Úvaha motorově-adrenalinová

Tak mě zase nadzdvihly ze židle články na webu, ve kterých se píše o motorkářích a jejich smrtelných úrazech a o čtyřkolkářích a jejich devastaci přírody. A také, a to hlavně - o bezmocnosti policie. Cosi je shnilého na tomto světě, když se dějí věci nedobré a ti, kdo mají bdít nad tím, aby se tak nedělo, jsou bezmocní.

Nebudu citovat žádné konkrétní zdroje, jen prostě vezmu kompilát z informací, kterými jsem nasákl z webových zpravodajství, rozhlasu a v menší míře i televize, kolem které bohužel musím občas projít. Jen bych chtěl přece jen vzpomenout na jednu konkrétní příhodu, která se mi stala na jaře v údolí Vrchlice pod zříceninou hradu Sion. V lese, podél značené turistické cesty, se potloukala skupina grázlů na motorkách a čtyřkolkách. S nervy drásajícím řevem túrovali motory a doslova rozrývali svahy údolí ve snaze vyjet co nejvýše. Podle stop všude kolem to nebylo rozhodně poprvé. Takže kdyby si tam policie na ně hezky počkala ...

Motorkáři "pláčí", že je lidé nemají rádi a že jsou proti nim zaujatí. Ono je tu ale problém. Motorku (a samozřejmě i auto) je nutno ve veřejném  silničním provozu prostě chápat jako dopravní prostředek. Tečka a šmytec. Pokud chce někdo provozovat v pátečním provozu na motocyklu s motorem o výkonu závodního auta "adrenalinový sport", tak prostě nemá od té chvíle na silnici co dělat.

Vezměme si takovou pušku. Je to zbraň a také zároveň sportovní náčiní - sportovní střelba nakonec patří i mezi olympijské sporty. Ale napadne někoho prostě vzít kulovnici a jen tak "ze sportu" jít po ulici a třeba sestřelovat lidem klobouky z hlavy? Takových moc není; a pokud by se našli, bude jejich další pohled na svět celkem jistě cezen mřížemi nápravného zařízení či blázince.

No tak proč, proboha, se takto nepostupuje i na silnici? Dopravní prostředek řízený rukou hazardéra je příšerná zbraň. Stačí pár fyzikálních úvah o hmotnosti násobené rychlostí ... Pokud se chce zabít její řidič ... ale proč při tom má brát s sebou i nevinné lidi?

Jsou slyšet názory mladých zastánců "adrenalinu", že je lepší žít naplno pár let než živořit dlouho "všedním životem". Takovým hrdinům bych doporučil vzít třeba silnou jehlu a postupně si ji pomalu vrazit do bříšek všech prstů na ruce ... hezky jednoho po druhém. Asi by to pěkně bolelo, že ... A teď ať si představí tu bolest, co musí cítit člověk, který se hazardní jízdou rozbil natolik, že ještě žije, ale jen tak, na hranici ... A tu bolest bude cítit dlouhé měsíce a třeba i navždy. Během milisekund může být odsouzen k desetiletím života na invalidním vozíku ... a podobně.

A vůbec, co to je za příšernost, ty řeči o adrenalinu a adrenalinových sportech. Vědí ti, co to slovo skloňují, co to adrenalin vůbec je? Nelze zaměňovat slova sport a hazard. A v té pitomé módě je podporují sdělovací prostředky, kde se píše o těchto věcech, jako by to byla doména "pravých a na plno žijících lidí", zatímco ti ostatní jsou ... no asi chcípáci bez kouska odvahy a fantazie. Frajírek tím adrenalinem posedlý a dosud s kompletním tělem bez zlámaných kostí a utržených vnitřních orgánů, s přezíravým úsměvem odfrkne nad nějakými výtkami s tím, že je to přece jeho život ... No ... je a není. Snad by měl vzít v potaz své rodiče, své narození, které jeho mámu stálo tolik bolesti, pak léta piplání, aby z toho řvoucího zárodku člověka vyrostl zdravý a vzdělaný (?) člověk... vzít v potaz, že existují přátelé a kamarádi, kterým jeho smrt nebude lhostejná a že možná existuje i někdo, kdo ho miluje a bude se trápit třeba do smrti, nad jeho nesmyslným koncem. Vážení, jděte s tím vaším adrenalinem do ... no však víte kam .... .

A k té policii. Proboha, jak může být bezmocná? Copak nemá každé motorové vozidlo povinně státní poznávací značku? Copak se bodový systém a další represe netýkají VŠECH účastníků silničního provozu? Jak je možné, že se ksindlové na motorkách prohánějí městy a vesnicemi s jekotem splašených zubních vrtaček a NIKDO NEZASÁHNE? Jsou to snad "něčí synáčkové"??? Jak je možné, že čtyřkolky devastují třeba Český ráj - a místo toho, aby někdo rázně zakročil, tak všichni jen bučí to svoje, že jsou bezmocní? KDE je ta policie??? Proč nevezmou prostě ty svoje radary, co se dají přenášet jako pistole, proč nevezmou registrační kamery a přímo v terénu si neopatří důkazy? A hned body dolů ... a pokud by i po jejich vyčerpání takový "sportovec" řádil dál, tak zabavit vozidlo a šup před soud ...  Ono by to chvilku trvalo, ale pak by to síto muselo nutně zafungovat.

V Krkonoších teď zakázali sběr borůvek - a jak se proslýchá, padají přísné tresty a pokuty. Jo; proč to nejde také jinde. Proč jsou čtyřkolkáři prohánějící se po krajině (rezervace - nerezervace) cestou necestou nepostižitelní? Nemají snad ty SPZky ... nebo v čem je ten problém vlastně, chápete to někdo?

Často se běduje, že je špatná/neúčinná/zastaralá/ a jánevímjaká legislativa. Další kouzelné slůvko. Tak s tou legislativou, vážení zákonodárci, něco proboha udělejte !!!!! Dokažte, že si své tučné platy zasloužíte a udělejte už konečně jednou něco pozitivního ... co za vámi zůstane a lidi budou o tom mluvit s uznáním.

Ono je krásné, že jsou třeba v Praze na Jižní spojce úseky hlídané kamerami. Ano, zkontroluje se tak neporovnatelně víc aut než kdyby stáli někde hlídky s radarem. můžeme si poplácávat po ramenech ... jsme my to ale pašáci ... plníme plán na 158 000 %; Stachanovci jsou břídilové.

Jenže ... ono život není jen Jižní spojka. Jeden konkrétní příklad přece jen uvedu. Vloni koncem roku jsem s radostí napsal článek Alej prvňáčků. Je to o takové "pěší zóně" v polích za Brandýsem nad Labem; je dlouhá asi dva kilometry a má sloužit k procházkám rodin s dětmi a odpočinku vůbec. Vede tudy také cyklotrasa a oba konce jsou dostatečně přehrazeny a řádně označeny značkou "zákaz vjezdu". No a vidíte. Už si sem našly motorky a dokonce i auta podle stop cestu. Ta jabloň na úplně prvním snímku už tam nestojí - někomu prudce inteligentnímu se zachtělo ji porazit. A tak vůbec nic nebrání tomu, aby ta závora byla prostě objížděna malinkým obloučkem, rovnou přes pole. Proč si policie nevšímá takovýchto míst a nevyvodí z toho příslušné postihy? Kdyby tu chytli pár hrdinů, co se sem jezdí "realizovat" - ubyde o stejný počet hazardních jezdců na českých silnicích. A další věc nechápu - proč mají být městští policisté zbavování pravomocí vůči řidičům; mám na mysli měření rychlosti. Uvažoval ten, kdo tohle spískal, vůbec mozkem?

Jak krásná je statistika. Za měsic ten a ten se zabilo 250 lidí, což je o 14 méně než vloni. Jsme to ale pašáci! Ale PROČ se musí lidi na silnici vůbec zabíjet? Stačilo by přece odstranit ty rizikové elementy a šlo by to i bez statistiky. Kdo nepochopí, že auto a motorka jsou dopravní prostředky a ne sportovní náčiní, nemá na silnici navždy co dělat, opakuji znovu.

Jo a ještě jednu věc nechápu. Prý se po prázdninách má rozjet akce, kdy budou třeba kolem silnic rozmisťovány plakáty s obrázky následků dopravních nehod. Ptám se ale, PROČ AŽ PO PRÁZDNINÁCH? Copak to je nějaká logika ... Kdyby to alespoň trochu zabralo, je už dneska pozdě. Kdysi dávno jsem projel tehdejší SSSR od českých hranic až do Oděsy. Měli tam takovou zvláštnůstku... Na větších křižovatkách byl sloup s plošinou a na ní byl hezky na odiv vystaven rozflákanej auťák z nejbližší bouračky. Ale u nás by ho asi hned první noc rozkradli na součástky ...

Jo a jedna věc mě dost udivuje ... články, kde se autoři nad mladými adrenalinovými sebevrahy kriticky pozastavují, mívají velice negativní kritiky v případných diskusích. Převládají "argumenty", že autor asi nikdy nejezdil na motorce a podobně. Jak moudré ...


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?