Jak členové Evropského parlamentu okrádají daňové poplatníky

Podle dokumentu televize RTL

Převzato z WM magazínu č.83/84

Členové Evropského parlamentu pobírají 14 000 euro měsíčně. To, že někteří z nich odvádí velmi málo práce, bylo zveřejněno již mnohokrát, nicméně ani tato skandální odhalení je evidentně nepřiměla ke změně pracovní morálky.

Stále máme členy parlamentu, kteří se ráno zapíší do registru přítomných a hned na to odjedou pryč na víkend. Ti, kteří se o tom snaží referovat, jako můj kolega Thomas Meier (reportér RTL), jsou z budovy parlamentu prostě vyhozeni. Každý, kdo klade nepříjemné otázky, je rychle vystrnaděn, zejména chce-li vědět, za co vlastně poslanci chtějí dostat zaplaceno.

Naše reportéry přišlo vyhodit sedm členů ochranky, ačkoliv měli povolení točit uvnitř budovy a chovali se korektně. Předtím, než byl náš tým vyhozen, jsme natočili několik poslanců prchajících před kamerou a otázkami. Chtěli jsme totiž vědět, kdo tady opravdu pracuje, a kdo se zaspsal jako přítomný, aby mu byly vyplaceny náhrady.

Žádný jiný politický představitel v Evropě nevydělává tolik jako poslanci EU. Ať už jsou přítomni nebo ne, dostávají měsíčně plat 7 339 euro, k tomu 3 980 euro od daně osvobozených  poslaneckých náhrad a 284 euro za každý parlamentní den (v průměru 12 dní v měsíci, tedy 12 × 284), tudíž nejméně dalších 3 408 euro měsíčně čistého, dohromady to dělá 14 727 euro měsíčně.

Se všemi příplatky vydělávají tedy poslanci EU víc než německá kancléřka Angela Merkel. To zdaleka není v poměru s jejich prací a odpovědností.  Tento fakt se snaží před voliči utajit, a proto pochopitelně nemají zájem, aby se tím někdo blíže zabýval.

A přesně do toho se zavrtal  náš TV tým. Už léta se hovoří o tom, že mnozí poslanci se v pátek ráno jen přijdou zapsat do registru jako přítomní (čímž mají nárok na poslanecké náhrady za ten den) a hned nato odjedou domů.

V 6:45 ráno jsme před budovou natočili člena parlamentu s kufry; byl evidentně na odchodu. Na otázku:
"Takže vy jste se tu byl jen zapsat jako přítomný?"
odsekl:
"Do toho vám nic není."

Nahoře v budově před kanceláří, kde se eviduje přítomnost, stojí celá fronta poslanců s kufry. Poslankyně irského parlamentu dokonce vyhrožuje právními postihy a tvrdí, že pracovala v noci. I kdyby to byla pravda, poslanecké náhrady nejsou určeny za práci v noci. Další poslanec s kufry tvrdí:
"Dnes budu pracovat ve volebním obvodu."
Ale ani za to nemá nárok na náhradu.

Někteří poslanci přicházející k registraci spatřili naši kameru; rychle se rozhodli pro ústup zpět do výtahu. Německá poslankyně za stranu Zelených označila přítomnost TV týmu u registru za drzost.

Po dvou hodinách nás přišla vyhodit ochranka. Navzdory zákonu o svobodě tisku, generální tajemník parlamentu nařídil, abychom byli vyvedeni mimo budovu. Fakt, že jsme byli takto vypovězeni dokazuje, jak velmi někteří poslanci nechtějí, aby se jimi někdo zabýval, zejména když nemají čisté svědomí.

Poslanci již v minulosti slíbili, že denní výlohy zneužívat nebudou.

Přepis a překlad Martina Kopecká
Obrazový záznam si můžete prohlédnout na http://www.dumpert.nl/mediabase/161331/afc902e3/europarlementariers_zijn_zakkenvullers.html

 

Ve chvíli, kdy jsem tohle přepisoval, mi přešel mailem tenhle obrázek od pana Renčína ... jako na zavolanou ...

 

 


JL - převzato ze stránek WM magazínu

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?