PF `07 plus pět dní
aneb ... Neukázněná úvaha na konec prvního pracovního týdne roku 07

Tak končí první pracovní týden roku 07 ... opravňuje těch pár dnů k malému bilancování? Možná, že již ano.

Co se děje zajímavého?

Až moc toho je. A tak hned s plnou vervou do toho ...

Situace v zemi podle prezidenta Klause připomíná "studenou občanskou válku".

Když to říká sám prezident ... ale kam to povede dál a kdo se to pokusí ukočírovat, když ne on sám???

První zpravodajské relace v Novém roce ... a hned takovéhle jobovky-podpásovky ... Mirek Topolánek první výplatu za letošní rok, může se těšit na základní plat ve výši 164 900 korun. Oproti loňsku si měsíčně polepší o více než deset tisíc korun. Od ledna jsou na tom lépe všichni politici – základní platy poslanců, senátorů, ministrů i prezidenta vzrostly o téměř sedm procent.

"Proč by to nebylo adekvátní, když všude jinde rostou platy o pět procent? Lidi si musí zvyknout, že to tak je. Samozřejmě, uklízečce se to bude zdát hodně, ale průměrný manažer malé firmy o pětadvaceti lidech bere třikrát nebo čtyřikrát tolik co my politici," hájí růst platů senátor ODS Jaroslav Kubera.
Slova pronášená s nadutostí politikům vlastní. Plat je odměna za vykonanou práci ... Lidé si vůbec nemusí na nic zvykat ... a pochybuji, že chtějí. Platí na tyhle kratochvíle z vlastní kapsy - a ať nikdo neříká, že ne.

Medová slova optimismu kanou nad situací v dopravě. Odpovědní Činitelé si potřásají pravicemi, jak nám hezky udělali nový silniční zákon ... protože ... nejvýraznější je snížení počtu lidí, kteří na silnicích přišli o život. "Očekávám, že díky novému silničnímu zákonu bude počet lidí, kteří zemřou na silnicích, nadále klesat," řekl policejní president Vladislav Husák začátkem ledna 2006. Meziročně zemřelo na silnicích o 176 lidí méně.
Ale .... za rok 2006 vyjížděli policisté k 187 408 nehodám, při nich zemřelo 951 lidí a 27 935 jich bylo zraněno.
Je 951 mrtvých nějaké potěšující číslo? Lze životy poměřovat statistikou? A hlavně - letos ještě nezačala ta pravá zima !

Začal fungovat mýtný systém ... Státní kasa se plní ... no ... zatím se plní kasa společnosti Kapsch ... Jenže - ubylo snad těch kamionů? Začne zavedením mýtného létat přepravované zboží vzduchem? Jen přibylo lidí otrávených ze zdražení autobusů, protože naši moudří zákonodárci je jaksi zapomněli vyjmout ze zpoplatňovaných vozidel ... A v masmédiích se již objevují úvahy, jak mýtnice objíždět spolu s mapkami, jak se mýtnému co nejlépe vyhnout. Jenže - zavedením mýtného se vyřeší co? Kamióny budou jezdit dál a zvýšené náklady odnese jako obvykle až ten malej spotřebitelíček na konci řetězu, kterýmu se to pěééékně namastí na účet ...

A navíc ... začíná se tu rýsovat globální šmírovací systém, o jakém se nám ani nesnilo ... Velký Bratr radostně tleská ručičkama ...

Krásnou reklamu máme ve světě širokém vůkol ... Okolo našich dálničních známek je bordel, píše německý list ...
Šťavnatým slovem bordel včera označil německý deník Sächsische Zeitung problémy s prodejem českých dálničních známek. Nálepky totiž podle drážďanského listu není možné koupit hned na hranici, a řidiči jsou tak vystaveni vysokým pokutám.

A co se děje venku kolem nás?

Venku je to taky zajímavé. Pár postřehů z pozdně večerní procházky se psem ...pár hodin po Úplňku...

Hned na rohu ulice strašný řev - rvali se tam kocouři, jako by bylo to největší jaro ... a pranic jim nevadilo, že jejich dovádění přihlíží s vykulenejma očima jeden retrívr a moje maličkost ...

V okolí snad začaly hárat všechny feny ... chůze ulicemi se mění v let po nízké orbitě, neboť Benýsek kvačí, čenichá, zkoumá a opět prudce akceleruje na cca 25 km/h ... Podrážky mých bot se ochlazují  jen když psisko na rohu nebo u nějakého sloupu zdvihá nožičku ... ještě že je tam těch sloupů veřejného osvětlení tolik.

V neobvykle krátké době dorážíme ke kilometr vzdálenému rybníku. Tam oba strneme v němém úžasu ... ne snad nad opodál ve tmě pod břízami stojícím Favoritem, který se lehce pohupuje v rytmu jakési mystické činnosti uvnitř - to je tu normální - ale nad tím, jak se ze tmy na vzdáleném druhém břehu se ozývají zvuky, jako když v létě má koncert spojený komorní orchestr  žab z Čech, Moravy a Slezska... Ale na žáby je přece jen zima - takže se tam zřejmě namlouvají kachny a jiné vodní potvůrky v neobvyklém množství ... A to je začátek ledna ... Voda v rybníku voní skoro létem ... místo toho, aby se tu ozýval cinkot bruslí.

Cestou zpět si všímám kočiček - tentokrát těch jívových - vystrkují také kožíšky, jako kdybychom měli již Velikonoce a nebylo teprve pár desítek hodin po Vánocích ...

A šup s tím na váhy ...

Když to napsané podtrhnu a sečtu ...je na tom světě vůbec něco pozitivního? Ale jo ... už to, že jsem tohle napsal a vy to čtete ... znamená to, že jme v jakés takés pohodě na světě i v roce 2007 ... Kocouři řvou, kachny kvákají ... hurá, jsou tu s námi, máme společný svět k životu ...  pes mě vleče vzduchem za fenami ... paráda, má radost ze života ...

Jen ti politikové, kdyby nám to nekazili ... Ta nehorázná drzost se zvýšením platů ... No řekněte - kdybyste v práci po celou řadu měsíců nesplnili zadaný úkol a vymlouvali se na kdesi cosi tentononc ... tak vás Šéf vyrazí, že vám bude chodba úzká ... No a tady máme už pěkně dlouho chaos bezvládí a ještě jim přidávají ... z našich společných peněz. Za co? Prestiž politiků je v žebříčku ohodnocení různých povolání na předposledním místě ... pak jsou již jen uklízečky. Jak k tomu ale ty chudinky přijdou? Uklízejí bordel po nás všech - a naši politikové dělají bordel megabordel a nemají ani tu slušnost po sobě zamést vlastní špínu ... S tím by se mělo v tom roce 07 něco udělat ...

 

 

 

Takovou hezkou zemi máme ...
(31.12. 2006, pohled z hory Klíč u Nového Boru)

Nakonec jedna perlička ze sdělovacích prostředků

Já vím, že je to trochu morbidní - ale na stránkách iDNES je článek s titulkem Soud potrestal vypíchnuté oko německého turisty. Tak to je to u nás už hodně divné, když stát trestá vypíchnuté oko ... místo toho, aby se stral o to, co je s jeho vládou ... :-))) Jak se dá vlastně takové vypíchnuté oko potrestat? A za co - že se nechalo vypíchnout?


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?