Aspartam - nenápadný nepřítel

 Musím konstatovat, že výrobky slazené touto náhražkou mi nikdy nechutnaly (připadá mi, že "padají" na jazyk); proto jsem s chutí příspěvek hned vytisknul a pověsil v kuchyňce naší firmy. Se zájmem jsem sledoval reakce kolemjdoucích "strávníků" – četli, na tvářích se jim zračilo znepokojení, ale řada nevěděla, o co se vlastně jedná. Proto jsem zahájil "osvětovou činnost". Naslepo jsem hmátnul do lednice, popadl první láhev PEPSI LIGHT (či co to vlastně bylo) a každému říkal "TADY (!!!) to je".

Nedalo mi to, a zasurfoval jsem si po Síti všech Sítí, co se o aspartamu dozvím zajímavého. Objevil jsem, že se mimo běžně prodávaných potravin s označením LIGHT objevuje například také v nabídce firmy Weider v katalogu přípravků pro nárůst svalové hmoty (http://www.intes.comp.cz/katalwei.htm). Firma Hemann jím přislazuje některé přípravky z guarany (http://www.hemann.cz/cstimu.htm). Aspartam najdete také jako součást tablet Paracetamol, Septofort a Makrofer firmy Pharmavit (http://www.infopharm.cz/pharmavit). Aspartam figuruje v hlavní roli nabídky umělých sladidel VITAR SWEET (http://www.teaz.cz/vitar/nkslad.html ), kde se také dočtete, že "Aspartam je uznáván světovou zdravotnickou organizací (WHO) a národními zdravotnickými organizacemi ve všech vyspělých státech.". Aspartam se často doporučuje jako alternativní sladidlo při redukci obezity – a nejen u nás, viz např. http://www.diazurnal.sk/9901/990112.html. Aspartam obsahují také iontové nápoje, tak například složení výrobku Olymp najdete na http://www.geocities.com/HotSprings/Spa/3478/rezim.htm, kde se dozvíte, že výrobek obsahuje 110 mg/l aspartamu.

Mým úmyslem samozřejmě nebylo poškodit uvedené firmy a výrobky tvrzením, že jsou závadné. Prostě by bylo v zájmu nás všech se dobrat pravdy; z tohoto důvodu jsem si prostě jen vyhledal a vybral prvních deset českých odkazů o aspartamu – na uvedených adresách jsou volně k dispozici.

Při podrobnějším studiu článku se ve mně probudily dávno zasuté instinkty absolventa VŠCHT (který ale záhy dezertoval od chemie k počítačům a u nich setrvává již dvacet let). Říkal jsem si "Fenylalanin, fenylalanin, to přece znám – a nejen ze zkoušky z organické chemie II. - otázka -AMINOKYSELINY-.". Sáhl jsem do skříně, a tam se na mě usmívala lahvička s nápisem DL-PA, kterou jsem nedávno koupil v Zelené lékárně. A hleďme na něj! 100% přírodně čistý fenylalanin, směs opticky levotočivé a pravotočivé formy. Tak, a tu to máme. Na jedné straně popisy DL-PA tvrdí, že je tu něco výjimečného proti stresu, bolesti, chronickým nemocem, depresím, ucpaným tryskám v karburátoru (J) a všemu dalšímu – a na druhé straně abyste po požití téhož začali hledat adresu nejbližšího krematoria? Asi by se například dalo úspěšně polemizovat s tvrzením o otravách metanolem vzniklým rozkladem z aspartamu. Vezměme si ten údaj 110 mg/l aspartamu u iontového nápoje; za domácí úkol si můžete spočítat, kolik metylalkoholu z něj asi tak vznikne… Každý si to bude muset přebrat podle sebe. Některé informace se často dědí zdroj od zdroje a dál a dál – ale že u zdroje samého někdy byla chyba, to se zjistí po létech (viz po desetiletí omílaný bluf o špenátu).

Tak a teď – babo raď! Je to vlastně škodlivé nebo ne? Selský rozum našeptává, že všechno, co je proti přírodě je taky proti člověku. Proč třeba sladit umělými syntetizovanými sladidly (pomineme-li pro tuto chvíli diabetiky a ostatní, kteří jsou na takových sladidlech závislí), když už po tisíciletí máme k dispozici přírodní med? Proč ale některé věci sladit vůbec (a třeba i solit)? Já sám jsem také dlouho bezmyšlenkovitě sladil čaj, až jsem nakonec přišel k poznání, že tím zabíjím jeho nádhernou chuť. Potácíme se od extrému k extrému. Desetiletí jsme slyšeli, že řepa je naše BÍLÉ ZLATO. Teď zase že sacharóza je fuj – s umělými sladidly dožijete stovky (pokud vás do té doby nesklátí jejich vedlejší produkty).

Co říci na závěr. Neměli bychom propadat panice, ale ani se kývat do rytmu s reklamou tak, jak za drátky figurek tahají mocní tohoto světa. Budeme se snažit získat co nejvíce objektivních informací a o všechny se s vámi podělíme. Rozhodně bychom však varování obsažená ve výše uvedeném článku neměli podceňovat.


JL

Zpět na stránky Zdraví, výživa, ekologie a co s tím souvisí

Zpět k Mostu ?