Jo, srandičky ...

Já mám vždycky po ránu takové stavy "věštecké". Ve vlaku si sice napřed čtu, ale pak, jak se vlak blíží k centru Prahy, sedívám kolem sebe a "nasávám" atmosféru. Načež se z toho někdy vylíhne nějaká veselá či neveselá myšlenka jako závěr ...

Takže jsem si tak nechával probublávat hlavou směs dojmů z vlaku, reklam všude kolem trati, nádražní haly, metra, lidí čtoucích cosi a cedulí v metru i prostorách kolem vylepených ... A čím dál víc ve mě sílil pocit, jako by se to slévalo do jediné myšlenky, příkazu doslova sálajícího všude kolem ... podprahově, mentálně, ne otevřeně samozřejmě. Něco jako:

Lidi, utrácejte, nakupujte, utrácejte ještě víc, půjčujte si, kupujte a splácejte ... a utrácejte o to víc !!!

Podotýkám, že Vánoce se sice blíží, ale já v tom kupodivu nevnímal nic takového, jako v minulých letech - kdy se z lidí tahaly peníze pod zástěrkou - "Udělejte pod stromečkem radost bližnímu svému.

Pak jsem dorazil do práce, pustil počítač ... a první, co jsem uviděl byla následující zpráva:


ČNB si myslí, že lidé sedí na penězích. Není to tak, varují experti

Většina ekonomů se shoduje, že představa České národní banky (ČNB), že skokovým oslabením koruny na 27 Kč za euro zvýší spotřebu domácností, sníží nezaměstnanost a posílí výkonnost hospodářství, se nemusí naplnit.

Expertům není především jasné, kdo má začít více utrácet, když mzdy a platy již několik let reálně nerostly a od roku 2011 kupní síla obyvatel klesá. Většina domácností totiž neutrácí hlavně proto, že jen obtížně vyjde s penězi od výplaty k výplatě, nikoliv proto, že hromadí úspory.


Celé to přetiskovat nebudu, ta hlavní myšlenka v tom je . Ale pokud chcete, celý článek je na stránkách Novinky.

A hned to zapadá do mnohem horšího povídání, kterého jsem si všiml před třemi dny na stránkách Czech Free Press. Předem upozorňuji, že jsem si to nevymyslel, není to také ani žert ani hoax. Nevím, nakolik je to reálná hrozba nebo o co vlastně jde ... ale ta myšlenka ale existuje, někde odněkud unikla (12. listopadu), takže tedy ji tu máme a představuje reálné nebezpečí.


Začíná konfiskace majetku?

Mezinárodní měnový fond navrhuje ve své zprávě „Taxing Times", aby vlády jednorázově zabavily 10 procent veškerého majetku všem svým občanům a tím se dostaly ve svém zadlužení na "snesitelnou úroveň" před rokem 2007.

Dva přední finanční politice sociální demokracie v Německu tento nápad vřele vítají, píše server Zvědavec.

Říká to sama zpráva:

"Prudké zhoršení stavu veřejných financí mnoha zemí oživuje zájem o ´dávku z majetku´ (´capital levy´) - jednorázovou daň z privátního bohatství - coby mimořádné opatření s cílem obnovit udržitelnost dluhů... Vybrat takovou daň, dojde-li k tomu dřív než bude pozdě, je možné a lze předpokládat, že se nebude opakovat... a mnozí ji shledají tím spíš fér, zváží-li se rizika alternativních variant, od zneplatnění veřejného dluhu až po jeho anulování cestou inflace... Daňové sazby třeba stanovit tak, aby veřejný dluh vrátily na úroveň před krizí. Redukce zadlužení na úroveň z konce roku 2007 si vyžádá (například v 15 zemích eurozóny) daňovou sazbu kolem 10 procent z domácností s kladným čistým jměním´."

MMF chystá daň z hlavy. Zatím jen z každé, co nedluží víc, než toho sama má. Zkusili to už Bourboni. Pak ale padaly jejich hlavy. Syndrom nenažrané impotence, jímž trpí elity u koryt, to bere až před pád Bastily.    (Zdroj: SvetKolemNas)


Syndrom nenažrané impotence, jímž trpí elity u koryt ....to je přece nádherná myšlenka.  Co se ale z těch informací nakonec vyklube, to je ve hvězdách. U nás by se muselo z lidí vyždímat ne 10, ale 20 procent. Neb půlka by se z toho záhadně "ztratila"dříve, než by se to dostalo do státní kasy. Však se stačí podívat na ty "kauzy" s rozkrádáním státního majetku. Vždycky je někdo s velkou slávou označen za viníka a hned je k tomu vypisována i hrozící výše trestu ... ale pak to potichu usne ... nebo se tomu dotyčnému ještě stát pokorně omluví.

Jenže tady naštěstí nejde jen o náš národ, tak zoufale laxní a poslušný - ale týká se to větší části Evropy. A všude nejsou takoví ovčané, jako u nás ...


Vlk Samotář

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?