Zemřel zdravý rozum ...

Dát nebo nedat na první dojem, na první popud, co člověka napadne? Když jsem dostal zásilku elektronické pošty s následujícím textem v příloze, tak jsem si pomyslel, kdo s čím zase otravuje a požaduje, abych nějakou hloupost rozeslal všem známým ... jinak ... atd ... Však to známe. Ale po krátkém duševním boji jsem si tu zásilku prohlédl a moje první myšlenka byla - tak o tohle bych se měl opravdu podělit. Je tam obsažena smutná pravda, kterou si po přečtení člověk uvědomí s tak trochu bolestným pocitem ...

Vlk Samotář


S hlubokým smutkem v duši vám oznamujeme úmrtí našeho drahého přítele, který se nazýval

ZDRAVÝ ROZUM…

Přežil mezi námi dlouhé roky… a nikdo přesně neví, kolik měl let. Údaje v matrice, kde byl zaregistrován, byly dávno skartované. Dnes už na něj jen vzpomínáme.

Dával nám dobré životní rady, třeba:

"Komu se nelení – tomu se zelení! "

"Nečekejte vše jen od druhých!!"

anebo

"Za své vlastní chyby si neseme svou odpovědnost!"

a mnoho dalších…

ZDRAVÝ ROZUM žil vždy jednoducho a respektoval taková fakta jako:

«Neutrácej víc, než kolik máš ...»

nebo výchovná pravidla jak například:

«Za dítě rozhodují ti, kteří za něj zodpovídají – jeho rodiče!»

Bohužel ZDRAVÝ ROZUM začal ztrácet půdu pod nohama. Rodiče začali totiž napadat a osočovat učitele, kteří se pokoušeli naučit jejich děti dobrým mravům, a obyčejné hygieně, slušnosti a ohleduplnosti!

Stav zdravého rozumu se velice zhoršil. Dověděl se totiž, že ze zaměstnání vyhodili kantora, který si dovolil napomenout hrubě a sprostě se vyjadřujícího studentíka. Působil tím prý totiž "omezování vyvíjející se osobnosti" a "sebevyjádření" dítěte.

Dále se stav zdravého rozumu zhoršoval, když školy potřebovaly souhlas rodičů na to, aby mohla být ošetřeno zranění - byť jen odřenina kolena jejich dítěte. Ale nesmí si dovolit jakkoliv hodnotit chování dítěte a vůbec už ne cokoliv někam poznamenat (osobní data) nebo podávat informace i o zcela surových činech, které ve škole vyvedly jejich ratolesti!

Nakonec ZDRAVÝ ROZUM ztratil chuť do života, když zjistil, že o zloděje, mafiány a kriminálníky je lépe postaráno, než o jejich oběti!

Další morální a fyzické rány zdravý rozum dostal, když "nezávislí soudci" a "spravedliví úředníci“ rozhodli, že je velmi trestuhodné bránit se ve vlastním domě, obchodě nebo podniku proti zlodějovi nebo násilníkovi, protože útočící kriminálník se může chudák cítit ohrožen neúměrnou obranou bránícího se!

ZDRAVÝ ROZUM nadobro ztratil jakoukoliv chuť do života, když se dověděl, že žena, která si do vysokého věku neuvědomila, že šálek horké kávy může pálit a být horký, a která si nešikovně vylila pár kapek na nohu, požádala výrobce kávovaru o miliónové odškodné a… DOSTALA JEJ!!!

Smrt ZDRAVÉHO ROZUMU se dala čekat.

  1. Nejdříve zemřeli jeho rodiče Pravda a Důvěra.
  2. Pak zemřela jeho manželka Diskrétnost.
  3. Někam se ztratila dcera Zodpovědnost a syn Slušnost

Zato zůstali tři následovníci:

  1. "Znám svá práva!!"
  2. "To je chyba jiných!!"
  3. "Jsem obětí téhle společnosti!!"

Na jeho pohřbu nebyly davy.

Neexistuje totiž dost lidí, kteří by jej vůbec znali. Vlastně si málokdo vůbec všiml jeho odchodu. Ale pokud máte tušení, co to byl ZDRAVÝ ROZUM, pokud si na něj ještě vzpomínáte a pokud chcete oživit jeho vzpomínku, udělejte aspoň málo:

Upozorněte přátele na úmrtí našeho ZDRAVÉHO ROZUMU!

Pokud nevíte, o čem je řeč ........ nemusíte dělat! vůbec nic....


Tohle je velmi smutná pravda. Uvědomil jsem si to, když jsem viděl výsledky jakéhosi průzkumu, podle kterého několik desítek procent lidí dnes lituje, že v minulých volbách volili tak, jak volili. Co jiného více ukazuje na absenci zdravého rozumu ... A protože se zdravý rozum opravdu někam ztratil ze světa, je více než jisté, že se tohle bude opakovat znovu a znovu. Protože, ruku na srdce - přemýšleli jste někdy nad tím, k čemu ty politické strany vůbec potřebujeme? Jim přece nejde o to, abychom měli lepší zdravotnictví, školství, dopravu ... ale hlavně o to, jak přechytračit ty strany ostatní - a mít z toho tučné zisky. Na posledním místě našeho snažení budiž člověk ...

Nevím, nemám v této oblasti snad dostatečné vzdělání, takže nemohu říci, zda ten, kterému se říkává "selský rozum" je jen pseudonymem "zdravého rozumu" nebo zda se jedná o jeho bratra.  Nevím, můžeme jen tiše doufat, že v souladu s některými, především východními náboženstvími, se zdravý rozum převtělí, znovu narodí. Jinak to s námi nedopadne dobře.

A když už se tak probírám těmi záležitostmi týkající se těch "řetězových emailů", mohl bych vás o něco poprosit? Jde o pár takových věciček týkajících se tak zvané "netikety" - tedy etiky posílání zpráv po sítích.

Lidi, uvědomte si, že adresát, či spíše adresáti vaší zásilky jsou zřejmě vaši přátelé a chovejte se podle toho. Ono se teď stalo módou předstírat šílenou zaneprázdněnost. Ale to si nechte pro své nadřízené. Přece stačí pár vteřin, opravdu jen to a zásilku upravit tak, abyste ji zbavili toho šíleného balastu, co se na ni nabalil cestou od vašich předchůdců. Pokud mi dovolíte pár poznámek a nevzbudí to vaši nelibost, dovolil bych si sdělit asi toto:

Tak se nezlobte za těch pár řádek. Lidé neradi přijímají kritiku, ale za těch pár vteřin, co věnujete úpravě svého dopisu, ten kapitalismus nezkrachuje a když nic jiného, určitě vzbudíte u adresátů dobrý dojem. Děkuji  ...


Vlk Samotář

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?