Jak se věci mají

Shamim Adam (bloomberg.com)

Převzato ze stránek WM magazínu

Podle zprávy Asijské rozvojové banky hodnota globálních finančních aktiv, včetně akcií, obligací a měn, v roce 2008 pravděpodobně poklesla o více než 50 biliónů dolarů (US triliónů), což je ekvivalent ročního celosvětového hrubého domácího produktu.

Asie, Japonsko nepočítaje, pravděpodobně přišla o 9,6 biliónu, zatímco latinsko-americká oblast viděla pokles hodnot finančních aktiv o 2,1 biliónu, řekl Claudio Loser bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu a autor zprávy, kterou si vyžádala ADB. Zpráva nenaznačuje konec hroucení aktiv v dalších oblastech.

„Ztráty na finančním majetku jsou enormní, a důsledky pro světové ekonomiky budou bohužel odpovídající,“ míní Loser, nyní prezident latinsko-americké firmy pro strategické poradenství Centennial Group Inc. „Jsou zde vážné hospodářské a politické překážky, jenž mohou způsobit že zotavení bude nákladné a jen pomalu prosaditelné.“

Některé z největších světových finančních společností včetně Lehman Brothers a Merrill Lynch & Co. zkolabovaly a mnohé banky a další finanční instituce ohlásily od počátku roku 2007 téměř 1,2 biliónu ztrát a odpisů. Globální burzy v roce 2008 přišly o asi 28,7 biliónů a dalších 6,6 biliónu bylo umazáno z hodnoty světových cenných papírů v roce 2009.

„Ubohá makroekonomika a regulační politika připustily, aby globální ekonomika přesáhla svou vlastní růstovou kapacitu a přispěly k nahromadění nerovnováhy mezi aktivy a komoditními trhy,“ uvedl Loser. „Dřívější smysl pro stabilitu a nezranitelnost se vytratil.“

Globální recese

Globální ekonomika poprvé od druhé světové války sesychá a obchod poklesne na nejnižší úroveň za posledních 80 let, prohlásila včera Světová banka. Její odhad je ještě pesimističtější, než lednová zpráva MMF předpovídající na tento rok jen půlprocentní globální hospodářský růst.

Hlavní nápor kontrakce ponesou vyvíjející se národy, které budou čelit nedostatku mezi $270 až $700 miliardám kvůli pohledávkám za dovozy a služby, konstatuje dále Světová banka.

„Je to první skutečně univerzální krize v historii lidstva,“ prohlásil bývalý ředitel managementu MMF Michel Camdessuss na fóru ADB v Manile. „Neunikne před ní žádná země. A ještě dlouho nejsme na dně.“

Růst v rozvojových a vyvíjejících se zemích může v roce 2009 poklesnout až o polovinu, a zotavování globální ekonomiky může nastoupit nejdříve koncem tohoto roku nebo až na počátku 2010, řekl Loser. Rozvíjející se země, jenž ve většině případů unikly raným dopadům úvěrové krize, budou čelit větším problémům jakmile se pokles dále zhorší, píše dále ve zprávě.
Rostoucí potíže

„Nové ekonomiky zpočátku dokázaly absorbovat počáteční náraz krize kvůli značnému pokroku v upevnění ekonomických výkonů v posledních letech,“ řekl Loser. „Tato skupina zemí už ale zakouší rostoucí potíže. Politici tudíž budou muset nalézt rovnováhu mezi ekonomickými podněty a finanční stabilitou.“

Asie se pravděpodobně uzdraví při „pulsujícím“ růstu, jakmile krize v roce 2010 ustoupí, míní Manu Bhaskaran, ředitel singapurské firmy pro ekonomický výzkum při Centennial Group, v dnešku uvolněné samostatné zprávě pro ADB. Vyhlídky růstu v jižní Asii podle něj „zůstávají dobré“.

„Asie trpí především cyklickými zpomaleními v důsledku potíží v rozvinutých ekonomikách, není to strukturální ekonomický kolaps,“ řekl Bhasakaran. „Není žádný důvod si myslet, že motory růstu spuštěné v mnoha částech Asie nějak zeslábnou.“

Kapitálové toky

Čistý tok kapitálu na vynořující se trhy může tento rok poklesnout na 165 miliard, ze 470 miliard v roce 2008 či rekordních 930 miliard z roku 2007, řekl Loser citující odhady Institutu pro mezinárodní finance. Čistý přítok do rostoucích asijských ekonomik může proti vrcholu v roce 2007 poklesnout až o 80%, řekl.

„Ochranářská opatření, jimiž se některé země snaží zabránit hlubšímu dopadu globálního poklesu, budou nefunkční,“ konstatoval Loser.

„Není tu nijaký prostor pro zapírání či populistickou politiku,“ řekl Loser. „Jinak bude dopad krize dokonce ještě hlubší a tvrdší."

 


JL - převzato ze stránek WM magazínu

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?