Jak na chřipku

 Převzato z WM magazínu 85 - napsal Dědek Kořenář

 

Již hezkých pár let zveřejňujeme na stránkách měsíčníku WM magazín seriál Dědka kořenáře o léčivkách, hojivkách a různých přírodních povzbuzovadlech. Pokud  jste náš pravidelný čtenář, k dnešnímu dni již musíte znát téměř všechny běžné byliny včetně jejich prospěšných účinků na lidské tělo i duši. Seriál Břetislava Nového bych nazval bez nadsázky " Český léčivý herbář". Redakce se proto rozhodla zařadit kompletní seriál  na první tématicky zaměřené CD - Zdraví pro všechny I., které vyjde pravděpodobně v květnu 2009. Na tomto speciálním CD najdete mimo Dědka kořenáře vše, co bylo v měsíčníku WM magazín o zdraví zveřejněno, a mnoho dalších zajímavostí a témat.

Chřipkou je obecně myšleno nějaké uprskané, pokašlávající, teplotu a únavu produkující onemocnění doprovázené sníženou imunitou, které mohou vyvolávat mnohé a časté kmeny virů. Chřipka je ale virové vysoce nakažlivé onemocnění způsobované definovanou skupinou virů, šířící se vyprskanými, vykašlanými, vysmrkanými a vykýchanými kapénkami, které jsou vdechnuty dříve, než stačí ve vzduchu zmrznout nebo než se z nich odpaří voda. Proto se ideálně šíří v době teplot mírně nad nulou, kdy kapénky nemrznou a odpařují se nejpomaleji. V natlačeném prostoru MHD je snadná a rychlá distribuce viru umožněna krátkou vzdáleností a příznivou teplotou.

Jste-li unaveni, malátní a bez nálady s chutí zalézt do postele, pere se ve vás obvykle imunita s nějakým virem. Často jde právě o virus chřipkové skupiny. Ale dokud nepokašláváte, jste nakažliví jen tělními tekutinami. V klidu většinou virózu úspěšně překonáte i bez léčby, nebo s bylinkami. Horší situace nastává, když v tento imunitně oslabený čas obdržíte další jiný virus nebo mikroba, na který imunita není připravena, a virus chřipky zvláště. Potom přicházejí vysoké horečky a těžké stavy závažné choroby.

Virus po vdechnutí zachycuje nejdříve sliznice nosohltanu a dýchadel. Máte-li nos zachlazený ledovým vzduchem venkovního mrazu (stažení kapilár zrušilo slizniční imunitu), je přenos chřipky usnadněn zastávkou a pomnožením viru v nosohltanu a pro kvalitní nákazu pak postačí virů jen asi dvacetina potřebného množství. Například v nacpané tramvaji, trolejbusu ap. Proto doporučuji nastupovat do MHD s teplým nosohltanem, chráněným v mrazu například rouškou (Japonsko), bezventilovým respirátorem (cementárna), šálou (ves), kulichem s dírou pro oči (policisti, lupiči, ninjové) nebo šátkem před obličejem (cowboys). V napadené buňce je virus závratným tempem poblázněnou buňkou množen, až ji vybydlí, sebou naplní, zničí a s jejími troskami vypluje na další vítěznou cestu organizmem – někdy už za 50 minut...! Organizmus na to reaguje nárůstem imunitní aktivity a tvorby protilátek, zvýšením tělesné teploty a únavou (autointoxikace vlastními metabolity z množení virů i obranných opatření). Bohužel se viroblbec (virus) dostává i do dalších tkání, které poškozuje stejně jako sliznice. Tkáně otékají, svaly a klouby bolí, někdy i srdce, ledviny, trávení, hlava a tak nějak celý člověk. Prostě fungují, jako když se jim vůbec nechce. Občas bez toho „jako“, protože většinou postarší majitelé jiných chorob bývají již oslabeni a jsou chřipkou skoleni za adekvátních emocí a výdajů pokašlávajících pozůstalých...

Doporučuji všem účastníkům chřipkové sezóny a zasaženým zvláště (nemohu napsat postiženým, protože postižení nemusejí být zúčastnění – je to obtížně pochopitelné, kromě postižených samých, kde nebývá proč, ale i politiků, úředníků, příslušníků a funkcionářů, kde je proč, ale není obvykle čím) nosit respirátor nebo alespoň prskat do ohbí oblečení na vnitřní straně lokte – tím se nejúčinněji zatlumí výfuk nakažlivých kapének, které se tak nedostanou mezi veřejnost. Samozřejmě existuje možnost nákazy (i chřipkou...) také líbáním bez igelitové ochrany (lze i přes mikrotenové pytlíky) pro žhavé typy. Pro běžný nevášnivý či politický styk bych doporučoval spíš celofán nebo, pro chladnější až frigidní, sklo (nejedná-li se ale o varné sklo, které je potřeba před použitím temperovat dle aktuální teploty, například teple, jste-li teplí atd.). Také není dobré si vyměňovat použité příbory, nádobí, nemocné členy domácnosti, zubní kartáčky nebo protézy mezi sebou. Jedině za čisté – hygiena především!

Otužilost je výborná věc, ale nahonem to nejde, naopak ano. Chce to tedy včas myslet na určitou prevenci. Detoxikační otužování spočívá v tom, že se vyčvachtáte ve vaně v teplejší vodě, kterak vám běžně vyhovuje, s přídavkem 50-100 ml Rašelinky nebo její náhrady, Balneologického rašelinného koncentrátu. Na konec čvachtačky a myčky si začnete připouštět studenou vodu za nadšeného vrtění se za účelem míchání vod, přičemž přebytek vody odpouštíte (ne-li, bude superčvachtačka...). Voda chladne a vy se v ní vrtíte, dokud to vydržíte. 2x-li týdně tak učiníte, za měsíc jste otužilci, nebo alespoň užilci... Přestanete-li se ve vodě vrtět, je vhodné, aby pozůstalí překontrolovali, zda voda s obsahem Rašelinky a vás ještě odtéká, nebo už zmrzla, aby nedošlo k zanesení odpadů. Vás pak odnesou na místo posledního určení ti, kteří to odnesli, přestože vás dosud neodnesli, tím, že vás musejí odnést (překladatelský oříšek...).

V prevenci chřipky (jako i ostatních respiračních onemocnění) lze popíjet čaje AK (Šípková směs) nebo LPK (Šalvějová směs) nebo TK (Tymiánová směs) nebo PPK (Lipová směs) nebo PK (Diviznová směs) nebo GH (Gambit H) nebo všechny najednou lžičku i víc do 1-3 dcl nápoje mimo jídla dle svého vnitřního pocitu, že zrovna tento čaj nebo jejich kombinace vám pomohou. Dochutit to lze na příjemně nakyslé pití přídavkem práškového vitamínu C, který vás asi během hodiny po stimulaci imunity opustí. Do krku si stříkejte z rozprašovače Dubovky ® (RK) několikrát za den a po čištění zubů si jimi potřete i dásně. Také je dobré si v domácnosti pravidelně cvičit novpoklony, bublat Sifonem 6, poválet záda na Zadbalónu a navečer si je nechat v nahrbené pozici pomasírovat od zadku ke lbi MO (Měsíčkový olej), když nebolí, nebo K1+MO (První mazání a Měsíčkový olej), když jo. Nejíst těžká, tučná, kořeněná a pálivá jídla, margaríny, smaženiny, cukr a bílou mouku. Když už na vás chřipka vleze, tak ani luštěniny nebo maso. Vývar z mrtvoly coby česnečku s česnekem a trochou zeleniny ale klidně. I menší vejce s tuhým bílkem a polotekutým žloutkem je prospěšné. Do jídel je velmi vhodné si přidávat bílé jogurty, zeleninu, vlákninu, špetku Dologranu nebo tabletu vápníku a lžičku BGO (Boragoil). Kdykoliv 2xD lžičku OO-KH (Ostropestřecová kaše).

Když vás chřipka přepadne, užívejte mimo jídla čaje TK + LPK + PPK + práškový vitamín C do vody tak, jak vám to bude chutnat. Lze si přidat i Glucamedic nebo rozmixovat houbu hlívu ústřičnou (případně šitaké) v mixéru se štamprlí vodky na kaši v poměru 1:1 = jedna větší hlíva a jedno menší štamprle. Berte si tohoto blivajzu několikrát za den lžíci a zapijte ji předchozím čajem. Díky vodce to není tříchlapové (dva vás drží a jeden krmí...), ale jenom fujtajbl. Zalezte v teplákách, fuseklích a kulichu staženém až po horní ret do své nory v postel s lehčí dekou, vyvětrejte a dělejte mrtvého brouka v očekávání příchodu zdraví. Potřebujete hodně kyslíku. Proti bolestem oteklých kloubů a svalů doporučuji brát po jídlech 1 lžičku JK v deci vody. Z předchozích preventivních rad lze akceptovat dle nálady kteroukoliv, kromě horké koupele a cviků. Masáž zad MO (Měsíčkovým olejem) určitě oceníte nejvíc; přebytek je třeba setřít, aby neschl na pokožce. Vezměte si staré triko, nejde to vyprat ani běžným práškem! Nezapomeňte si co chvíli stříkat do krku z rozprašovače neředěné Dubovky ® (RK)!!!

Přijde-li na vás horečka přes 38 °C (u mladých do čtyřicítky 38,5° či u dětí přes 39 °C), nechte se postavit do sprchy a za vašeho nadšeného řevu nebo odmlouvání až slibování buďtež kropeni vodou, o níž se kropitel domnívá, že je vlažná, díky průběžnému kropení i předloktí vlastní ruky, kterou se dotýká kropených míst vaší figury za účelem kontroly teploty. Výsledná teplota těla by měla být normální (včetně všech přítomných... i čumilů a držitelů...). Na rukách, nohách a kyčlích bývá chladněji a tudíž kropení směřujte do nejrozhicovanějších lokalit. Sprchovat však začínejte vždy od periferie a po těle zprvu jen propagačními osmělovacími střiky, aby nedošlo k nějakému záchvatu čehokoliv. Je-li již tělesná teplota nemocného kompaktní a dobrá, je třeba vysušit majitele osuškou za usilovného tření (pozor na nebezpečí vetření se do přízně) a posléze mu dodat pití a postel (...vždyť jsem to říkal...!).

Je-li horečka vyšší, doporučuje se pít výluh z kůry vrby a kvítí tužebníkového s přídavkem květu lípy, bezu a heřmánku na chuť i účinek. Anebo si dát dle doporučení lékařstva Acylpyrin nebo v případě alergie na kyselinu salicylovou Paralen.

Chřipka je choroba zákeřná, protože není hned vidět a bolet. Člověčí hrdina si naivně myslí, že to snadno zvládne, ale neumožní-li vlastní imunitě poklidem účinný boj, může z něj chřipajzna udělat vzorovou trosku až mrtvolu. Na chřipku samou není specifický lék jako třeba antibiotika, k dispozici jsou jen očkovací vakcíny a to jen na některé kmeny, které zde řádily minule a které je potřeba prodat dřív, než jim skončí poměrně krátká exspirace i účinnost. Nicméně se lze na chřipku připravit odborným naočkováním všech možných kmenů, otužovat se, užívat byliny a diety, dodržovat životosprávu a preventivní rady, meditovat, nedýchat infikovaný vzduch a naopak dýchat neinfikovaný vzduch. To všechno je navíc, protože hlavní je dodržovat hygienu, neboť ta je půl zdraví, a veselou mysl, která je také půl zdraví. A hlavně Dubovky ® (RK), protože bez těch nelze žít!!!

Napsal Dědek Kořenář -- článek byl otištěn ve WM magazínu č. 85 (2009)


Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?