Napadá vás totéž, co mě?

Přečtěme si výňatky ze dvou článků, které v podstatě nemají žádnou souvislost. Na první pohled. Ale když pak ta souvislost vyplyne na povrch, je to jako kdyby člověk dostal facku ...


Na stránkách Děti Země se píše:

Příprava plavebního kanálu u Přelouče je fiaskem

Krajský soud zrušil další stavební povolení. Snaha Ředitelství vodních cest ČR získat všechna rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče postihla další rána. Děti Země od pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové obdržely rozsudek ze dne 3. února 2011, kterým bylo pro vady řízení zrušeno stavební povolení pro zařízení pro staveniště. Soud opět zjistil, že Městský úřad v Přelouči a krajský úřad v Pardubicích svá rozhodnutí řádně neodůvodnily, když zamítly námitky veřejnosti. Je to stejný důvod, kterým soud nedávno zrušil územní rozhodnutí.

„Příprava této stavby za více než dvě miliardy korun se tak v podstatě vrátila o sedm let zpátky, neboť investor nemá územní rozhodnutí a ani všechna stavební povolení pro asi čtyřicet objektů, přičemž za dokumentaci, právníky a pozemky již utratil téměř sedm set miliónů korun,“ uvádí předseda Dětí Země Miroslav Patrik.


Tak, a tady je zpráva ze dnů jen nedávno minulých:

Heger rozčtvrtí dvě miliardy. Většinu dá na platy lékařům, čtvrtinu sestrám

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se rozhodl, že dvě miliardy, které uvolnil na zažehnání krize ve zdravotnictví, rozdělí na čtvrtiny. Tři díly mají dostat v platech lékaři, zbývající čtvrtinu pak nelékařský personál.


Netřeba psát dál. Každého jistě napadne skoro totéž. A uvedený příklad s kanálem je jen jedna jediná konkrétní věc, kde se zbůhdarma (a potichu) vyhazují jen tak do luftu peníze, které pak chybí tam, kde jsou opravdu potřeba - a budou páčeny z bezmála již prázdných kapes daňových poplatníků. Kdyby se sečetly peníze vyhozené ve všech podobných projektech - jen si vezměte tu slavnou D8 v Českém Středohoří - tak by žádné problémy být nemusely. Jen si vezměme ten slavný tunel Blanka, který přinese Praze akorát problémy - a tam se překročil rozpočet o deset miliard ... co jsou proti tomu ty dvě miliardy na lékaře ...

Kdo ale za to nese vinu zodpovědnost? Nejspíš my všichni ... protože to budeme muset zaplatit my ze svých kapes ...


Vlk Samotář (JL)

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?