(Převzato z WM magazínu č.113)
Ropy je dost. Ale! Plně naložené tankery křižují oceány a přistanou pouze tehdy, když je cena ropy výhodná.
Globální
ekonomiku a životní úroveň miliónů prostých lidí ohrožuje náhlé zvýšení cen ropy
a jiných komodit.
Ceny pohonných hmot a plynu stoupají výš a výš. A ceny potravin následují. Následky jsou katastrofální! Životní náklady se prudce zvyšují, zatímco příjmy zůstávají na stejné úrovni. Situace je hrozivá, zejména pro pracující lidi.
Příčinou dramatického nárůstu cen ropy a potravin má být neklid na Blízkém Východě a mnoha afrických zemích. Tak to čteme takřka denně v novinách a podobná zdůvodnění slyšíme od politiků. Skutečný stav věcí, jak se zdá, je přitom záměrně ignorován.
Proč to tak je? Je olej, nebo ropa vzácnější, což vede ke zvyšování cen? Rostou náklady na výrobu potravin stejně, jako ceny ropy?
I když je pravdou, že přírodní anomálie a sucho mohou v této nekontrolované inflaci cen hrát nějakou roli, je zřejmé, že zde není v pořádku ještě něco jiného. Většina médií dosud nedokázala odhalit skrytou pravdu a většina politických vůdců nad touto „časovanou bombou“ jen pokrčí rameny.
Americký prezident Obama nedávno prohlásil, že nemůže nic udělat, aby nějakým způsobem ovlivnil ceny ropy a potravin.
Kritikové říkají, že vláda a média odmítají uznat a pochopit, co se nyní děje na globálním trhu: Jde o nekontrolované spekulace!
Ne každý je ochoten přijmout tento fakt. Ve skutečnosti je to však hlavní téma intenzivních diskusí v současné ekonomice. Tržní ekonomové zastávají tradiční argument, že ceny ropy diktuje nabídka a poptávka. Nejvýznamnější ekonomové s tím bez komentáře souhlasí. U nich se není čemu divit.
Jiní,
jako třeba analytik ropného průmyslu Michael Klare argumentuje zvýšenou
poptávkou po ropě. „Vezměte si například nedávné zvýšení cen ropy, které bylo
podle mého názoru mírné. Brzy bude následovat doslova ´ropné zemětřesení´ (oilquake).
Ropa z mezinárodních trhů nezmizí, ale v příštích desetiletích nikdy nedosáhne
potřebného objemu k uspokojení plánované poptávky ve světě. To znamená, že dříve
nebo později bude nedostatek a stane se dominantní komoditou na globálním trhu.“
Takové výroky obvykle slýcháme z odborných kruhů nebo od politiků. Jejich ortodoxní názory však neodpovídají skutečnému stavu věcí na trhu s ropou. Svět se totiž doslova topí v nadbytečné ropě.
Zástupci zemí třetího světa nevidí problém s ropou tak akademicky. Guvernér indické banky prohlásil: „Příčinou kolísání cen jsou spekulativní pohyby na trhu s komoditními ropnými deriváty.“
Tuto skutečnost ohrožující globální stabilitu všechna média svorně ignorují. Ceny potravin jsou otázkou života a smrti většiny lidí na tomto světě. Mnohé rodiny vynakládají až 80% svých příjmů na základní potraviny, aby přežily. Sebemenší nárůst cen pro ně bude mít zničující dopady. 60% rodin nevlastní auto a ceny pohonných hmot se jich netýkají. Kdyby si ho jednou pořídili, tak či tak by je stejně nemohli využívat…
Většina spekulací s ropou je důsledkem finanční krize. Až příště pojedete natankovat, zjistíte, že ceny jsou stále vysoké, ve srovnání s uplynulými roky dokonce ještě mnohem vyšší. Cestou si povšimnete mnoha domů, které změnily majitele nebo je zabavily banky. Určitě si řeknete, že je to prostě smůla, ale vysoké ceny zemního plynu a zabavené domy spolu ve skutečnosti úzce souvisí.
Většina lidí donedávna neměla ani ponětí o hrozící hospodářské krizi. Investiční bankéři nabízející hypotéky se tou dobou už začali poohlížet po další lukrativní investici. Sice stále ještě nabízeli výhodné hypotéky, ale už dávno předtím vsadili na ropné obchody.
Informace v rámci ropného průmyslu se o tomto obratu veřejně nezmiňovaly, snad aby nedošlo k veřejnému boji mezi dodavateli a distributory. Neklid u „posledních“ hypotéčních zákazníků také nebyl právě žádoucí. Ale někteří odborníci, zastupující více, než 8000 maloobchodních a velkoobchodních dodavatelů (v USA), už veřejně upozorňovali na budoucí problém.
Jejich argumenty? Přibližně 60 až 70 procent ropných kontraktů na terminovaných trzích je nyní v držení spekulativních subjektů. Ne těch, kdo potřebuje ropné produkty, tedy ne leteckými ani společnostmi zpracujícími ropu. Drží je společnosti těžící ze svých spekulativních pozic.
Na spekulanty poprvé upozornil populární prominentní finanční analytik Phil Davis. Provozuje webové stránky a tištěný bulletin sledující zásoby a obchodní možnosti.
Když jsem se s Philem setkal, byl dost rozrušený. Říkal, že jde o podvod století, o němž nikdo nechce mluvit. Spekulanti s ropnými deriváty disponují celou legií vlivných právníků vyžadujících nekritickou poslušnost. V opačném případě hrozí, že vás budou žalovat.
Phil Davis, který dlouhodobě pečlivě studuje problém ropa / potraviny, dospěl k závěru:
„Je
to podvod, přátelé, je to jen obrovský podvod, který ničí americkou, stejně jako
globální ekonomiku. Ale nikdo si nestěžuje, protože je to ´pouhých“ 1,50
´ukradených´ dolarů navíc za galon na každého obyvatele průmyslového světa.“
Je to jen 0,01%, o kterou okradou 39,99% lidí vlastnících automobily. Dalších 60% si auto stejně nemůže dovolit (vysoké ceny potravin a pohonných hmot). Ale vezměte si to z druhé strany. Pokud se vám někdo vloupá do auta a ukradne stereo za 6 tisíc, půjdete na policii, ale když vám někdo naúčtuje 300 korun navíc, pokaždé, když třeba 50 krát za rok naplníte nádrž, musíte držet hubu a platit. Skvělý systém, no ne?
Phil začal podrobně studovat složitosti společnosti NYMEX, která zpracovává burzovní obchody s ropou. Skvělé u NYMEX je, že obchodníkům platí za odběry jednoduše až příští zúčtovací cenou, i když už vlastně nikdo nenakupuje.
Takto se podle smluv vyvinul obrovský nadbytek 677 milionů barelů ropy na čtyři měsíce dopředu. První tři měsíce jsou prodány počty barelů na “objednávku”, a je-li cena doslova dumpingová, pak se vyšplhá na tržní velmi rychle.
Uvědomte si, že celé Spojené státy využívají “jen” 18 milionů barelů ropy denně, takže 677 milionů barelů je porce ropy na 37 dnů. Ale stát také využívá 9 milionů barelů vlastní ropy a importuje „jen“ 9 milionů denně, z toho 5 milionů barelů z Kanady a Mexika.
Další ropa se dováží z OPEC v množství 3 milionů barelů denně z tzv. nespolehlivých zdrojů, kde má Amerika 225 denní dodávky na základě smluv o dodání za aktuální cenu, nebo levněji. Navíc má strategickou rezervu 727 milionů barelů plus 370 milionů barelů v obchodních skladech, což je dalších 365,60 dnů ropy už skladem, mimo 225 denních dodávek na základě zmíněných smluv.
Tyto smlouvy a skutečné dodávky jsou znamením spekulace a manipulace s trhem. Ropné společnosti získávají vládní povolení pro nové studny, které pak stejně neotevřou ani pro průzkum, natož pro praktické využití. Je to jen hra, jak zmanipulovat dodávky a držet cenu ropy co nejvyšší. A tento spekulativní trh už nikdo neumí regulovat.
Podle Phila Davise je to obrovská složitá hra jak manipulovat trh, už jen tím, že obrovské tankery plné ropy vyčkávají na moři a smí přistát jen tehdy, když je cena ropy výhodná!
Ptejme se, kdo kupuje ropu na základě před měsíci podepsaných 287 494 smluv, kdy jeden kontrakt představuje 1000 barelů? Dodávka ropy v květnu nemůže být doručena za původní smluvní cenu. Musí zákonitě být „tržně“ vyšší. Například pozastavení dodávky ropy, která se mohla prodat už v pátek, v cisternách na moři až do pondělka, znamenalo pro spekulanty výdělek 2,49 dolaru za barel navíc.
Spekulanti investující do ropy ve skutečnosti nic neprodávají. Všechno, co museli udělat, bylo koupit papír a doufat, že prodají za víc, než zaplatili. Říkají, že tak dělají „své štěstí“ na volném trhu.
Payam Sharifi z University of Missouri v Kansas City konstatuje, že i když umělý růst cen ropy ohrožuje světovou ekonomiku, o tomto nebezpečí se zcela záměrně mlčí.
„Je to problém, který by měl být veřejně rozebírán ve všech médiích. Lidem se doposud předkládá prostý fakt, že ceny potravin a ropy jednoduše a logicky stoupají, a je nutné se s tím nějak vyrovnat. Je to blbost. Opakují jen otřepané fráze!“
Vlk Samotář (JL) - Převzato z WM magazínu č.113
zpět na Úvahy a zamyšlení