Dvacet rad jak zvládnout chřipku

Převzato ze stránek WM magazín.

Použijte zdravý rozum a generacemi ověřené postupy. To rozhodně stojí za to. Prevence je vždy levnější, než léčba!

Studené počasí, nastydnutí a sezónní chřipka je tady. Jakmile bacily zasáhnou váš dům, dokážou nadělat ze života peklo pro všechny. Pokud chcete být lépe chráněni, začněte s prevencí ještě dnes. Všichni se nemůžeme vyhnout chřipkovému viru, ale máte možnost minimalizovat riziko pro sebe a svou rodinu. Použijte zdravý rozum a generacemi ověřené postupy. To rozhodně stojí za to. Prevence je vždy levnější, než léčba!

  1. Po příchodu domů si myjte často ruce, pokud jste byli ve veřejných prostorách. Není nutné používat antibakteriální mýdla s chemickým triclosanem – voda a obyčejné mýdlo účinkují stejně.
  2. Často vyměňujte ručníky. Použitím společného ručníku mohou přejít bakterie z jedné osoby na druhou. Nemocný člověk by měl mít svůj vlastní ručník.
  3. Vyčistěte místa (stačí mýdlová voda), kde se mohou ukrývat bakterie ve vašem domě. Klika na dveřích od lednice, koupelnové vodovodní baterie, kliky, dálkové ovladače, vypínače světel, telefon, myčku, rukojeti nádobí, sůl a pepřenku, hračky a samozřejmě ruce.
  4. Dopřejte si dostatek spánku. Nedostatek spánku negativně ovlivní váš imunitní systém – budete se cítit víc citliví na prochladnutí a viry. Vnímejte, co vaše tělo potřebuje – 8 hodin spánku nemusí být dost. Spánkový deficit můžete doplnit tzv. kočičím zdřímnutím během dne na 15 – 20 minut, pokud je to možné.
  5. Pijte tekutiny. Pobyt a práce ve vytápěných místnostech vás připravuje o tekutinu – může tělo vysušovat. Zejména, když je venku zima, nemáte pocit žízně.
  6. Užívejte vitamíny. Připravujte čerstvou kvalitní stravu pro celou rodinu. Pokud je to možné, vyhněte se stravování v „rychlo“ jídelnách. S vitamíny může být v zimních měsících problém.
  7. Vystavujte tělo slunečním paprskům. Posílíte „výrobu“ vitaminu D, který pomáhá zvednout náladu. A dobrá nálada ovlivňuje imunitní systém. Jednou z mnoha možností jak získat vitamin D jsou houby – podívejte se na zajímavé video na našem webu Fakta X.
  8. Buďte aktivní – pohybujte se. Pravidelné cvičení, zejména intenzivní, udržuje vaše tělo zdravé - dokáže se vyrovnat s negativními vlivy sedavého způsobu života. V dnešní době je populární jóga jako jemný prostředek pro vyčištění vašeho těla. V chřipkovém období doporučuji agresivnější formy pohybu. Pravidelně - dřepy, zdvihy, výmyky na hrazdě mezi futry (koupíte ji běžně za cca 300 Kč) a intenzivní procházky ne kratší jak 20 minut.
  9. Buďte pozitivní. Mít pozitivní náhled na svět je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete pro své zdraví udělat.
  10. Usmívejte se. Přirozený smích a humor je ten nejlepší lék. Najděte si například filmovou komedii, nebo sledujte (mezi cvičením) nějaký banální pořad a jen se smějte.
  11. Vitamin C. Osobně jsem velkým příznivcem vitaminu C, který považuji za účinný prostředek první pomoci. Stačí ho smíchat s vodou a získáte energetizující nápoj. Doporučuji koupit vitamin C (kyselina askorbová) – je k dostání v mnoha internetových obchodech, nebo přímo u výrobce (např. fichema.cz). Přijde vás to na pár korun a nemusíte kupovat v lékárně předražené šumivé tablety.
  12. Jezte ovoce a zeleninu. Zelenina a ovoce jsou nutričně bohaté. Sezónní citrusy a pomeranče jsou levný způsob, jak podpoříte váš imunitní systém.
  13. Pijte přírodní šťávy. Máte odšťavňovač? Posilujte vaše tělo přírodními ovocnými a zeleninovými šťávami.
  14. Byliny. Extrakty z bylin mohou být používány jako prevence. Najdete je v mnoha přírodních lékárnách. Osobně, na základě dlouholetých zkušeností, doporučuji byliny od Dědka kořenáře www.dedekkorenar.cz.
  15. Vyplachujte si, pokud je to možné, nosní dírky slanou vodou. Je to tradiční způsob přirozeného čistění nosu. Při praktikování této metody dochází ke zvlhčování nosní sliznice a čistění nosních dutin. Poraďte se u svého „bylinkáře“, nebo v lékárně. Vyplachování slaným roztokem je dobré jako prevence proti alergiím, nachlazení a astmatu.
  16. Choďte na masáže. Masáž může podpořit váš lymfatický systém a vylučování toxinů z těla.
  17. Omezte kávu a alkohol. Při prvním náznaku onemocnění zkuste udělat pauzu od kávy a alkoholu, aby mohla baše játra správně pracovat.
  18. Stačí říct NE! Když se necítíte dobře, zůstaňte doma, nepracujte, pokud je to možné. Ostavte své zdraví na nejvyšší příčku hodnot. Postačí 3 dny v klidu, bez práce a stresu. Zapomeňte na televizi, internet a jiné „moderní výdobytky“. Nebude vás to stát ani korunu!
  19. Vyvarujte se potlačování příznaků pomocí léků. Potlačování problémů může vyvolat dočasný pocit zlepšení, ale lepší je vyléčit se sám! Používejte přírodní prostředky, pokud je to možné.
  20. Používejte probiotika. Mnozí lidé nespojují nachlazení a chřipky s trávicím ústrojím. Probiotika a ostatní detoxikační prostředky mohou mít zásadní význam pro udržení zdravého imunitního systému. Pokud tlusté střevo nefunguje jak má, pak se tělo nemůže zaměřit na boj proti virům, jako je chřipka, nebo nachlazení.

Pozn: Před pár dny jsem byl v lékárně a jsem z toho hodně překvapen. Chtěl jsem jen kapky do nosu na běžnou rýmu. Nakonec mi vnucovali i prášky na tlak! Proč, se ptám? Mladá, asi nová prodavačka, mi bezelstně povídá - máme nařízeno od vedení, že pokud se zde objeví někdo starší od 45 a výš, tak mu máme nabízet prášky na vysoký tlak! Co si o tom myslíte vy?

- Dr. Dochtor -


Vlk Samotář, převzato ze stránek WM magazín.

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?