Jehovisté mění taktiku

Klikněte pro zobrazení celého letákuSvědkové Jehovovi začali v poslední době získávat své členy pomocí telefonu. "Nedávno mi někdo volal, vůbec nevím, jak na mě přišel, že je jehovista, a začal mne přesvědčovat o tom, že svět je špatný, záchrana je bible a tak dále", řekl nám jeden náš čtenář. "Dost mě to naštvalo, řekl jsem, že jsem policajt a komunista - i když to není pravda - že mám své přesvědčení a praštil jsem telefonem," popsal svůj rozhovor s "agitátorem". V době, kdy se začaly skoro všude zamykat domovní dveře, musela i Náboženská společnost Svědkové Jehovovi (NSSJ) změnit svou taktiku.

"Ano, některým lidem také telefonujeme, protože domy jsou zavřené," přisvědčil Lubomír Müller z výboru NSSJ. "Naším úkolem je předávat biblické poselství tak, jak to dělali apoštolové, a někomu je to nakonec touto cestou i milejší, než když mu někdo cizí zazvoní u dveří, nebo ho zastaví na ulici".

Podle zákona o svobodě náboženské víry je NSSJ registrována Ministerstvem kultury.

"Když ta možnost byla, zaregistrovali jsme se, ale existovali jsme bez toho i šest let během nacismu a pak dalších čtyřicet let za komunistů." (Mnoho jehovistů skončilo za války v koncentračních táborech, pak je perzekvovali komunisté - pozn.red.)

"Nárok na finanční příspěvky od státu máme, ale zřekli jsme se jich, aby neměli nevěřící daňoví poplatníci námitky," dodal Müller. Registrace v roce 1993 (a později nově v roce 2000) vedení jehovistů dosáhlo popřením toho, že by vyučovali odmítání krevní transfůze pro děti svých členů a tehdy ještě povinné vojenské i civilní služby. Mnoho řadových jehovistů však toto "pokrytecké" prohlášení rozčarovalo a ze společnosti odešli.

V Česku se k NSSJ hlásí asi 23 tisíc lidí, na světě zhruba 6,3 milionu. Jehovisté jsou známí určitým fundamentalismem při výkladu bible, někdy až agresivním získáváním nových členů (těžko se také od jehovistů odchází) a naprostou oddaností svým vůdcům, kteří čas od času straší koncem světa. Společnost má centrum v Brooklynu v USA, v jeho čele je sbor s presidentem. V Česku řídí NSSJ výbor. foto - letak jehovistu

Článek Marie Vašíčkové je převzat z páteční (22.4.2005) Nymburské přílohy Večerníku Praha.

Další informace


zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?