Tak jsem zase napsal malou "zprávičku", pak se to na ní tak nějak nabalovalo a nabalovalo ... až už okénko pro zprávičky nestíhalo a je z toho to, co právě čtete.
Rozhlasová zpravodajství, noviny, časopisy a také zpravodajské servery na Internetu jako kdyby se předháněly v přísunu jobovek a chmurných vizí. Člověk má vztek a ještě den ani pořádně nezačal. Vztek na tvory řídící náš svět, na tvory, které musíme trpně poslouchat a zalykat se bezmocností nad jejich bezduchými výlevy. Bezmocí, protože ono mají moc v rukou.
Nerad bych se mýlil, ale čekají nás další nechutné tahanice a spory. V malém se to například předvedlo koncem minulého roku v Mladé Boleslavi s "kauzou" parkování uvnitř města. Konve špíny byly vylévány na všechny strany... Teď nás podobné spory asi čekají celoplošně; půjde o to, jak zpoplatnit tranzit kamiónů přes naše území. Že jsou silnice přecpané páchnoucími obludami a nehod jimi způsobenými čím dál víc, to by asi nikoho tak nepálilo, jako spíš fakt, že firma, která vyhraje to výběrové řízení na elektronické mýtné, si přijde na pěkné peníze. Bude následovat obvyklý scénář? Peníze se vyplatí, pak se najednou přijde na to, že tu byly úplatky, že přijaté řešení vůbec není výhodné, bude se to dělat jinak, budou padat hlavy, na jiné sypat popel... A ty proinvestované peníze ovšem navěky věkův (amen) zmizí ... z čích asi kapes - hádejte, milí daňoví poplatníci?
Že by se na hranicích udělaly železniční terminály a kamióny pak přejely na vagónech za pár hodin republiku do protějšího uzlu (rychle, bezpečně, řidiči by si odpočinuli, ba dokonce by se po dobu jízdy mohlo i úřadovat, bylo-li by to třeba? Snad by to bylo čisté a ekologické řešení, ale naše slavné politické strany by přišly o vítané záminky ke sporům ... hmmmm; a co když už tu zakázku na mýtné má někdo tajně v kapse? Asi by se tomu nikdo nedivil, že? Pokud si o této problematice něco chcete přečíst ... máte možnost.
Jo a milovníkům senzací - další rvačka se nám asi rýsuje v souvislosti s problematikou obnovitelných zdrojů energie. Ono je smutný, že věci úplně nepolitický se béřou cestami diktovanými politickou stranou, co je právě u moci. Protože do příštích voleb se ta strana ztrapní a kormidla se chopí protistrana, která už z principu bude chtít všechno udělat úplně jinak ... A příště se situace zase otočí; víte přece, jak vypadá sinusová křivka, ne? A občánek, co ty strany a politiky živí, má pocit jako kdyby byl na tenise. Kouká sem/tam/sem/tam ... až z toho zblbne. (Jak už se stalo autorovi těchto řádků, pomysleli si asi mnozí z vás - ale alespoň trochu legrace musí být, ne?)
Další skupina zpráv z dílny Joba se týká naší budoucnosti. S těmi je to horší, protože si spousta lidí říká, že se jich to netýká a vůbec - po nás potopa. O posloupnosti uspořádání lidské společnosti jsme se všichni učili; pamatujete se? Prvobytné pospolná společnost - otrokářský řád - feudalismus ... atd. Na konci měly být světlé zítřky ... no prostě ráj. Na stromech by zrály třešně, rostly srpy a kladiva - idylka. Jenže PánuBohu se asi zazdálo, že by měl v ráji plno, tak to prostě nějak otočil. A jsme rovnýma nohama zpět ve vyspělé kapitalistické společnosti.
To by celkem šlo, ale nemělo by se to s tím návratem k předešlým systémům trochu přibrzdit? Když se tak podíváme kolem, tak najdeme spoustu feudálních prvků. Honosná sídla "mocných" a všelijakých těch celebrit připomínají zámky, místo družiny rytířů s nimi jezdí po zuby ozbrojená ochranka a v kočáru zapřaženo mnohem víc než sto koní.
Jenže se tak nějak bojím, jestli se ti novodobí feudálové neshlédli v otrokářské společnosti a nechystají se z obou udělat nějaký obludný hybrid. Když se tak probíráte zprávami, leccos tomu nasvědčuje. A globalizace tomu všemu nahrává do ruky. Politikové vládnoucí svým umrněným stranám se zalykají vlastní důležitostí jako kvočny nad hejnem kuřat, ale necítí provázky, jimiž je ovládají podivné stíny z temné říše, neviditelné jim i nám - ale řídící tento svět. Orwell předpokládal, že se jeho katastrofická vize vyplní v roce 1984. Dějiny nešly kupředu tak rychle nebo se něco stalo s tokem času ... kdo ví. Ale vize mnoha spisovatelů se neúprosně naplňují. Následující odstavce berte proto, prosím, také jako nějakou takovou vizi, kterou vyvolal proud zrůdných informací dopadající na člověka ze všech stran. Netvrdím, že to tak přesně je - ale mohlo by to tak nějak být a záleží na nás, jaká je a bude realita.
Neustálé reformy školství sem i tam zřejmě povedou k tomu, že možnost kvalitního vzdělání se pro leckoho uzavře. Kdo na to bude mít, ten si dopřeje školu podle gusta. Hlavně aby na to ale měl také hlavu, což je jediné, co se za peníze koupit naštěstí nedá. Zatím - za pár let mu tam třeba nastřelí nějaký ten čip a bude vymalováno. Normální člověk, jak říkám "prací se živící", je rád, aby nějak vyšel. Vydržovat děti na studiích bude horší a horší. Leckteré si pomáhají tím, že studují a při tom podnikají. jenže - jak pak může vypadat kvalita vědomostí, když se dotyčný škole věnuje jen okrajově a jak pak bude vypadat absolvent školy - opotřebený člověk, ve třiceti letech na hranici nervového zhroucení ... Když tak člověk čte ty jobovky, co se se školstvím děje, má pocit jednoho - otrokům netřeba vzdělání. Budou lépe a radostněji pracovat v nevědomosti.
Jen zdravý otrok může dobře pracovat. Co ale s těmi nemocnými? Současný stav civilizace nedovoluje jejich okamžitou likvidaci. Tak proč si z nich neudělat další zdroj příjmů? Nemusí pršet, jen když kape - a ty kapky jsou zdravotní pojištění, ze zákona povinné pro každého. Kapičky se slévají v mohutnou řeku peněz. I přesto, že si člověk platí celý život pojištění, tak se nenápadně zpoplatňuje kde co, sice po kouskách, ale pořád víc. Lidskou bolest lze zpeněžit. Chceš kvalitní lék? Máš ho mít, ale zaplatíš holoubku, až se prohneš. A ještě lze některé choroby prohlásit za horší než jsou a jiné udržovat po léta ve stavu, kdy se musí stále léčit. A pokud by někdo tvrdil, že našel prostředek nebo lék schopný nějakou choroby z řad "metel lidstva" vyléčit, je třeba ho vyobcovat z řad "vědců" - nebo zlikvidovat.
Nakonec zřejmě dospějeme do ideálního stavu, kdy budeme všichni zdraví-nemocní. Budeme pracovat jako zdraví, ale při tom nám najdou nějaké ty dlouhodobé choroby, které si budeme muset "léčit" - a určitě ne zadarmo. Vhodná životospráva ovlivňována masmédii k tomu jistě napomůže. Jezte to, to, to - jen ne věci osvědčené a prověřené staletími. Ty jsou přece podle nejnovějších výzkumů nezdravé!
Aktivní život novodobého otroka je zapotřebí udržet co nejdéle. Když se dříve lámal kámen v lomu nebo něco takového, tak na životech moc nezáleželo. Teď je přece jen doba, kdy je zapotřebí k práci určité pensum vědomostí a zkušeností, takže by se otrok měl udržet použitelný co nejdéle. Až do úplného vyždímání? To zatím ne, přece jen žijeme ve společnosti tvářící se lidsky. Dopřejem otrokovi "zasloužený odpočine ve stáří", to ano. Ale co nejpozději. A vlastně - proč si neudělat i z toho prima kšeft?
Když otroky donutíme, aby si platili jakousi zálohu na důchod, zní to velmi lidumilně. Alespoň to neprochlastáte hned teď ... Ve stáří budete mít kulatou sumičku, kterou si užijete s vnoučaty, psi, na zahrádce, v přírodě - no přece tak, jak to ukazují v televizi. Jenže, chacha, vy na ten odpočinek půjdete co nejpozději a se zdravím podlomeným tak, že si z té kulaté sumičky vezmete jen kousek a to ostatní zbyde "potřebným".
A jen tak bokem se mohou zkusit nějaké čachry machry s důchodovým připojištěním. Ale to už všichni znáte...
Je to tak? Bude to tak? Co z nás jednou bude? Kdo ví ... asi to, co ze sebe necháme udělat. A pokud se bude hluše naslouchat těm, co mají v ústech med, ale v srdci jed, stane se Orwellova fikce brzy realitou
JL
zpět na Úvahy a zamyšlení