Barevná typologie aneb povídání (nejen) pro holky

Barvy ročních období

Jakou mám zvolit barvu letních šatů? Jak to, že sousedka je taky blondýnka a v mém kostýmku vypadá divně? A proč v té zelené blůze vypadám tak unaveně? Na tohle všechno se dá odpovědět pomocí barevné typologie. Podstata spočívá v tom, že typy lidí se podle barvy a odstínu pleti, očí a vlasů dělí do čtyř skupin pojmenovaných podle ročních období. Rozeznáváme tedy typ jarní, letní, podzimní a zimní. Platí to samozřejmě nejen pro holky, ale i pro kluky všeho věku od 0 až do 200 let. Když člověk ví, jaký je barevný typ, neznamená to, že by nemohl nosit barvy, jaké se mu líbí. Ale když bude chtít udělat dojem, vypadat mladě, svůdně a prostě pohádkově, je načase po „svých“ barvách sáhnout. U žen se k tomu ještě přidružuje barva líčení a laku na nehty.

Základní popis typů

Typ jarní se vyznačuje pletí průsvitně bledou, broskvovou, narůžovělou. Pokud má pihy, tak zlatohnědé barvy. Oči světle modré, sytě modré nebo oříškové, rty teple růžové nebo jemně červené. Vlasy jsou zlatě blonďaté, hnědé s nádechem dožluta nebo plavé s teplými žlutými odlesky. Jarní typ je velmi něžný a potřebuje přirozený, jemný make-up v barvě slononé kosti nebo nažloutlé béžové. Oční stíny by měly být pastelové, zelené, žluté, růžové, či džínově modré, řasenka modrá či šedá. Rty si žádají lososovou nebo korálovou rtěnku. Vhodné barvy oblečení jsou opět teple pastelové.

Letní typ má pleť jakoby křehkou, s chladnými spodními tóny, nejčastěji porcelánově bledou, lehce olivovou nebo narůžovělou s prosvítajícími žilkami. Oči jsou šedé, modrozelené, tmavě modré, tmavě hnědé nebo oříškové. Rty bývají jemně růžové s namodralým tónem.Vlasy mají obvykle popelavou, popelavě hnědou nebo platinově blond barvu. Letní typ působí chladně a důstojně a jako takový si žádá velmi světlý odstín make-upu nebo pro tmavší typy béžové odstíny. Stíny sluší růžové, perleťově zelené či modrošedé i stříbřité. Řasenka je vhodná černá i šedá. Rty nejlépe zkrášlí perleťové růžové či fialkové odstíny, vhodná je i melounová s barevnými odlesky. Vhodné barvy oblečení jsou tlumené a míchané, např. starorůžová, šedá…

Podzimní typ je hřejivý a zemitý. Pleť má šampaňskou, zlatobéžovou či broskvovou a většinou se špatně opaluje. Oči nejčastěji tmavě hnědé, zelené či tyrkysové. Rty jsou sytě červené. Vlasy mají nejčastěji barvu medovou, načervenalou, červenozlatou, zlatohnědou a tmavohnědou se zlatým leskem. Vhodný make-up je zlatavý nebo terakotový, výborné je dodat pleti nádech opálení samoopalovacím krémem. Oči zdůrazní zemité teplé tóny – medové, zlaté, khaki, sytě modrá s červeným podtónem, tyrkysová. Řasenka vyhovuje černá i hnědá. Pro rty jsou vhodné zlatě meruňkové tóny, barvy švestkového dřeva a teplá červenohnědá. Vhodné barvy jsou přírodní.

Zimní typ působí studeně a má dvě varianty – Ledová královna a Španělka. Pleť je vždy chladná, s namodralým podtónem, sněhurkovsky bílá nebo chladně olivová. Oči bývají ledově modré, tyrkysové, šedé, tmavě hnědé a oříškové. Rty jsou červené s namodralým odstínem. Vlasy nejčastěji tmavě hnědé, hnědočerné a černé s modrým leskem. Ledová krása si žádá světlý, téměř bílý make-up, ohnivá Španělka prokoukne s béžovým make-upem. Stíny by měly být ledově modré, šedé, ale i ostatní zmrzlé barvy a neutrální béžová nic nezkazí. Řasenka jednoznačně černá. Rty vypadají pěkně s ostře červenou a většinou studených odstínů růžové a fialové, výrazných i stříbřitých. Barvy oblečení pro Ledové královny jsou opět zmrzlé – barvy zimní přírody, kdy je vše pokryto jinovatkou. Španělkám zase sluší výrazné až neónové barvy. A oba typy zbožňují kontrasty!

Jak to zjistím u sebe?

Barevný typ se zjišťuje za denního světla a nejlépe s vlasy staženými z čela nebo úplně zakrytými. Jde o to, že vlasy mohou být barvené či naopak vyšisované od sluníčka a od vody. Hlavní určující faktor je pleť a oči. Pleť samozřejmě umytá a nenalíčená.

Postavte se před zrcadlo a střídavě si přiložte k obličeji šátek, košili nebo papír dvou barev – teplé a studené. Krásným příkladem teplé barvy je zlatá meruňková, studenou zase reprezentuje neónově růžová. Pokud se vám rozzáří obličej, zjemní se vaše rysy a vůbec se zdůrazní všechno krásné, je to ten typ barvy, jaký hledáte. Pokud to „není ono“, obličej vypadá staře, nezdravě či povadle, potřebujete typ opačný.

Následuje rozlišení mezi jarním a podzimním nebo letním a zimním typem. Pokud jste typ teplý, opět volíte mezi dvěma variantami – jarní a podzimní. Opět zkuste přikládat dvojici barev, např. hráškově teple zelenou pro jaro a tmavě zemitě zelenou s nádechem mechu pro podzim.

V případě léta a zimy lze zvolit jako příklad růžovou – zapudrovanou starorůžovou s měkkým dojmem pro léto a neónovou růžovou pro zimu.

 

Co tedy na sebe?

Jak příklad uvádím následující barvy pro každý typ. Mějte prosím na paměti, že odstíny jsou jen orientační. Důležité je, abyste nemíchali teplé a studené barvy dohromady, to opravdu nevypadá dobře. A pokud se vám „vaše“ barvy zdají příliš tmavé nebo světlé, zkuste světlejší nebo tmavší odstín. U studených barev se světlejší odstíny vytváření přidáním bílé barvy, u teplých barev přidáním žluté.

Jarní typ

stíny
rtěnka
oblečení

 

Letní typ

stíny
rtěnka
oblečení

 

Podzimní typ

stíny
rtěnka
oblečení

 

Zimní typ

stíny
rtěnka
oblečení

 

Kontrastní barvy

Ještě jedna věc, která vynikne hlavně při líčení očí a také u vrchního dílu oblečení a platí pro všechny barevné typy. Dodržujte pravidlo, že když chcete zdůraznit oči, zvolte stíny kontrastní barvy k barvě očí a pro zdůraznění vlasů zvolte halenku nebo triko kontrastní barvy k barvě vlasů. Co to vlastně ty kontrastní barvy jsou? Asi každý ví, že existuje něco jako barevné spektrum – rozložení barev od fialovou až po červenou, které vznikne například ohybem světla na dešťových kapkách či skleněném hranolu.

Když tohle spektrum ve tvaru proužku ohneme do kruhu, ocitnou se naproti sobě barvy, které jsou navzájem kontrastní. A toho lze právě skvěle využít pro zdůraznění. Pokud tedy chce blondýna zkrášlit své nebesky modré oči a zdůraznit poprsí, rozhodně by si neměla navléct žlutou košili a na oči dát modré stíny. Naopak – modré oči krásně podle kontrastních barev zvýrazní okrová a hnědá a plavé vlasy nejlépe vyniknou na blankytné halence. Hnědé oči vypadají krásně se stíny barvy oblohy i fialek, zelené oči rozjasní jemná růžová.


Falka

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?