Zapomeňte na oteplování - skutečný problém je globální ochlazování

Tento text je převzat ze stránek 2668-2669 WM magazínu č. 80.

Zmatky nad zmatky - udělejte si vlastní názor

Studená vlna přišla v době, kdy Slunce dosáhlo stavu, který nebyl zaznamenán celých 100 let - za celý srpen nebyla zaznamenána ani jediná sluneční skvrna. Pokles sluneční aktivity v roce 2008 se shoduje s trendem ochlazování na celém světě.

Na počátku roku zažila Čína nejchladnější zimu za posledních 100 let a severovýchod Spojených států vymetly rekordní sněhové vánice. Anglie zaznamenala nejchladnější duben; kvetoucí narcisy byly drceny kroupami a téměř denními přívaly sněhu. Léto v Anglii vůbec nevypadalo jakoby se mělo globálně oteplovat. Teploty v červnu a červenci nepřesáhly 16 stupňů a jedno odpoledne byla zaznamenána minimální teplota 9 stupňů.

Minimum teplých dní v letních měsících je důsledkem pokračujícího ochlazování, které přišlo s 21. stoletím. Na mezinárodním letišti Midway v Chicagu zaznamenali v letech 2000 až 2008 jen 162 dní s teplotami do 32 stupňů. To je v tomto načatém desetiletí daleko nejméně teplých dní od počátku zdejších záznamů v roce 1930.
Z tiskové zprávy v The Farmers Almanach vyplývá, že teploty na většině území USA budou v následujících letech hluboko pod průměrem. Tento časopis velmi pečlivě monitoruje počasí a jeho dlouhodobé předpovědí mají 85 % úspěšnost.

Podle WMO (World Meteorological Organization) byla první polovina roku 2008 nejteplejší za posledních 5 let. Bylo to nejteplejší období od roku 2000. Co nás asi čeká v dalších letech?

Nezávislí vědci oznámili, že ledová pokrývka v Arktidě se oproti minulému roku roztáhla o 30 procent a do 10 let předpovídají nástup malé doby ledové.

Ledová bouře v Keni

4. září 2008 zažili v částech Keni bezprecedentní ledové bouře, po nichž na zemi zůstalo 10 centimetrů ledových krup.
Obyvatelé v centrální části Keni byli šokováni. Krajina pokrytá kroupami připomínala zasněženou planinu. "V životě jsem nic podobného neviděl," prohlásil jeden z obyvatel Nyahururu.
Bouře ... s občasnými kroupami ... nejsou v západní Keni neznámé, ale kroupy vždy okamžitě roztají kvůli vysokým teplotám. Tento rok to bylo jiné. Bílá pokrývka uprostřed horké Afriky se stala vděčným námětem fotografů.
Největší ochlazení za posledních 60 let zaznamenali i v australském Sydney. Ze záznamů vyplývá, že nejsušší měsíc byl květen, nejvlhčí duben (Perth), Vyšší teploty byly naměřeny v Tasmánii.

Co je příčinou náhlého ochlazení v mnoha částech světa?

Malým dobám ledovým v historii vždy předcházel rychlý pokles sluneční aktivity.

Nepřemýšlejte: za vše opět mohou emise CO2 ...

Podle všeobecně rozšířeného názoru politiků a politvědců může za náhlé ochlazování člověk, jako původce emisí CO2. Patrně nabyli přesvědčení, že dá-li se spousta magorů přesvědčit o jednom nesmyslu, lze je nakrmit i dalším, i když je to protimluv.

To je pro ovce to pravé - pokud si neumí vysvětlit změny klimatu, nabízí "oficiální věda" jednoduché odůvodnění: Emise CO2 způsobují nejen globílní oteplování, ale jsou i příčinou globálního ochlazování.  Za všechno mohou ty škaredé, škodlivé emise! Bééé... Mohou za všechny změny počasí; sucho, deště, bouře, hurikány a zemětřesení jsou podle nich způsobena emisemi CO2. Ale netrapte se tím, ovečky naše. Odborníci již mají řešení, které nás může zachránit před globálním oteplováním, globálním ochlazováním a dokonce i před nestálým počasím.

Experti opět jednou hodlají zachránit svět z peněz daňových poplatníků, tentokrát pomocí "geo-inženýrského" programu za pouhých 100 miliard dolarů. (To je vzhledem k ročně proválčené částce pakatel.) Pomocí flotily kosmických lodí zavěšených nad zemskou atmosférou hodlají cíleně zastiňovat Slunce na polovině povrchu planety. Pak budou žhavé paprsky dopadat jen na určená místa. Kdo bude ve stínu a kdo se bude opalovat (nebo koho ugrilují...), o tom rozhodnou "naši" experti.

No vidíte. A člověk by si po tom všem myslel, že hlavní příčinou změn klimatu je CO2 a ne Slunce. Ubude snad zakrytím Slunce kysličníku uhličitého?

Možná, že za všechno může Bárnyho růžový dinosaurus z populární americké televizní estrády... Ale vážně. Jsem přesvědčen, že vláda a experti pro nás za naše peníze udělají jen to nejlepší. I kdyby měli poručit větru a dešti...

Kde jsem to už slyšel?


JL - převzato ze stránek WM magazínu

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?