách proti sezónní chřipce. Pomocné látky (adjuvans) jsou substance, přidávané k vakcíně za účelem „vyburcování“ imunitního systému. Například vakcína proti prasečí chřipce od Glaxo-Smith-Kline, obsahuje ASO3 (kombinaci skvalenu a polysorbátu), což je adjuvans schopné desetinásobně vybudit imunitní odezvu. Problém tohoto postupu spočívá v tom, že si nikdo nemůže být jist tím, zda tato umělá stimulace imunitního systému nevyprovokuje závažná autoimunitní onemocnění (jako např. Guillain-Barreho paralýzu) [16].

Třetí novinkou, jíž se tato vakcína liší od té, která se očkuje každým rokem je skutečnost, že výrobci vyžadují od všech států podpis dohody, která jim zaručuje úplnou beztrestnost v případě, že by vakcína měla více vedlejších účinků, než se očekávalo (dnes se například počítá s tím, že Guillain-Barreho paralýza může postihnout 10 lidí z každého miliónu očkovaných sezónní chřipkovou vakcínou). USA již podepsaly dokument, který politiky a farmaceutické společnosti zbavuje veškeré odpovědnosti v souvislosti s nepředvídanými vedlejšími účinky očkovací látky proti prasečí chřipce [17].

NĚKOLIK ÚVAH

Kdyby kontaminovaný vakcinační materiál od Baxtera nebyl (šťastnou náhodou) odhalen, mohla dnes být šokující skutečností extrémně závažná pandemie. Prakticky nulová reakce politických kruhů a sdělovacích prostředků na to, co se událo v únoru v jedné české laboratoři, je děsivá a nevysvětlitelná. Ještě nevysvětlitelnější je rostoucí míra nezodpovědnosti předváděná WHO, vládami a národními zdravotnickými agenturami a ministerstvy vyhlášením pandemie a podněcováním k maximální zdravotnické pohotovosti, aniž by pro to zde byl skutečný racionální důvod. Je mimořádně nezodpovědné a nevysvětlitelné, že je zde mrháno miliardami euro z veřejných prostředků na výrobu miliónů dávek očkovací látky proti neexistujícímu nebezpečí, a přitom nemáme peníze na to, abychom pomohli miliónům lidí, kteří v důsledku nynější hospodářské krize přišli o práci a domovy.

Dokud zůstanou neobjasněna tato fakta, jeví se jako velmi skutečné riziko, že by tuto zimu mohla být distribuovaná kontaminovaná vakcína a dojde k přijetí zákonných opatření nařizujících povinné očkování. Neměli bychom to podceňovat.

Jestliže prasečí chřipka bude stále tak mírná jako doposud, nedává smysl vystavit se riziku zamořené vakcíny či riskovat částečné ochrnutí (Guillain-Barre syndrom).

I kdyby se chřipková epidemie nenadále zhoršila, jak bez vědeckých podkladů prorokovala hrstka lidí ve vysokých úřadech – mezi nimi i generální ředitelka WHO – stále ještě nemá žádný smysl nechat se očkovat. Růst úmrtnost by mohl znamenat jen dvojí :

  1. Virus kmene S-OIV který nyní cirkuluje zmutoval;
  2. Do oběhu se dostal jiný virus (nebo viry). Je logické, že v obou uvedených případech bude aktuálně připravená vakcína nepoužitelná a navíc, vzhledem k únorovým událostem (2009) u Baxter Pharmaceutical Company, by dokonce mohlo jít i o způsob jak nemoc úmyslně rozšířit.

NÁVRH

Můj návrh je jasný:

Zůstaňme klidní a přistupme na základě zdravého rozumu k opatřením, jimiž se můžeme infekci vyhnout a uchránit se před vakcinací. Naléhavě vyzývám k využití všech legálních nástrojů a nezbytné občanské spoluúčasti, abychom zajistili, aby u nás, ve Španělsku, nebyl nikdo nucen jít k očkování proti své vůli, a aby těm, kteří očkování přijmou dobrovolně, nebylo upíráno právo na stížnost a odškodnění (nebo jejich rodinám), pokud u nich očkovací látky vyvolají onemocnění či dokonce způsobí úmrtí.

16. září 2009 (upraveno 11. října 2009)

Převod z anglického překladu původní katalánské verze publikované na stránkách Dr. Forcades na www.catalunyareligio.cat

Odkazy

1 Zimmer SM Burke, Historical Perspective: Emergence of Influenza A (H1N1) viruses. NEJM, 16. July 2009. p. 279.

2 “The re-emergence was probably an accidental release from a laboratory source in the setting of the waning population immunity to H1 and N1 antigens”, Zimmer, Burke, ibid. p. 282.

3 Zimmer, Burke, ibid. p. 279.

4 Doshi, Peter, Calibrated response to emerging infections. BMJ 2009: 399: b3471.

5 US Centres for Disease Control and Prevention. Serum cross-reactive antibody response to a novel influenza A (H1N1) virus after vaccination with seasonal influenza vaccine. MMWR 2009: 58; 521-4

6 Official Data from the European Center for Disease Prevention and Control (www.ecdc.europa.eu)

7 Official Data from the European Center for Disease Prevention and Control (www.ecdc.europa.eu)

8 Cf. Debré: Cette grippe n’est pas dangereuse. Le Journal du Dimanche, 25. July 2009. Cf. Rodríguez Sendín: Cordura frente el alarmismo en la prevención de la gripe A. La Razón, 4. September 2009.

9 Baxter denied that the contaminated product were to manufacture vaccines for human use and called it ‘experimental virus material’. Baxter failed to reveal for what use it was because doing so would give away proprietary information about Baxter's production process. Cf.

The Canadian Press: Baxter admits flu product contained live bird flu. 27. February 2009.

10 Cf. Virus mix-up by lab could have resulted in pandemic. The Times of India, science section, 6. March 2009.

11 http://www.who.int/mediacentre/news/statements/2009

12 Cohen E. When a pandemic isn’t a pandemic. CNN, 4 May 2009.

http://edition,cnn.com/2009/HEALTH/05/04/swine.flu.pandemic/index.html

13 Doshi, Peter: Calibrated response to emerging infections. BMJ 2009; 339:b3471

14 Falkiner, Keith. Get the rush flu jab or be jailed: Irish Star, Sunday 13. September, 2009.

15 Senate Bill nr. 2028: An act relative to pandemic and disaster preparation and response in the Commonwealth, 4. August 1009. Cf Moore, RT. Critics rage as state prepares for flu pandemic. 11. September 2009. WBUR Boston.

16 Cf. Vaccination HINI: méfiance des infirmiéres. www.syndicat-infirmier.com/Vaccination-HINImefiance-des.html

17 Stobbe, Mark. Legal immunity set for swine flu vaccine makers. Associated press 17. July 2009.

 


JL, převzato ze stránek WM magazínu

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?