Malá poznámka ke dni

Když se tak člověk dívá na titulky zpráv - dobře je to vidět třeba na serveru Právě dnes - tak vidí, jak by některé problémy rázem zmizely, kdyby naši mocipáni byli odborníci na pravém místě a nezajímala je jen ta trapná honička za prestiží politických stran potažmo za tučná koryta, děj se co děj - a po nás potopa. Některé titulky se dají opravdu často krásně párovat ... Vezměme si třeba rámec s titulky zpráv z iHNed:

Stát odpírá léčbu těžce nemocným. Nejsou peníze na speciální injekce

A proti tomu zase:

EKONOM: Sčítání lidu mohlo být levnější o 1,5 miliardy, spočítali studenti z VŠE.

Já nevím jak vy, ale já v tom prostě vidím, že se zbytečně prošustrovaly peníze, kvůli kterým teď lidé, stejní lidé jako vy a já, teď zbytečně trpí a třeba i umírají.

Samozřejmě nechci tvrdit, že právě kvůli sčítání lidu chybí peníze právě na určitou léčbu. Ale stačí se tam nějakou chvíli dívat a dá se krásně vysledovat, kolik peněz bylo vyhozeno pánu Bohu do oken a kolik jich teď kde chybí. Já to nedělám, ale kdyby se ty položky daly do obvyklých sloupečků "dal" a "má dáti" - nedivil bych se, kdyby se výsledek pohyboval blízko nuly.

Proč se takhle ale hazarduje s prostředky, vyrvanými mnohdy násilně z našich kapes - a proč není nikdy nikdo za jejich marnotratné vyhazování potrestán? No, možná občas nějaká ta rybka třetí kategorie na oko putuje za mříže, ale miliardy tečou dál jinam, než by měly.

Nechápu jednu věc. Pořád se volí, každou chvíli jsou nějaké volby. Ale koho to volíme? Politické strany a jejich politiky. A už je tu ta věčná bitva o koryta. Vůbec nejde o to, aby fungovala doprava, školství, zdravotnictví, aby byla spolehlivá armáda a policie ... Jde o to, aby někde někdo mohl hřímat ve jménu své strany, jak oni jsou lepší než strany jiné ... atd ...

Zkusme si představit, kdyby najednou zanikly politické strany a místo politiků nám vládli odborníci.Co by se jen ušetřilo peněz nutných na nákladné udržování těch všech mašinérií při životě, co by se ušetřilo za volební kampaně a všechny ty šaškárny kolem. Všude by se příslušné "resorty" zabývaly jen tou svou problematikou a jejich pozornost by netříštily úvahy, zda jim ten či oný výhodný kšeft nevyfoukne protistrana. Nikdo by nepokřikoval, že až vyhraje volby, zruší všechno, co udělala vláda předchozí ... z kteréhožto obludného ping-pongu není východiska.

Já naprosto chápu, že je to utopie. Ale když to porovnáte s osvědčeným scénářem posledních let, kdy lidé naletí medovým slibům politiků, jdou k volbám, a pak zbytek volebního období nadávají sami sobě, co to udělali za pitomost. Nechceme přece pořád jen sliby - chceme výsledky.

Co je také divné, jak stát podkopává sám sebe. Vždycky byly jeho oporou určité prostředky, které v nouzi zafungovaly k jeho ochraně. U nás se plánovitě likviduje policie a armáda - kdo se postará o naši bezpečnost v případě potřeby? A nemusí to být jen válka nebo něco takového, organizované skupiny lidí přece jsou potřeba i v případě živelných pohrom a jiných katastrof. Likvidují se železnice a komunikační systémy se předávají do soukromých rukou. Železnice ale vždy byla páteří dopravy, když bylo potřeba někam přesunout třeba vojsko nebo odvézt lidi do bezpečí. Silniční chaos v tomto případě asi nevyhoví. Probíhající komercializací se likviduje školství, ze kterého mají vzejít právě ti odborníci - že by se jich stát bál? V oblasti průmyslu a zemědělství jsme bývali soběstační a ještě bylo na vývoz. I to se zlikvidovalo a už teď jsme se dobrovolně učinili závislými na dovozu předražených potravin. A tak by se dalo pokračovat ...

Jsme prý demokratický stát, ve kterém žije demokratická společnost. Demokracie je v překladu "vláda lidu". Proč se tedy demokraticky nerozhodnout, že tento model prostě už nechceme. Já netvrdím, že tomu nějak rozumím, nejsem ekonom ani politolog, vystudoval jsem chemii. Snad právě proto se na to všechno dívám tím selským rozumem - a při pohledu na titulky zpráv mě napadají myšlenky, jaké jsem se tu snažil zachytit.

Je mi jasné, že z příštích voleb nevzejde skupina čestných a neúplatných  odborníků, pod jejichž rukama bude český stát vzkvétat. Tak rychle to nepůjde. Ale pokud se má něco změnit, musí se s tím někdy začít. Tak proč ne tady a teď???


Vlk Samotář (JL)

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?