Poroučíme větru, dešti ...

Tak nás to učili zpívat v dobách mého mládí a my, s pionýrskými šátky na krku, jsme jim tehdy tak bezmezně věřili ... Vždyť kolem Země již létal Gagarin - a ten viděl Zemi z výšky dosud nevídané a žádný Pámbíček tam nebyl - tak nějak nám to říkali. 

Poznámka terminologické - žertovná: Kdysi jsem četl jeden z prvních tisků Němé barikády od pana Drdy. Tehdy mne tam zaujalo jméno ruského vojáka - psalo se Hryhorij. Zřejmě mluvnická pravidla té doby tak velela; ruština nemá písmeno "H" a co je u nich "G" , to je u nás vlastně "H". Takže chudák Grygorij se stal Hryhorijem. Pokud si podle tohoto schématu napíšeme jméno onoho kosmonauta, dostaneme jméno Haharin; a to by se dalo dokonce snad i přeložit jako "Chechtákov". Takže kdoví, jak to s tím jeho letem tehdy bylo a co mu tam PánBůh povídal o počasí ... 

Teď je Vesmír skoro za humny, začíná se tam létat na výlety, orbitální stanice krouží ... Ale s tím počasím cosi a¨zřejmě pěkně hapruje. Sedím tedy v neděli u počítače a mám vztek, že je venku hnusně. Už kolikátý víkend za sebou. Ve středu bude zase určitě na koupání, ale k pátku se obloha zachmuří a budeme mít po ptákách ... Tak to ostatně naznačují ty dolní dva odkazy trochu níže ...


V Lidovkách z pátku 21. května 2004 se píše:

Za špatné počasí o víkendech může špinavý vzduch

PRAHA 21. května 2004 | 07:27 Zataženo a déšť bude o víkendu v Česku. Je to už pošesté za sebou. Objevily se vědecké teorie, které deštivé víkendy přičítají znečištěnému ovzduší. Většina českých klimatologů jim ale nevěří.

Českou republiku čeká další, v pořadí už šestý víkend s deštivým a oblačným počasím. Někteří němečtí vědci proto dokonce přišli s teorií, že neustálé opakování "zamračených" víkendů už nemůže být náhoda, ale že jede o důsledek činnosti člověka. V rámci pracovního týdne se údajně nahromadí v ovzduší exhalace z továren a automobilů, které pak o volných dnech přispívají ke zhoršení počasí.

Čeští meteorologové a klimatologové jsou však při zdůvodnění víkendových klimatických změn mnohem opatrnější. Podle nich jde s největší pravděpodobností o náhodu, případně o krátkodobý klimatický cyklus vyvolaný přírodními zákony.

"Lidé si prostě pamatují jen dny se škaredým počasím a na ty hezké mají tendenci rychle zapomínat," řekla LN klimatoložka Miloslava Starostová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. "Rozhodně se nedá v případě Česka prokázat, že by na deštivé a chladné víkendy měly právě nyní vliv lokální zdroje exhalací," uvedla Starostová.

Některé zahraniční studie se skutečně podle ní zabývají možností, že nahromaděné nečistoty v ovzduší mohou vést k opakujícím se změnám počasí. Vždy ale jde o možné lokální změny klimatu v mnohamilionových aglomeracích velikosti Moskvy nebo New Yorku.  

Nešťastní hoteliéři

Podobný názor mají i další odborníci. Kdyby totiž podle nich teorie německých vědců skutečně platila, opakující se cyklus chladných a deštivých víkendů by byl například v dobách socialismu mnohem zřetelnější. "Oproti situaci z doby před dvaceti lety se totiž kvalita vzduchu v Česku celkově výrazně zlepšila," řekl LN Jaroslav Šantroch z úseku ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. I když podle něj vzrostla intenzita automobilové dopravy, zásadním způsobem naopak poklesla koncentrace oxidu siřičitého.

Meteorologové říkají, že opakování deštivých víkendů je více dílem přírody než člověka. "Počasí má tendenci vykazovat určité pravidelné cykly. A skutečně se v určitých obdobích stává, že se mění po čtyřech nebo pěti dnech," řekl LN pražský klimatolog Michal Žák.

Ať už ale může za pravidelné změny počasí ve dnech volna člověk či příroda, nešťastní jsou z tohoto jevu především hoteliéři a poskytovatelé turistických služeb v celé střední Evropě. Zatímco například včera dosáhla teplota v Rakousku takřka 25 stupňů Celsia, v sobotu se má až o 15 stupňů ochladit. "Bude to skutečně teplotní šok. Na horách ve výšce nad 1000 metrů dokonce očekáváme sníh," řekl Bernhard Niedermoser z Meteorologického institutu v Salcburku. V Česku by měla teplota o víkendu poklesnout na 12 až 16 stupňů a ochlazení budou provázet dešťové přeháňky a bouřky.


A jak je to s těmi meteorology v Rusku? To není legrace, přečtěte si článek Ruský ministr vyhrožuje meteorologům:

Prosadí-li ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu svou, budou ruští meteorologové, kteří se v předpovědi počasí zmýlí, trestáni vysokými pokutami. "Recidivisté" by mohli dokonce skončit za mřížemi.

Ministr pronesl v Irkutsku, který má povodňovou pohotovost, plamenný projev. Hřímal v něm, že si přeje, aby "rosničky", jejichž předpovědi se nesplní, tvrdě zaplatily, protože záchranné služby byly zbytečně uvedeny do stavu pohotovosti.

"Ohlásí-li blížící se katastrofu, vysíláme do akce záchranáře a vybavení, a to nás stojí spoustu peněz. A meteorologové za to nenesou žádnou odpovědnost," stěžoval si rozmrzele.
Podle agentury Interfax Šojgu slíbil "vyždímat z meteorologů odškodné, pokud se ukáže, že jejich předpověď byla chybná".


Tak se psalo těsně před víkendem. Teď je ale neděle (23.5. 2004) ráno ... no, spíše dopoledne. Na teploměru za oknem je ... ne - JSOU celé plus tři stupně (!!!) Celsiovy stupnice. A to jsem v Polabí, v nadmořské výšce kolem 220 m. Na jihu Čech prý sněžilo a na dnešní noc jsou hlášeny mrazíky. Sazenice salvií v mém skleníku jsou beznadějně přerostlé, ale ven je dát nemohu - sebemenší náznak mrazu by je okamžitě spálil. Stejně tak je to s okurkami.

Tohle opravdu není normální. Meteorologové jsou snad opatrní, ale selskému rozumu to vrtá v hlavě. Proč právě ty víkendy jsou takové? Představte si pokračování Čapkova Krakatitu. Sedí snad někde v horské kotlině skryté před pohledy všetečných satelitních kamer ďábelský D`Hémon, který každý pátek tiskne na ovládacím stole klíč spínající přívod energie k jednomu z dosud lidstvem nepoznaných vynálezů Nikoly Tesly? Pohne se pak parabola emitoru zkázonosných vln a začne chrlit neviditelnou energii nad Evropu? Mraky se začínají shlukovat, teplota klesá, prší, pak leje ... lidé musí sedět doma, z nudy se dívat na televizory a nechat si tak plánovitě vymývat mozky - a to přece jde. Venku se půda přesycuje vodou, někde mrzne, někde ne, rostlinky, bylinky a stromy mají ze všeho zmatek a přestávají růst, aby nám mohly poskytnout potravu a zvířatům krmení. 

Možná by z toho mohl být námět na SciFi román nebo patnáctidílný seriál pro TV Nova. Nejspíš to tak není a předchozí odstavec lze brát jako nepovedený vtip. Snad ... Teoreticky to jistě všechno možné je. 

P.S. - Je právě 12:25 a za okny se objevilo několik sněhových vloček. Je 23. května 2004.


JL

Zpět k Mostu ?