Prostě to nechceme slyšet ...

V poslední době se setkávám čím dál tím častěji s jevem, který by se snad dal nazvat "bumerangový efekt".  Prozradím pointu hned na začátku; scénář je jednoduchý.

Ono je těch negativ v naší společnosti teď tolik, že je těžké vybrat něco jako příklad. Ale i tak - vy očekáváte souzvuk názorů - a místo toho se vám dostane nevrlé a nevraživé repliky:
" ... a co proti tomu TY děláš?"
Taková reakce člověka opravdu potěší a povzbudí ... A na takovou otázku/neotázku se zatraceně špatně odpovídá. Pokud je vůbec odpověď očekávána.

Dobře, já třeba pak - vlastně v defenzivě - namítnu, že už nějaký ten rok dělám tyhle stránky a snažím se tak nějak předávat informace, které třeba by se běžně nenašly. Jenže na to jsou opět další reakce (tak ty nedáš pokoj?):
"Kde na TO bereš čas, to já bych si nemohl(a) dovolit ... a TOHLE číst, na to já opravdu čas nemám. Asi máš málo co na práci."

A je to. Místo, abychom se společně zamysleli nad nějakým problémem - stanete se vyvrhelem.

A tak pokus o myšlenkové propojení lidí, kteří v podstatě mají stejný problém, stejné obavy z budoucnosti a stejné názory na současnost ,selhává v okamžiku, kdy se zrodil.

A pokud ještě vůbec stojíte za pár slov, může se vám dostat  "vysvětlení":
 "Já toho slyším tolik v televizi, rozhlase, v práci ... a ještě TY s tím začínej. Už tak je toho negativního všude kolem dost."

Ale to přece nám všem vlastně leží na srdci - toho negativního se snažit zbavit.

Hmmm ... co s tím, tak kde se takový přístup bere?

Snad přebytek balastních informací, snad vymývání mozků všudypřítomnou reklamou a splašky bulvárního charakteru ... Pomocí masmédií a audiovizuálních technologií se vytváří paralelní virtuální svět, plný svůdných celebrit, usměvavých boháčů a situací, ze kterých kape adrenalin, kam človíček vstupuje s lechtivým pocitem bezpečného dobrodružství, neboť JEMU se přece nemůže nic stát. Je to všechno přece jen "jako". A když je mu pak v tom světě reálném připomenuto, že to ve skutečném životě není zdaleka tak růžové, propadá panice a zaměřuje svou nevoli logicky na toho, kdo mu ten svět představ ohrožuje - posla "špatných" zpráv ...

A jak se sluší a patří, mělo by i zde zaznít - "Již staří Římané....(natírali lokomotivy suříkem)". Ale vážně - i v tomhle to měli ti "staří Římané" dobře vymyšlené. Dejte masám najíst, zabavte je a oni dají pokoj, říkali mocní tehdejšího světa. No a dnes ... proč měnit osvědčená schémata ... Byly vystavěny velechrámy zasvěcené novému božstvu - Konzumu. Tam každý najde tolik jídla a pití, že člověk mnohdy ani netuší, co je co. A zábavy je přece tolik ... barevné bulvární časopisy plné obrázků, psané jazykem slabikáře pro prvňáčky (s informační hodnotou nulovou) na cestu do práce ... televizory s táááákovouhle úhlopříčkou plné pestrých seriálů (s nulovou hodnotou vůbec čehokoliv) ... Mysl je zahlcena, žaludek nasycen ... tak co ještě tady sejčkuješ, ty posle špatných zpráv?


Vlk Samotář (JL)

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?