Oběti odpočinku

Prázdninový pobyt na Šumavě se chýlil ke konci. Poslední den  jsme si s přáteli dali oddychový výlet; sjeli jsme na kole z Gerlovy Huti krásnou cestou vedoucí po úbočí vrchů kolem silnice do Železné Rudy a ztracenou výšku pak nabrali velmi pohodlně sedačkovou lanovkou. Ještě před tím jsme si prohlédli městečko, které se bohužel za poslední léta změnilo v obludné tržiště plné trpaslíků a jiných uměleckých skvostů, ze kterého zůstal jedinou "starou" jistotou snad jen typický kostelík. V jeho chladivé předsíni mě zaujal plakátek s podtitulem Dva tipy, jak si odpočinout. O jeho obsah bych se s vámi rád podělil.


Mnoho lidí je obětí nezdravého životního stylu. Pracují méně a přesto se stále cítí vyčerpáni. Samé apatické, protáhlé obličeje. S nechutí se vydávají do nového dne. Všude spousta nevlídných tváří - v dílnách i kancelářích, u stroje nebo za psacím stolem, v kuchyni či u pokladny.

Mnozí dnes totiž sahají po všemožných prostředcích , aby se uměle nabudili. Jsou ale spíše vyčerpáni než uvolněni. Například televize je sama o sobě dobrá, ale změní se v katastrofu pro ty, kteří nad ní neumějí panovat a sebe ovládat. Dále existují například oběti dlouhých klábosení a vysedávání, kde se tolik mluví, a přece není co říci. Mám pro tebe proto jeden tip: Jdi včas spát, abys byl ráno laskavý.

A druhý tip? Pokud jsem byl kdy unaven anebo se mě snažil ovládnout pesimismus, utekl jsem do do své bylinkářské zahrádky a dřel jsem, až ze mě tekl pot. Všechno pak bylo zase snazší. Napadlo mě při tom i rčení:
Užíváš-li rukou, ulehčí to hlavě.

Podle knih Setkání s Philem Bosmansem a Prožít rok s láskou, které vydalo Karmelitánské nakladatelství.


S tou televizí ... když pominu vymývání mozků paskvilem nazvaným reklama, kde divák s vytřeštěnýma očima sleduje záplavu podivných obrazců a vnímá slova, kterým většinou ani nerozumí (a chyba není v ozvučení televizního přístroje ...), pak při čtení následujících řádků má člověk "netelevizní" pocit děsu a bezmoci:

Pro pokračování nizozemské verze pořadu Big Brother již bylo vybráno jedenáct ze dvanácti uchazečů, kteří se nechají sledovat všudypřítomnými kamerami a odposlouchávat mnoha mikrofony. Zbývá sehnat poslední kandidátku, která se postará o dokonalý rozruch, měla by být totiž těhotná.  ...
Ideální by prý bylo, kdyby byla v šestém nebo sedmém měsíci těhotenství. Hlavně by měla souhlasit s porodem v přímém přenosu.

Z ankety viditelné na konci článku uveřejněného pod článkem na serveru Novinky.cz je naštěstí vidět, že to s námi není tak špatné - zhruba 90 procent respondentů považuje účast těhotné ženy a následný porod v přímém přenosu za neetický (2. srpna večer hlasovalo již 4 610 čtenářů).

Valí se na nás další obludnosti, kterými bude chtít blbobedna soupeřit o přízeň diváků. Jakési reality show (neumí cééésky!!!) prý nakoupila i naše státoprávní ČT. Za TOHLE máme platit zvýšené poplatky??? Brrrrrr! Lidičky, nechoďte spát, blíží se vaše dávka emocí !!! A co bude ráno?


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?