Banánem proti podzimním stresům?

Podzimní dny jsou plné šera, mlhy a rozptýlených kapiček vody. Světlá část dne se zkracuje a ještě se skoro celý měsíc bude zkracovat; vždyť již teď je Slunce na obloze jen pouhých osm hodin. Slunce? Jaké Slunce, přece to vypadá, že se schovalo navěky… Pokud na chvíli vyjde, je to jen proto, aby za chvíli na dlouhé hodiny zmizelo za západním obzorem. Někdy na hodiny, ale někdy i na týden, čtrnáct dní i víc. Letní opálení již dávno vybledlo a kapacita akumulátorů optimismu nabitých rozjásanými měsíci léta i pozdějšího babího léta poklesla k nule. Do duše se plíží stres, beznaděj a smutek. Takhle to teď bude dlouho, moc dlouho…

Nálada pod psa a s tímhle máte jednat s lidmi, cestovat hromadnou dopravou a ještě dodat optimismu rodině… To snad nemyslíte vážně? Copak se s tím dá něco dělat? Ale ano, dá. Stačí trocha chemie … a pomyslné Sluníčko ve vaší duši se rozsvítí o poznání víc. Nemračte se na mě, ano, napsal jsem slovo chemie, ale nemyslím tím tu chemii, co otrávila řeky pod Spolanou nebo tu chemii, co dělá z lidí závisláky - narkomany. Vždyť člověk sám existuje díky chemickým procesům, které ho oživují, vyživují a jsou na vině i za takové zdánlivě pouze duchovní věci, jako je láska. Nebudeme ale míchat nápoj lásky, s tím počkejme do května. Stačí sníst "obyčejný" banán.

Banánem proti stresu?

Banán, který dneska seženete na každém rohu i uprostřed zimy, je pravým pokladem přírodní chemie pro tyto dny. Vedle vitamínů B2, B6 a C obsahuje draslík, který je velmi významný pro vodní hospodářství vašeho organismu a také jednu látku z rodu aminokyselin – tryptofan.

L-Tryptofan je látka patřící mezi mozkové nutrienty a je to přirozený zdroj serotoninu (nebo serotinu, píše se tu tak, tam jinak…), kterému se přezdívá také hormon štěstí, látky ovlivňující výrazným způsobem náladu – samozřejmě k lepšímu.

Ovšem jako u všeho, tak i zde platí úsloví – “Dobrý sluha, ale zlý pán”. Nechvalně známá droga Extáze může obsahovat látku 4MTA, chemicky 4-metyltioamfetamin. Ten ve zvýšené míře uvolňuje právě serotonin. Zároveň zpomaluje jeho odbourávání v mozku a tím prodlužuje jeho účinek. Hormon štěstí se tak mění v hormon neštěstí, který může vyvolat serotoninový syndromu, který se projevuje zvracením, nevolností, průjmem, kolikou či bolestmi hlavy. Hrozí také úpal a v tom nejhorším případě pak i celkový kolaps organismu. No, nemějte strach – pomocí banánů se nepředávkujete :-)).

Rozumně dávkovaný L-Tryptofan zjevně zlepší kvalitu spánku, sníží vnitřní napětí, neklid a úzkost a zvýší pocit zásoby energie. Pocity vyrovnanosti se příznivě odrazí i v mentálních výkonech – co si více přát právě teď, kdy člověk tráví v práci mnohem více času než na jaře či v létě?

Tak neváhejte – vzhůru do obchodu pro banány! A kdybyste hledali další potraviny s podobnými účinky, tak zkuste avokádo. Také v něm jsou totiž látky příznivě ovlivňující produkci serotinu. Značný obsah tryptofanu mají také mléčné produkty. Píše se, že po jednom běžně vyvinutém jogurtu se vaše nálada zlepší o 45 %. Nevím sice, jak lze měřit náladu a kolik je 100 %, ale proč ne?

Zajímá vás, proč je to písmeno "L" na začátku názvu? To souvisí s tzv. optickou aktivitou. Některé přírodní látky lze izolovat ve formě, která stáčí rovinu polarizovaného světla jen vlevo (to je to L), jiné opačně. A světe zboř se, přestože jde o úplně stejnou molekulu, biochemické účinky obou bratříčků (či chcete-li sestřiček) mohou být úplně odlišné.

Pro “fajnšmekry”

Pokud vám snad připadají jogurty a banány moc dětské, můžete si pořídit L-Tryptofan v čisté podobě. Nemějte strach, že vás bude stíhat policie jako kvůli nevinné rostlince konopí rostoucí pro radost a ozdobu někde v květináči. Přípravky z rodiny tzv. mozkových nutrientů k nám dováží firma Brainway Inc. a dostanete je v Zelených lékárnách. Jedno balení obsahuje 30 kapslí po 160 mg látky - kolik je v banánu, to vám nepovím. Asi záleží na délce… :-).

Na webu firmy Brainway Inc. se o L-Tryptofanu dočtete následující informace.

Přípravek je určen osobám trpícím:

Přípravek není určen dětem, těhotným a kojícím ženám. No proto - jinak by člověk získal dojem, že se bez něj dneska neobejde vůbec nikdo.
Osoby nemocné cukrovkou nebo s poruchou činnosti ledvin by měly přípravek užívat.

Psychoaktivní efekt tryptofanu je odvozen od zvýšené hladiny serotoninu, který se z tryptofanu v těle tvoří. Serotonin je přenašeč nervových signálů a odpovídá za psychickou a emociální stabilitu. Z tryptofanu se v těle tvoří značné množství důležitých látek, včetně melatoninu a některých vitaminů. S tryptofanem lze užívat vitamin B6 (nebo B-komplex), které jeho účinky zesílí.

A ještě zajímavý údaj z téže stránky: Klinické zkušenosti ukázaly, že L-Tryptofan dokáže nahradit syntetické léky - Xanax, Valium, Halcion, Dalmane, Codeine, Metacodeine, Librium, Prozac, Anafranil, Revain, Paxil, Zoloft, Luvox, Effexor, Elavil, Tofranil, Meleor, Pamelor a další. Na rozdíl od nich nevykazuje žádné vedlejší, zdraví poškozující účinky ani měřitelnou toxicitu.

Firemní ceník udává za jedno balení po 30 želatinových kapslích 231 Kč včetně DPH. V lékárnách je to dražší, ale na stránkách Brainway Inc. si lze všechny produkty online objednat.

Další zajímavý přípravek pro tyto měsíce má tajemnou zkratku DL-PA. Zkratka je sice podivná, ale určitě se pamatuje lépe než biochemický název kyselina D, L-a- amino-b-fenylpropionová, či krátce chemický fenylalanin.

Přípravek aktivuje a zesiluje činnost tělesných opiátů (endorfinů), které pak vyvolávají pocity blaha a bezbolestnosti. DL - PA působí také proti artritickým otokům a omezené pohyblivosti kloubů, proti depresím, úzkostem a stresům života. Je to jediný vědou uznaný přípravek proti bolesti a depresím, který nemá žádné vedlejší účinky a nemůže vyvolat návyk na užívání. Tyto a další údaje se dozvíte také na firemních stránkách fy Brainway Inc. Jedno balení 45 kapslí po 187,5 mg účinné látky stojí u firmy 252 Kč.

Pilule protistresový ...

Abyste neměli pocit, že informace z jednoho zdroje jsou příliš jednostranné, tak se můžete podívat třeba také na stránky s hlavičkou LS Centrum (tam je také možné objednávat) nebo do časopisu Baraka. Nakonec - nevěříte-li "chemii", kupte si o kilo banánů víc!

Přeji vám mnoho úspěchů v boji s podzimní šedí jak na obloze, tak na duši!

JL