Tma - studená, mokrá, hnusná ...

Je čtvrtek 15. října 2009. Záznam barometru ukazuje, že celou noc klesal tlak ... teploměr se líně vyšplhal kousíček nad nulu a výš se mu nechce ... venku kvílí vichr a v komíně houká meluzína. A protože je půl šesté, je venku tma ... studená a hnusná - a jak po chvíli zjišťuji, tak i velice mokrá. Psa by nevyhnal ... jenže náš Benýsek chce ven sám. Vůbec mu nevadí, že venku fičí ledový vichr a padají sněhové vločky mezi kapkami deště.... už se těší, jak očenichá a označkuje svůj rajón .... nějak to jeho nadšení nechápu, ale co by člověk pro kamaráda neudělal.

Teploměr v autě vyvezeném z garáže ukazuje devět - ale po chvíli jízdy na Prahu zbaběle klesá a nakonec se zastavuje na 0.0 ... nula od nuly pojde, alibista jeden .... A nebo mi chce něco naznačit - že už to jako nemůže poslouchat, co se to v tom světě kolem děje (mám puštěné rádio a běží zprávy o šesté). A nemajíce písmen, jak to u teploměrů bývá, naznačuje alespoň 0.0 .... to je jako OO .... a tedy WC .... no jasně, že je to všechno v hajz*** ...

Musím mu dát za pravdu .... směs zpravodajských jobovek a úlisných reklam dokáže nasr... - pardon, naštvat - i otrlejší jedince. Takhle po ránu zvláště.

A ten svět kolem .... nebo ne, svět za to nemůže, ale mohou za to ti, co si usurpují právo ho přetvářek k obrazu svému. Stále ještě jsem na R10 mezi Brandýsem a Prahou ... a teď už ráno i večer jezdím za tmy. Pokaždé vzpomenu na toho *diot*, co nechal vyřezat vzrostlé keře z dělicího pásu uprostřed. Když tam byly, auta se neoslňovala a vítr z plání před Počernicemi byl tímto přirozeným větrolamem krocen. Teď to tam s vámi cloumá jak o život a až napadne sníh, vítr ho bez zábran požene do vozovky, o kterou se v zimě většinou nikdo nestará ... kdo tudy brzy ráno jezdí, ví o čem píšu.

Hledám něco zajímavého do Zpráviček na tyto stránky. Nemohu se bohužel vyhnout tomu, abych nenahlédl na stránky zpravodajských serverů. Čím dál tím více mám pocit, že před touto bohulibou činností budu vždy muset pozřít Imodium, Reasec, Endiaron a několik tablet Rennie, abych to neodnesl vážnou zdravotní újmou trávicího traktu. Najít v té záplavě reklam a výkřiků do tmy hemžících se pravopisnými chybami skutečně hodnotnou informaci, to je práce pro vraha. A tak mě napadá taková věc.

Kdyby se udělal model .... taková třeba počítačová simulace světa - třeba jen toho, co je vymezen horstvy České kotliny. .... Výchozím stavem by bl stav - no řekněme právě toho 15. října 2009. Pak by se vzaly všechny ty zprávy za celý den. A začaly by se filtrovat.

Vezměme si nejprve žabomyší spory politiků, zákonodárců a poslanců a všech těch tvorů, co se stále jen o něco hádají - prý ve jménu blaha lidí - ale ve skutečnosti jsou jim ti lidé (a oni lidem) zcela lhostejní, neb JIM jde přece POUZE o koryta naplněná kvalitní pící. Tak tohle by se vzalo, nasypalo do jednoho kotle a podrobilo varu působením lidskosti a rozumu. Předpokládám, že by - stejně jako při chemických separačních procesech - nakonec vzniklo několik vrstev. Dole by se usadila pořádná vrstva hnoje. Nahoře by odtěkaly fantasmagorie těch, co jen mají hlavu v oblacích a skutečný svět je jim neznámý (ty by se mohly jímat a použít k vytápění skleníků). No a uprostřed by zůstala nevelká sice - ale přece jen by zůstala (zákony statistiky platí i zde) - vrstva či vrstvička myšlenek prospěšných, použitelných a všeobecně akceptovatelných. Takže by stačilo ten hnůj dole vypustit či odsát hovnocucem a zůstalo by nám pár láhví moudra.

Co tam máme dále? Aha ... celebrity a jiné osoby přezdívající se zkratkou VIP ... A jejich trapné a malicherné aféry. Ta se zhroutila, ten (ženatý) má poměr s jinou (vdanou), tamtoho vyhodili z domova a tamtu zase okrádá nevěrný milenec. Jedna zpěvačka anorekticky zhubla a jiná herečka ztloustla do podoby vepře - bulvár má pro každého něco, jen si vybrat. A když zrovna  není na někoho co hodit, tak určitě fetuje nebo alespoň chlastá. Pitomosti, co by nikoho nemusely ale vůbec zajímat. Jenže bůhvíproč - dobře zabalené a palcovými titulky nadepsané - zajímají. No chápeš to, Šebestová? Co kdybychom ořezali informace o těch aférách (nejspíš stejně konstruovaných pro zvýšení nákladu bulvárních plátků), nechali ty lidi, aby byli třeba při těle nebo naopak - prostě aby se sami cítili tak, jak je jim nejlépe ... a eliminovali ty kolotoče peněz točící se kolem toho odporného slova showbusiness ... co by zůstalo? Asi hezkých pár balíků radosti - poctivého kumštu, co lidi dokáže pobavit, smutné rozveselit a všem dát víc optimismu a chuti do života.

No a do třetice - ale víc ne, to už by bylo nudné, že. Mysleme na státní rozpočet, toho molocha, co nás zaživa vysává z podoby. No ... sice z peněz, ale pro mnohé jsou peníze synonymem jejich duše. Při bližším pohledu se kolem nás peníze doslova vyhazují z oken. Co existuje projektů, do kterých se vrazily milióny peněz, i když bylo od začátku jasné, že jsou na nic, budou na obtíž a jako černá díra budou pohlcovat další a další prostředky. Třeba ten slavný tunel Blanka, co má naprosto absurdně přivádět do vnitřní Prahy desetitisíce dalších vozidel .... nemá cenu pokračovat. Takových projektů jsou desítky a stovky. Asi nás všechny napadá, že tu nejde vlastně o cíle těch projektů, ale o to, aby se po dobu jejich fungování tučně přiživilo co nejvíce různých finančníků, developerů a dalších divných existencí. No ale co s tím, v našem modelu? Ty rozdělané věci nejspíš dokončit - nebo se je snažit transformovat tak, aby sloužily něčemu užitečnému. A existence, co na takových projektech (a potažmo nás všech) parazitují - prostě poslat z jejich virtuálního světa peněz do reality. Získaly by se spousty prostředků, hnací síly pro celou společnost, co zatím unikala PánuBohu do oken.

Tak ... a teď bychom mohli na stávající model světa a společnosti aplikovat ty získané věcičky ... dodat mu moudrost a radost a trošku postrčit těmi získanými prostředky. A jaký by asi byl svět a zpravodajství o něm, až by se to všechno řádně promíchalo a začalo působit .... co myslíte?

Ale bohužel je to v této chvíli jen fantazie. Otevřeme oči .... a v duši zbývá jen ta tma ... studená, hnusná a mokrá. Bude to tak napořád?


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?