Reality Show - realita v pokřiveném zrcadle

Onehdy jsem navštívil Křečovice - rodiště hudebního skladatele Josefa Suka, které asi většina z vás bude znát z filmu Vesničko má středisková. Ve zdi tamního kostela je zazděn kámen s reliéfem na vystupující straně, kterému se přezdívá křečovický menhir. Udělal jsem si opět několik "čerstvých" záběrů a pak se šel podívat do kostela, který je zde kupodivu návštěvníkům pohostinně otevřen. Mezi různými letáčku mě zaujal jeden, jehož obsah vám zde chci reprodukovat. Stránky Mostu do Říše snů nejsou zaměřeny přímo křesťanským směrem; to ale vůbec nemůže vadit tomu, aby lidé od sebe vzájemně přebírali myšlenky, které mají stejný cíl - dobro a duchovní růst.
JL


Nevíte si rady s realitou svého života? Je příliš obyčejná a nudná? Co takhle prožít něco vzrušujícího, překvapivého, peprného? Něco, při čem se vám bude tajit dech očekáváním, nebo alespoň zvedne adrenalin? Opustit své trable a zůstat přitom v teple svého televizního křesla se sáčkem promaštěných, nicméně skvěle kořeněných čipsů? Je tu řešení: zkuste reality show! To nám v Čechách ještě chybělo.

Předpokládám, že všichni vědí, o co jde, ale přece jen stručný nástin show typu Big Brother, Vyvolení: komerční televizní kanál vyhlásí konkurz, vybere se skupina jedinců, ta je pak umístěna do luxusního objektu, kde žije na společné velké „hromádce“ několik týdnů. Plní drobné úkoly, které pro ni tvůrci show promyšleně připravují. Několik desítek kamer dvacet čtyři hodin denně slídí po každém pohybu a slovu, a to naprosto všude. Pravidelně se diváci mohou podívat na sestřih nejzajímavějších záběrů nebo sledovat pořad on-line. Svými hlasy postupně vylučují účastníky, kteří se jim nelíbí. Kdo zůstane poslední, je vítěz a získá astronomickou sumu peněz.

Očekávání výjimečného

 Show má ohromnou diváckou sledovanost. Co je tak zajímavého na tom, jak někdo snídá, čistí si zuby, povídá u vína, nebo si pinká míčem? Je to tím, že v každém z nás je kus šmíráka? V skrytu duše doufáme, že při čištění zubů zapůsobí ponorková nemoc a my uvidíme nějaký pěkný konflikt. Porvou se ti dva? Budou si nadávat jen tak obyčejně nebo nasadí těžší kalibr? Padnou dneska zábrany po druhé lahvi šampaňského? Oblíbenost spočívá v očekávání něčeho výjimečného. Chceme vidět a zažít něco zvláštního, něco, co nás zaskočí, překvapí, ohromí. Na rozdíl od těch nejakčnějších, nejerotičtějších nebo nejkrvavějších filmů je tohle „realita“. Budeme sice pohoršeně kroutit hlavou nad pokleslostí soutěže, tvůrců i účastníků, ale nedá nám, abychom se aspoň občas nepodívali, kam až to všechno dospělo. Tohle tvůrci pořadu dobře vědí, a tak brnkají na divákovu skrytou strunu.

Soudit a odsuzovat

Dalším faktorem je, že divák může realitu ovlivňovat. Neplynou pro něj z toho žádné závazky ani zodpovědnost. Nemusí se namáhat ani nosit svou vlastní kůži na trh. Má možnost soudit a odsuzovat, vyřknout ortel nad těmi, kteří se mu nelíbí. Stačí k tomu SMS a palec. Tento druh zábavy není tak docela nový. Provozovali ho třeba staří Římané ve svých arénách, kdy při reálných soubojích šlo soutěžícím o život. I tady mohl jediným pohybem palce dav rozhodnout o osudu jedince. I kontext, ve kterém se tento druh zábavy rozvinul, je podobný. Stejně jako v době vrcholné antiky, máme i my dnes dostatek, ba dokonce blahobyt. Už nám nestačí kečupová krev nebo hraný sex. Chceme realitu! Kdo ví, co bude, nebo k čemu se vrátíme, až se nasytíme televizního šmírování!

Falešná reality show

 O co doopravdy jde? O peníze, o moc, o manipulaci, o naplnění skrytých tužeb? Ve skutečnosti jde o falešnou „reality – show“, která se hraje po celém světě od pradávna. Jde o záměnu reality za náhražku. Jakkoli nás reklamy ubezpečují, že uvidíme realitu, je jasné, že televizní reality show navzdory svému názvu realitu neukazují. Vše, co se odehrává před zraky diváků, je realitě na hony vzdáleno. Rozhovory, které soutěžící spolu vedou, radosti, které prožívají, problémy, které řeší. Není to realita, ale náhražka, a my to víme. Zaměňování reality za náhražku je problém starý jako lidstvo samo. Člověk si tak chtěl zajistit blahobyt, zdraví, plodnost, kariéru či jednoduchý život. I dnes je pro nás vytouženou modlou pohodlný bezstarostný život. Jaký bůh, taková realita.

Božská reality show

Pravá realita zve a nutí člověka, aby se zamýšlel nad otázkami po původu a smyslu života. Hledání toho, který je Stvořitelem celého vesmíru, všeho živého i neživého, tebe i mne. Očekáváme-li něco vzrušujícího, neočekávaného, něco, co nám vyrazí dech, nebudeme zklamáni. Můžeme najít nesmírné bohatství a na konci cesty věčný život. To je Božská reality show!

"Bůh na lidi pohlíží z nebe, chce vidět, má-li kdo rozum, dotazuje-li se po Boží vůli."
Žalm 53;3

Přepnout na jiný kanál

Jenže člověk Boha Stvořitele nehledá. Místo toho vyhledává stále nové a další náhražky, aby došel rozptýlení nebo uspokojení. Nikdy však nebude nasycen. Naše realita je v určitém smyslu směšná ve svém pachtění a zároveň tragická v konečnosti lidského bytí. Ale Boží reality show tragicky nekončí. Dobrou zprávou pro člověka je, že se Bůh rozhodl lidskou realitu vykoupit. Udělal to zvláštním způsobem, tak jak to vyžadovala zvláštní lidská situace. Osobně do ní vstoupil narozením Spasitele Ježíše Krista. Osud člověka tak není nezvratný, nemusí končit tragicky. Nikdo, koho realita vlastního života pokládá na lopatky, si nemusí zoufat. Nemusí se utíkat k chabým náhražkám. Může svěřit svůj život milujícímu Bohu Stvořiteli. Musí však vylézt z falešného pohodlí svého televizního křesla, odložit čipsy a přepnout na jiný kanál. Bůh mu v tom přetěžkém úkolu pomůže.

Končím tedy tak, jak jsem začal: nevíte si rady se svou realitou? Je tu řešení. Svěřte realitu svého života Bohu a poté se dobře dívejte na jeho show, na jeho dramaturgii spásy. Jste v přímém přenosu.

Mgr. Jan Hábl


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?