Čtvrté přikázání

Mám na mysli čtvrté přikázání v biblickém kontextu. Ve Starém zákoně je obsaženo mnoho příkazů či přikázání, které se týkají konkrétních životních situací. Podle židovského počítání je jich 613. Mezi těmito příkazy se objevuje ucelený komplet Desatera přikázání, která mají univerzální charakter a obecně pokrývají všechny důležité oblasti lidského jednání.

Čtvrté přikázání je obvykle formulováno takto:

Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.

Lidstvo přežívá díky své schopnosti se rozmnožovat. Mladí lidé vstoupí do svazku, jehož ovocem jsou děti. Stávají se tak rodiči. A jak děti rostou, rodiče se jim snaží předat to nejlepší, co mohou a co v nich je - zahrnujíc v to nejen materiální, ale i duchovní hodnoty. Zúročují tak svůj život a předávají jeho hodnoty nastupující generaci. A jak nová generace sílí a nabírá životních sil, její rodiče stárnou a slábnou. Bývalo zvykem, právě dle toho 4. přikázání, že ve stáru bylo rodičům jejich dětmi navraceno vše to dobré, co do nich vložili. Také společnost si starších lidí vážila a snažila se jim stáří usnadnit, protože věděla, co bylo díky těm lidem do ní vloženo.

Samozřejmě, hovořím o ideálním stavu - výjimky byly a budou, to není nic překvapujícího. Ale doba se nějak změnila. Důchodci byli přejmenováni na seniory a stávají se přítěží. Ale na to upozorňoval již kdysi Karel Kryl ve své písni Důchodce. 

Objevují se zprávy, jako je ta následující - jejím zdrojem je například server Týden:

Tajná zpráva z Kalouskova ministerstva: zmrazíme důchody

Ministerstvo financí zvažuje v rámci úsporných opatření i zmrazení důchodů. S výhledem na příjmy státního rozpočtu to je výrazně horší, než bylo ministerstvo financí dosud ochotné připustit. A zatímco navenek na sobě jeho šéf Miroslav Kalousek nedává žádné velké znepokojení znát, uvnitř jeho resortu se zběsile hledá, které výdaje se ještě dají seškrtat. Tajná zpráva, do které časopis TÝDEN nahlédl, počítá dokonce se zrušením zákonných valorizací důchodů.

Je to kostička ke kostičce - zdražování energií, potravin, léků, růst DPH ... a mnoha starým lidem je oklešťován jejich životní prostor na směšné minimum.

Objevují se hned také ostré reakce, jako například tato z článku v Parlamentních listech:

Komunista Kalouskovi: Zmrazíš důchody a ulice promluví

Po zvýšení DPH má v plánu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zmrazit i důchody. Podle jeho odpůrců je to už poslední kapka. Jestli už nevyžene lidi do ulic tento vládní záměr, pak prý už nic.

Osobně si o tom dovoluji pochybovat ... národ český perfektně zvládá politiku v hospodě u piva; ale obávám se, že po zdražení piva na částky neslučitelné se životem, už ani to ne.

A k tomu jako pěst na oko zpráva opět z Parlamentních listů:

Stát loni vydal půl miliardy na fungování politických stran

Podle ministerstva financí vyplatil minulý rok stát politickým stranám přes 491 milionů korun na příspěvcích. Peníze obdrželo 17 hnutí a stran, uvádí server iDnes.cz. Nejvíce peněz v roce 2011 dostala ČSSD. Z veřejných peněz získala přibližně 163 milionů korun. Příspěvky se odvíjejí od toho, kolik má strana krajských zastupitelů, poslanců a senátorů. Nejvíce jich má právě sociální demokracie.

Já nějak nechápu, proč si 99 procent lidí nedovede představit, že by to nešlo bez politiky ... šlo by to, proč ne? Stačí si odmyslet ty jedince, co do nich jako do parazitů cpeme tu půlmiliardu ročně jen proto, aby nám škodili ve jménu svých zisků. Oni nemusí mít starost o důchody, to opravdu ne - aneb "Kdo šetří, má za tři!".

Další zajímavé čtení - bouří se i ti, kterým bývá zvykem říkat celebrity a rozhodně netrpí bídou:

Krampol vládě: Tak tohle bude průser. Češi nemají ani na polívku

Podle herce a moderátora Jiřího Krampola bude mít vláda Petra Nečase (ODS) "průser". Zdražila tak radikálně, že lidé nemají ani na nájem. Natož na "kafe a polívku".

Výše uváděné citace jsou jen několik řádků z článků, kde to vře nechutí k tomu, čemu jsme od našich vládnoucích garnitur vystavováni a co nás ještě čeká.

Pan Kalousek býval předsedou KDU-ČSL, takže by se dalo čekat, že Desatero přikázání bude znát. Problém je ten, že se dneska lidé v duchu hesla "Po nás potopa" ničeho nebojí, pokud to vede ku prospěchu vlastního já. Takže bohužel i hněv samotného Boha je pro ně natolik abstraktní a nepravděpodobná věc, že netřeba jej brát v úvahu.

Ale pozor - ta píseň pana Kryla končí slovy:

... když vidím tyhle lidský vraky, třesu se strachem před přízraky,
že jednou ze mne bude taky důchodce ...

A stáří a jevy s tím spojené se nevyhnou ani těm nejpartajníkovatějším politikům. Pravděpodobně nebudou žít ve hmotné nouzi - na to se zaopatřují již teď - ale přijde nouze těla i ducha, a to bude horší, mnohem horší. Teprve pak si třeba uvědomí, jaká zvěrstva na lidech napáchali - ale to už bohužel bude pozdě; pro ně i pro nás.


Vlk Samotář

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?