Nálada předvánoční roku 2012

Desátého prosince 2012 mi padly do oka tři takové zprávy ... Nejsou hezké, nejsou povzbudivé, ale bohužel jsou dosti výstižné, aby charakterizovaly současnou situaci jaká je všude kolem nás. Nevkládám je sem proto, abych s nimi polemizoval nebo abych je naopak přiživil prostě by mohlo být dobré, aby se zachovaly jako důkaz toho, jakou náladu předvánoční nám tu připravili naši "pánové a vládci" v prosinci 2012.

Pánové .... nám .... Ovšem hned tu je varovně pozdvihnutý ukazovák Herma Trismegista ...

... to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole ...

Tedy my jsme odrazem našich "vládců" a oni zase naším ... aneb - většina lidí si většinu lidí plně zaslouží. Že to není příliš povzbudivé?

A nebo naopak; je to popis stavu a zároveň návod k řešení?

My jsme jako oni a oni jsou jako my - to je, symbolicky vyjádřeno, vlastně kruh ... a i když budeme běhat kolem dokola jak zběsilí, východisko nenajdeme. A co když takový kruh - dvojdimenzionální objekt - nahradíme objektem třídimenzionálním?

Prostě kruh začneme protahovat ve směru času a uděláme z něj spirálu. Její projekcí do roviny bude stále původní kruh - pokud se nic nezmění. Ale protože "cesta" daná spirálou je prakticky nekonečná, lze na ní bod po bodu leccos změnit.

Řešení naší zdánlivě neřešitelné situace by mohlo být v dobré vůli si začít na obou stranách drobně (ale pořád) vzájemně si vycházet vstříc? Matematik by tomu třeba řekl, že to je metoda postupných aproximací. Ale ne každá soustava konverguje k řešení ... A tak snad bude to zlomové datum v letošním prosinci bodem konvergence? To záleží už jen na nás ... všech.

Ten článek zveřejňuji o tři dny později. Když ale vidím titulky zpráv na stránce Právě dnes se zprávami z domova - a že jich tam jsou desítky - tuhnou mi rysy ... nebude to jednoduché, zlomit tenhle trend, kde vývojová spirála spíše připomíná nezvládnutelnou smrtelnou vývrtku pilota - začátečníka.

Ale i tak, ještě jednou prosím - neberte ty tři následující zprávičky jako bernou minci, jsou tu opravdu jen zakonzervované jako ve vitríně - až jednou, třeba se nad nimi budeme divit, jaký byl svět.

Vlk Samotář


Jen malá poznámka k nadpisu následujícího článku ... já nevím jak vy - myslíte, že je úplně vhodný? Nemohu se zbavit dojmu, že zamýšlený účinek tak trochu otupuje, ne? Pokud je někdo dacan a gauner, měl bych si ten dojem udělat z toho textu já - když mi to někdo napíše hned na začátku (a to pomíjím vhodnost těch dvou slov), asi se naježím, že mi podsouvá nějaký nebo něčí názor, což samozřejmě nechci. Co ale považuji za vyloženě nevhodné, je formulace "brněnský dacan ...". Myslím, že obyvatelé Brna a Moraváci obecně jsou na takové věci citliví a vztáhnou to na sebe jako osobní urážku. A ani se jim nedivím.  Tím ale hned na začátku se značně zužuje okruh těch, k nimž měl ten článek promluvit. A nepřímo dává za pravdu tomu všehoschopnému ... atd ... že internet - nic moc. Nebo je to záměr?  No, obrázek si udělejte sami.

Je ale fakt, že svoboda vyjádřit slovem své vlastní myšlenky - či jim dát psanou formu - je již bohužel jednou z mála svobod, co opravdu máme - ty ostatní jsou čím dál tím víc jen iluzí a pozlátkem. A je určitě na místě všem snahám tuto svobodu zpochybnit říci rozhodné NE.

Lidé se bouří: Blažek je všehoschopný ODSesácký brněnský dacan a gauner!

Výrok ministra spravedlnosti Pavla Blažka /ODS/ o omezení svobody slova na internetu vyvolal bouřlivé reakce na sociálních sítích. Za mnohé z názorů by lidé dostali podle návrhu Blažka tučnou pokutu.

Pavel Blažek /ODS/ navrhuje, aby se urážlivé a pomlouvačné komentáře na internetu mnohem tvrději trestali. Měly by padat tučné pokuty a soudy by měly pracovat rychleji.

Lidé v reakci na tato slova ihned začali mluvit o cenzuře a ministra Blažka srovnávali s komunisty. Administrátor stránky „Stydím se za vládu ČR a chci její demisi" k tomu napsal: „Tak se podívejte na tu svini z ODS. Chce zakázat svobodně se vyjadřovat! Tohle je demokracie podle ODS! Ty blbečci studentíci demonstrují proti radní z KSČM v Jihočeském kraji, ale tohle jim nevadí! Přitom tohle je ohrožení demokracie a svobody! Tohle je totalita ODS!"

Bob Lučan zase považuje KSČM za mnohem méně problémovou. „Dnešní komunisti jsou proti ODS romantici. ODS to je ta největší zrůdnost, co tady kdy byla!" napsal. Podle Stanislava Vaculíka je Blažek „všehoschopný ODSesácký brněnský dacan a gauner!"

Na stránce Žít Brno se zase mluví o návratu samizdatu. „Oprašte psací stroje a průklepáky, bude z vás samizdat," komentuje návrh Blažka Zuzana Ouhrabková.

Zdroj: Eurozprávy


Výsek z následujícího článku je ovšem slovo do pranice. Praxe ožebračování lidí pomocí exekucí za "přečiny" nechávající se patřičnou dobu uzrát je minimálně neetická, i když bohužel zákony posvěcená. Spolu s organizovaným okrádáním seniorů při předváděcích akcích se tu stát staví do toho nejhoršího světla, když není schopen uplatnit svou funkci ochránce vlastních obyvatel. Člověk nemusí být velkým logikem, aby mu nešlo na rozum, proč malí běžní lidé jsou nekompromisně existenčně likvidováni, zatímco milionové a miliardové zlodějny procházejí beztrestně jako na běžícím pásu.

Systém exekucí je organizovaná zlodějina, míní advokát

Na adresu exekutorů volí advokát Roman Šteffel ostrá slova. Obhajoval totiž několik lidí, kterým kvůli jejich nekalým praktikám hrozilo, že pokuta za nezaplacený lístek vystřelí až na 30 tisíc korun. Server Lidovky.cz o jednom z případů nedávno informoval.

Jednání se týká exekutora Jozefa Višvadera odsouzeného za podvod a zpronevěru 80 milionů korun a Milana Makaria, jehož kancelář přebrala Višvaderovu agendu. Ukázalo se, že oba mají podezřele blízko k vymahačským firmám CFS Financial Services a 1. Nitrianská obchodná spoločnosť. Ty si mezi sebou přeprodávají pohledávky, jedna vymáhá náklady exekucí, druhá pokuty, čímž navyšují odměny advokátů a exekutorů.

O pokuty se navíc přetahuje pražský advokát Jan Válek zastupující CFS Financial Services s advokátkou Ludmilou Lejnarovou, kvůli čemuž mají lidé platit za jedinou pokutu dokonce třikrát. Šteffel v rozhovoru se serverem Lidovky.cz popsal další případ, podobných jsou prý ale stovky.

Zdroj: Lidovky


Zvěsti, jako ta následující, by snad ani neměly existovat. Ale s blížícími se prezidentskými volbami je každá žumpa dobrá. Snad jen - pokud chce někdo emigrovat, musí nutně použít letadlo z pražského letiště, lze se logicky otázat? Dnes lze republiku opustit po turistické stezce s batohem na zádech - a člověk nemusí ani použít vražednou zbraň.

Havel pil a kouřil, jeho strýc byl kolaborant. Zdena Mašínová natvrdo

Zdena Mašínová, sestra kontroverzních bratrů Mašínových, nejde pro ostré slovo o současné době daleko. V rozhovoru pro magazín Týden mimo jiné zmínila, že by po úspěchu komunistů v krajských volbách ráda emigrovala, ale neví jak, protože odmítá vkročit na Letiště Václava Havla.
„Na jedné diskusi o zákazu komunismu jsem se přihlásila. Stačilo, když jsem se představila,“ vzpomíná Zdena Mašínová a redaktorka magazínu Týden poznamenává, že jméno Mašín je zároveň názorem.

Po letošních krajských volbách prý chtěla emigrovat. Pak však zjistila, že ze země nemá jak odletět. Odmítá totiž vkročit na Letiště Václava Havla. Toho nikdy neuznávala, stejně jako celou Chartu 77. „Neměl na to, aby dělal politiku, aby zastával takovou funkci,“ říká o prvním českém prezidentovi. „Navíc si pěstoval kult osobnosti, a jeho strýc byl kolaborant,“ naráží na vztah Miloše Havla s nacistickými pohlaváry.

„A byl to také člověk se sklonem k nikotinu i alkoholu, takovým lidem já nedůvěřuji,“ říká rezolutně. Když založil Chartu 77, hlásila se k ní prý řada čestných lidí, ale později bylo disidentské hnutí infiltrováno StB a dokonce KGB. „To mělo později, v roce 1989, vliv na výběr lidí do vedení polistopadové politiky,“ říká s tím, že mezi pečlivě vybrané figurky patřil vedle Havla například i Václav Klaus.

Současní komunisté jsou podle ní morální hrozbou. „Neschopnost vyrovnat se s minulostí vedla k tomu, v čem žijeme. Komunisti jsou parlamentní stranou, přitom se od půlstoletí zločinů ani nedistancovali. Nikdy se prý nemělo objevit heslo „nejsme jako oni“. „Jak můžete vychovávat dítě, když vidí, že lotr není potrestán,“ ptá se Mašínová. Utkvěla jí prý slova bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka „my máme času dost“. Teď se prý ukazuje, že měl pravdu.

Zdroj: Parlamentní listy

Pokoj lidem dobré vůle ...


Vlk Samotář (JL)

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?