Jarní neukázněné povídání

Tak je to tady ... jarní rovnodennost ... úderem 6:14 SEČ vstoupilo Slunce do znamení Berana a nastalo astronomické jaro.

Jarní rovnodennost ... koukneme se na to:
Východ Slunce ... 6:05 ... záchod Slunce ... 18:16 ...
No tak den je o 11 minutek delší než noc.

A neboť jsem šťoural ... couvám v kalendáři ... a hleďme ... v sobotu 17.3 byl východ 6:11 a záchod 18:11 ... dokonalá půlka dne. Jenže rovnodennost není podle těch časů, ale třeba podle tohoto:

Slunce vychází přesně na východě a zapadá na záchodě. Ovšem pozor - horizont pohledu by prý musel být v nulové nadmořské výšce - vztaženo k hladině Středozemního moře; zřejmě byste si museli oko z půlky šplouchat ve vlnách a tou druhou půlkou nedočkavě sledovat horizont. Na rovníku přechází v poledne přes nadhlavník. Což je dobře vidět, když si dáte pod hlavu podhlavník a nemusíte oči šplouchat nikde a v ničem.

A proč píšu záchod místo západ; chyběl jsem snad ve škole, když se to ve vlastivědě probíralo? Ó, nikolivěk. Ale sledujte mé myšlenky ... východ ... Sluníčko vychází ... vychází, tedy jde ... krokem ... zvolna, pomalu a obezřetně, krok za krokem stoupá nad obzor ...

A západ ... chudák Sluníčko mizí kdesi ZA obzorem, zapadá ... ono tam tedy za ten obzor padá ... ne již krok za krokem jako ráno, ono padá - snad dokonce horem pádem volným pádem - a může si tam někde, kam má namířeno, namlátit ... spadne a bude mít zítra ráno boule. Nebo utrpí mnohočetné fraktury paprsků a nevyjde vůbec ... naší zemí obklopí doba temna ... temný nečas, ze kterého se bude ozývat jen vyděšené houkání kalousů ušatých.

Proto raději záchod ... protiklad východu ... krůček za krůčkem z oblohy dolů, hezky opatrně a beze spěchu. A pokud se tím směrem na obzoru tyčí budka kadibudka, je to věc náhody, jen prostě okamžitý úhel pohledu. Není záchod jako záchod ...

No nic ... tak jaro je tady. Dámám se dmou výstřihy, pánům poklopce a všude kolem pupence ...

Lidé provolávají hesla, jako že konečně jaro a pryč s nečasem ... Nebylo by to marné ... nečas nikdy více ... stále jen usměvavá prosluněná pohoda a navečer osvěžující jarní deštík.

Ale lidé prý také píšou hesla - Kvůli tobě Kalousku, nemám ani na housku ... No ale Kalousek se prý rozvedl ... a lidé považte ... už je z něj teď úplný chudák. Média to píšou, a kdo jiný by to měl vědět? Jediné, co mu zbylo, je tak maximálně těch pár miliónků, co si našetřil ze svého platu ...

Dneska se budou snažit svrhnout vládu ... ale předem je to prý odsouzeno k nezdaru ... neb není dosti vrhačů. Oni chtějí svrhnout, a mně se z toho všeho chce vrhnout.

Kdyby to tu dokopala do konce vláda úředníků, snad by se to šílení zbrzdilo. Jak se tak probírám zprávami, tak všude, ale skoro úplně všude, je za každým jménem uvedena stranická příslušnost. Označení ODS a ČSSD a jiná se stávají novými akademickými tituly.

Pak to vypadá - a ne jen vypadá - jako že náš život je vlastně takový multidimenzionální fotbal, kde je tolik branek a mužstev, kolik je momentálně stran u moci. Dříve Dukla, Sparta, Slavia - nyní VV, TOP 09 a snad i Stana mírného pokroku v mezích zákona, díky pane Hašku ... A vůbec nezáleží na ničem jiném, než na tom, kolik míčů = valounů zlata - si ta která strana nakope do díry ... pardon, do branky.

A na rozdíl od normálního fotbalu se zde trpí ... ba skoro vyžaduje ... faulování a surovosti všeho druhu. Neb rozhodčím tu není sudí s čistou a nestrannou duší, ale ječící smečka bulvární, vyžadující stále nová a nová krvavá sousta ... Ze kterých se vyrobí žrádlo pro lid na tribunách ... semele se to, přidá co se kde namete a vysype z popelnic, okoření sexem, opepří korupcí, přimíchá se trocha skandálu a dochutí aférkami dle chuti. Stačí polepit obrázky celebrit, pokapat trochou násilností a vražd a máme tu HnusFood pro výkrm mas jako malovaný.

A zatímco čutálisti se perou na ploše a dle tradičního lidového zvyku se mlátí dřevěnými koryty po těch částech těla, kde u některých jedinců bývá vlasová pokrývka, stadion chátrá, trávník chátrá a hřiště samo se mění k nepoznání.

Břevna branek ztrouchnivěla, sítě zpuchřely, vápno lajnování smyly deště ... krtkové si budují své smělé stavby ve středovém kruhu a nosníky tribun prohlodává koroze. Asi to celé co nejdříve spadne. Jenže bohužel to potluče, zmrzačí a snad i pozabíjí diváky, co musí sledovat tu prapodivnou hru.

Nás ...


Vlk Samotář

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?