Smutná realita ...

 ... aneb -- povzdech důchodce: jaký je rozdíl mezi "totalitou" a vládou horních deseti tisíc?

Následující úvahu jsem převzal z první stránky vánočního dvojčísla WM magazínu (71-72) - vyšlo to také v Britských listech .... Je to názor jednoho člověka, ale v mnoha ohledech se sním bezpochyby zcela či částečně ztotožňují názory ostatních prostých lidiček, kteří obývají Českou kotlinu ...


Dovolím si vyslovit svůj názor na dnešní dění v tomto státě. Asi vyzní trochu pesimisticky, ale ono k optimizmu není moc důvodů. Jsem důchodce a nehodím se do dnešní doby. Nechápu spoustu věcí. Ne nerozumím, ale nechápu.

Noviny jsem přestal kupovat již před několika lety a začínám uvažovat o tom, že jednoho dne odvezu televizní přijímač do sběrného dvora. Jinak bych jej nejraději vyhodil z okna, většinou po nějakém duchaplném prohlášení Topolánka či Klause. Nebo jiného oduševnělého politika; namátkou uvedu Julínka, Čunka či Bursíka. Se vstupem zelených do vlády jsem naivně očekával, že se alespoň pokusí změnit pohled vládnoucí garnitury na skutečné problémy státu, lidí a vlastně lidstva vůbec. Mimo toho se velice rychle zařadili mezi "odpovědné politiky" a spolu s ODS se podílejí na soustavné devastaci země.

Jestliže paní Kuchtová prohlásí, že mají lidé topit dřevem, tak buď nebí o čem mluví nebo se z lidí snaží udělat blbce. Stejně tak, jestliže Bursík podporuje kšeftmany ve výstavbě větrných elektráren a vykládá, že nemáme stavět jaderné elektrárny, ale paroplynové.

Je toho spousta, čím se snaží současná vláda oblbovat lidi. Nemáme peníze na zdravotnictví, dopravu, školství, důchody a vlastně na nic, co potřebují obyčejní lidé; zato se najdou vždy peníze na posílání žoldáků v režii USA do Afghánistánu a jinam. Nechápu to. A hlavně nechápu, že někdo může baštit všechny ty předvolební rétorikya znovu volit všechny ty zkorumpované politiky, kteří toho o životě normálního občana tohoto státu vědí ještě méně než věděl okresní tajemník KSČ.

Jestliže někdo vykládá o demokracii, rád bych se ho zeptal, jaký je rozdíl mezi "totalitou"  a vládou elity horních deseti tisíc, které je zcela ukradené, co si myslí plebs a bezohledně si prosazuje své osobní zájmy a halí je do řečiček o demokracii a všemocné ruce volného trhu, zodpovědnosti jednotlivce sám o sebe a podobně. Jak může průměrně soudný člověk na tohle všechno vůbec naletět, neřku-li tomu snad i věřit?

Odpovědná vláda by nikdy, opakuji nikdy neprosazovala stavbu jakékoliv vojenské základny, radaru, neposílala by žoldáky do zemí, jejichž obyvatelé ani neví, kde vlastně náš stát leží, jenom proto, že jejich názor na demokracii je jiný než názor našeho velkého bratra. Odpovědná vláda by se zaměřila na přípravu země pro nastávající změny podnebí, na blížící se pokles dostupnosti ropy, na potravní soběstačnost, na udržení životního prostředí, ve kterém budou žít naše děti.

To ale nespasí žádná ekologická daň ani výroba "biopaliv" z obilí., výstavba větrných elektráren s garantovanou výkupní cenou. Ono se to garantuje, když to vlastně zaplatí každý z nás, aniž by se někdo zeptal, zda s tím občan souhlasí.

Co se týká školství, jediným cílem dnešní výchovy mládeže je vychovat poslušného konzumního jedince, který nebude o ničem přemýšlet, bude podle propagačních letáků poslušně nakupovat v supermarketech a nebude otravovat vládnoucí vrstvu nějakými referendy či požadavky na zlepšení čehokoliv. V USA se to již téměř podařilo, tak proč by to nešlo u nás?

V demokracii, náboženství i komunismu je spousta skvělých myšlenek. Zkazí to vždy jen lidé. Ne ti, kteří se dostanou k moci, ale ti, kteří jim to dovolí. Proto jsem si dovolil napsat svůj názor. Aby se lid zabavil, předhodí se mu občas nějaký pseudoproblém, který stejně vyšumí do ztracena a jede se dál. Močálem temným podél bílých skal. 

Dokáže se někdo postavit proti tomu, co s národem provádí tahle vláda arogantních zbohatlíků, která se dostala k moci?

Josef Procházka


 No takhle se tedy věci mají ... Je to smutné a o to smutnější, že v tuto chvíli je pár dní před Vánoci (tyto řádky píšu 19. prosince roku 2007) a člověk místo aby se zabýval rozjímáním o mystických tajemstvích Kristova zrození a sebeobětování lidstvu, tak aby filozofoval nad těmi, kdo rozhodně nepatří do kategorie "lidí dobré vůle" ...  Opravdu to ale chce udělat jednu věc -- odvrátit oči od lákavě rozzářených světel Chrámů Konzumu, obrátit se ke svému vnitřnímu světlu ... a zamyslet se nad světem, jaký je doopravdy a jaké je v něm postavení každého z nás. Není smyslem lidského bytí stát se členem anonymního stáda, manipulovaného cukrem a bičem tam, kam je mu diktováno. Každý tvor ve Vesmíru je unikátní bytost, která má právo na svou vlastní existenci a chování podle svých vlastních úvah -- pokud tím ale neškodí ostatním.  

A pro ty, kdo se cpou mezi těch "horních deset tisíc", celebrity, VIP a podobné sorty tvorů mám obvyklou radu ... Postavte se pod noční oblohu a zakloňte hlavu ... vidíte ten obrovský nekonečný Vesmír? Co je proti němu pocit nadřazenosti jednoho lidského mravenečka na planetě Zemi ... Tak nepatrná záležitost, že není zapotřebí se jí vůbec zabývat.


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?