Dobro, zlo a láska Kristova

My lidé bohužel žijeme v duálním světě. Pravdy a lži, dobro a zlo, škoda a užitek. Rostliny ani zvířata tyto volby nemají, příroda dualismus k ničemu nepotřebuje. Jen člověk má na výběr. Aby ukázal, co v něm je, aby pátral, hledal a padal. Aby dospěl. K moudrosti, lásce a Bohu.

Nakonec zjistíte, že zlo není ta správná cesta. Nejen kvůli tomu, že co učiníš, se ti vrátí. Ale ono se zlo řetězí. Když se na násilnou akci odpoví jakoukoliv jinou akcí, vyvolá to další zlo. Pohybujeme se v kruhu, ze kterého není úniku. A zlo v kruhu sílí.

Představme si to jako paprsek světla, když dopadne na sklo. Část se odrazí, část projde skrz. Něco ze zla se nám vrátí, něco se dostane k tomu, na kterého jsme zlo vyslali. Ten odpoví protiakcí - se stejným výsledkem. Tenhle pomyslný ping-pong nakonec umoří i toho, kdo chtěl se zlem bojovat silou.

Jistě, obrana sebe sama je nutná, přece se člověk nemá nechat zabít. Ale je tu jedna cesta, jak z kruhu ven. Udělat něco iracionálního. Nebo neudělat nic. Šokovat toho, kdo očekává odvetu. Jak že to bylo řečeno? Když tě někdo udeří ve tvář, nastav mu druhou? Ano, ale neznamená to nechat se mlátit. Jen je nutno reagovat jinak, než se od nás očekává.

... Namísto posílání tanků postavit dětem školu a zařídit, aby tam učili normální učitelé.

... Namísto ekonomických sankcí vybudovat výrobu a dát lidem práci.

... Namísto rozčilování se nad pomluvami příbuzných koupit dětem zmrzlinu a jít do ZOO.

Nežilo by se nám všem líp?

Co vy na to?


Falka

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?