Válka je vůl

Já jsem se s tímto heslem setkal poprvé na fotografii z nějaké demonstrace či co to bylo konané krátce poté, co k nám v roce 1968 vtrhla "spřátelená vojska". Ono je to hodně dávno, ale prostě tam uprostřed jiných stál mladík, měl v ruce tyč a na té tyči přidělanou poměrně malou tabulku s nápisem - Válka je vůl. Ono to má ještě spoustu dalších zdrojů či naopak výstupů, ale tento byl pro mě prostě první.

Když tak zalistujeme přehledy zpráv, získáme dojem, že lidstvo se opravdu ocitlo o krok blíže k vyhlazení sama sebe. Problém je v tom, že ani nevíme pořádně proč - naše čacká "média" prostě vezmou nějakou bublinu, patřičně ji nafouknou a okoření a pak ji od sebe opisují. Nikde není skoro zrnko nějaké původní myšlenky nebo pokusu o fundovaný komentář. Tak třeba dnes, v pátek 12. dubna 2013 se ty naše servery hemží titulky, jako je Podle Pentagonu zatím KLDR nedokázala, že umí odpálit jadernou raketu. No hurá, řekne si čtenář ... Klid impéria ... Ale jak dlouho? A jak dlouho to tamní generálové nebudou umět, když pomineme fakt, že nikdo neví opravdu, co vlastně umí a co ne?

A proč vůbec chtějí tu nesmyslnou věc odpálit, když by jim i špetka zdravého rozumu měla napovědět, že by to byla asi jedna z posledních věcí, co na světě udělali? Hrozná představa je, že už ani ta špetka zdravého rozumu už tam není ... Ono se pořád spekuluje, jak a co tam v KLDR neumí, jak je ta jejich armáda zastaralá a bez šancí. Jenže se jaksi zapomíná uvažovat nad tím, že je tam přes milión lidí naprogramovaných na jediné - nepřemýšlet a zabíjet. A k tomu nemusí mít nukleární výzbroj.  I ty jejich rakety nemusí nést zrovna jadernou hlavici. Stačí, když dokážou nést smrt na vzdálenost tisíce, dvou tisíc i více kilometrů. Smrt jako smrt, nezáleží na jejím balení. Koho to zasáhne, bude mu jedno, jestli ho zabila konvenční nebo jaderná nálož.

Jenže ono je otázkou času, kdy jim tam někdo nějak i tu jadernou hlavici propašuje nebo pomůže udělat takovou, že ji i ty jejich údajně zastaralé rakety dopraví hezky daleko. A co sousední státy, budou trpně přihlížet? Je to hodně velké pokušení, mít armádu vyzbrojenou po zuby zbraněmi, které se zatím jen tak vyvezou na cvičení a zase zavezou zpátky. Stačí jeden magor, co ten knoflík stiskne doopravdy ... a nastane řetězová reakce událostí.

Ale pisálkové se jen plácají po zádech, jací jsou pašáci, když pořád píšou, že nic nehrozí a pokud ano, tak jak s "těmi zlými" zatočíme. Uvažuje někdo vůbec o tom, co by se stalo, kdyby se jen trocha těch štěpných materiálů dostala do vzdušných proudění v atmosféře? Obávám se, že Černobyl i Fukujama jsou proti tomu jen neškodné pšouky. Co se vlastně stane, když dojde k sestřelení rakety nesoucí jadernou hlavici?

Co s tím, můžeme my s tím něco dělat? Můžeme se tak leda modlit, povzdechne si leckdo. Modlit ... ale vlastně, proč ne? Přišel mi internetem dopis, který zřejmě koluje mezi lidmi - ani tam nebyl autor, ani odesílatel. Já tyhle věci obvykle zhnuseně hned hodím do koše, ale toto není žádný hoax ani nějaký zcestný blábol, ale nabídka, jak se se současnou situací vyrovnat na úrovni jednotlivců, jako jsem já nebo vy. Stačí se každý den v osm večer prostě pomodlit nebo meditovat za mír ... možná se to nezdá být moc, ale pořád lepší než nic, ne? Ten text je následující:


Prosím, rádi bychom požádali o zapojeni se každého, kdo má zájem přispět ke zklidnění situace v Severní Koreji. Situace je velmi vážná. Jaderné hlavice jsou namířené na Japonské ostrovy, Jižní Koreu a USA. Taktéž USA je v pohotovosti. Každovečerními meditacemi bychom mohli vyhrocenou situaci zastavit. Pokud dojde k útokům, další následující události jsou nepředvídatelné a může následovat řetězová reakce dalších útoků. Petr prosí meditovat každý den, dokud zde nenapíšeme, že situace se zmírnila; ve 20 hodin posílat světlo a lásku na území Severní Koreje, aby prostupovalo každým člověkem na tomto území, probouzelo svědomí a soucit každého člověka na tomto území. Především ale na lidi, kteří mají moc rozhodovat o rozpoutání tohoto konfliktu. Na lidi s vysokými vojenskými hodnostmi a na ty, co mohou odstartovat válečný konflikt. Jsou ovládáni spodními světy a je třeba působit na jejich střed hrudi a probudit v nich svědomí a soucit. Zaplavme světlem celou Severní Koreu.

I já posílám dále tuto žádost. Kdo nemeditujete, tak proste pomocí modlitby o mír na této planetě Zemi, o lásku a Boží světlo do srdcí všech kdo mají moc rozhodovat o boji nebo drží v rukou zbraně.

Přeji Vám laskavost do vašich srdcí.


Když si tak představíme, že velké množství lidí spojí své myšlenky, motivované touhou po jedné určité věci - aby byl zachován mír na Zemi - tak to bude docela velké množství pozitivní energie, co společně vyšleme, nemyslíte? A ta nutně oslabí či - kéž by se to stalo - eliminuje to zlo, co se teď šíří.

Lidé obvykle znejistí - ve 20 hodin, ale podle jakého času? Ono je to jedno. Prostě v osm večer místního času. Dobrá myšlenka se k cíli dostane.

Ono leckoho ta zmínka o modlitbách a meditacích hned naježí, že to je zase nějaké náboženství a kdesi cosi ... a že církev je tmářská ... a tak dále a tak dále. Tyto názory mne upřímně rmoutí. Tohle nemá s církví přece vůbec nic společného. Je to jen vyjádření myšlenky ve formě, která je schopná někam dorazit a něco vykonat. A nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že k podobným akcím již v minulosti docházelo a že nebyly tak zcela bez výsledku.

Je tu ale ještě jeden problém. Nemoc se dá vyléčit nejen tím, že se odstraní následek, ale musí se najít a odstranit i její příčina. Dával jsem, myslím, do Zpráviček text převzatý ze stránek Free Pub. Zde je ještě jednou.


V textu Válka je kšeft (ke stažení v angličtině zde) autor popisuje to, co je v názvu – jak, kdo a kolik na válce vydělává, popisuje to, jak funguje vojensko-průmyslový komplex. Samozřejmě to nejsou vojáci, bojující a umírající v zákopech. Na válce vydělávají lidé, kteří nikdy válku nezažili, kteří v zákopech nebojují, kteří v boji neumírají. Bohatí průmyslníci, stavitelé lodí, výrobci zbraní a munice, ale i např. výrobci obuvi a uniforem, stejně tak bankéři. Obrovské náklady války nesou na bedrech obrovská množství lidí a zisk z války má jen tak málo lidí.

Text je rozdělen na čtyři části:

1) Válka je kšeft

2) Kdo hrabe zisk?

3) Kdo splácí dluh?

4) Jak zničit tenhle kšeft!

5) K čertu s válkou!


Tak je to ... to je ta správná příčina. Kšeft ... na zbrojení se dá neskutečně zbohatnout. A čím víc konfliktů, tím více zbraní bude zapotřebí. To všichni vědí. A také není tajemstvím, že při válečných konfliktech se znesvářené strany vzájemně zabíjejí zbraněmi a technologiemi, které jim dodaly tytéž koncerny. A zde je ten nádor, šířící kolem sebe zmar a zhoubu. Vědět jak ho zlikvidovat ...

Snad by se dalo začít od informací. Je vidět, jak v KLDR se dá pomocí vymývání mozků a vnášení určitých informací vytvořit zfanatizovaný dav, jemuž je zakázáno mít vlastní názor.. Takže - jistě to funguje i opačně. Ale jak a kde sehnat seriózní informace ...

Je tu totiž jedna velice zajímavá myšlenka, stará již více než sto let. Pronesl ji šéf novin New York Times John Swinton (žil v letech 1829 až 1901):

„V současné době neexistuje taková věc, jako je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatní jste placeni za stejnou věc – a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitl na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo. Prací žurnalistů je zabíjet pravdu; bezostyšně lhát; překrucovat pravdu; hanobit; plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast za svůj denní chléb. Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazalové bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme. Naše talenty, naše možnosti a celé naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti.“

Bohužel, zdá se, že se za ta léta nic nezměnilo. Dokud budou lidé věřit tomu, co jim bezostyšně podsouvají zmanipulovaná masmédia, pokleslá dnes na úroveň bulváru proloženého reklamou, budeme snadno ovladatelné stádo ovcí. K lepšímu se to může otočit teprve tehdy, až  začneme hledat ve všem pravdu.


Vlk Samotář

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?